banner72

Avni Kahya'dan Kafes Açıklaması

Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, Ardeşen'de Kurulması Planlanan Kafes Balıkçılığı Konusunda Tavrını Ortaya Koydu. "Halkımızın İstemediği Hiç Bir Oluşumun Yanında Yer Almayacağız."

Avni Kahya'dan Kafes Açıklaması

Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, "Ülkemizin gelişmesi, bölgemizin kalkınması, çevremizin ve vatandaşlarımızın menfaatine düşünülen her türlü proje ve yatırımın uygulanması adına en ön safta yürümeye devam edeceğimiz gibi, ilçemizde düşünülen ancak halkımızın istemediği hiçbir oluşumun da yanında yer almayacağımızı ifade ederek basın açıklamasına başlamak isterim." ifadeleriyle Ardeşen'de kurulması gündeme gelen kafes balıkçılığı projesine karşı olduğunu açıkladı

Kahya Açıklamalarında Şu İfadelere Yer Verdi;

Bilindiği üzere valiliğimizce geçtiğimiz hafta Rize ili, Ardeşen ilçesi, ışıklı mahallesi mevkii açıklarında deniz ağ kafeslerinde su ürünleri yetiştiriciliği projesi ile ilgili bir duyuru yapılmış idi. Duyuru içeriğinde: “Rize valiliği çevre ve şehircilik il müdürlüğü, sürsan su ürünleri sanayi ve ticaret anonim şirketi tarafından Rize ili, Ardeşen ilçesi, ışıklı mahallesi mevkii açıklarında deniz ağ kafeslerinde su ürünleri yetiştiriciliği projesi (3,000 ton/yıl) yapılması planlanmaktadır. Söz konusu proje için çevresel etki değerlendirmesi (çed) yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince aşağıda belirtilen tarih ve saatte faaliyetle ilgili halkın bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla “ halkın katılımı toplantısı” yapılacaktır. Halkımıza saygı ile duyurulur.” İfadelerine yer verilmiş idi.

Konu ile ilgili ışıklı ve Ardeşen’de oturan vatandaşlarımızdan bu oluşumun belirlenen alana yapılmaması için tepkilerini başlattıkları imza kampanyası ile duyurmuşlardı.

Hatta son olarak ışıklı Ardeşen liman arası sahil şeridinden balıkçı tekneleri vasıtasıyla geçiş yaparak protesto başlatmışlar ve ışıklı mahallesi mevkii açıklarında deniz ağ kafeslerinde su ürünleri yetiştiriciliğini kabul etmeyeceklerini göstermişlerdi.

Kendisini Ardeşen’li olarak gören, her fırsatta da Ardeşen’e olan sevgisinden bahseden tarım ve orman bakanımız sayın Bekir Pakdemirli başta olmakla birlikte, Rize Milletvekillerimiz Hayati Yazıcı,  Osman Aşkın Bak, Muhammed Avcı, Ak Parti Rize il Başkanımız İshak Alim, Ak Parti Ardeşen ilçe Başkanımız Mustafa Terzi, şahsım ve meclis üyelerimizin konuyla ilgili yaptığımız görüşme ve istişareler sonucunda;

Bugün itibariyle sürsan’ın Ardeşen ilçesi, ışıklı mahallesi mevkii açıklarında deniz ağ kafesleri kapsamında sunulan projesi geri çekilmiştir.

Ayrıca; 26 Haziran 2020 cuma günü Ardeşen’de yapılacak olan çed toplantısı da yapılmayacaktır.

Kıymetli Ardeşen’liler yatırımlara kapalı değiliz. Ancak; ilçemize ve bölgemize yapılacak olan bu veya benzeri projelerin başta çevreye, ilçeye, bölgeye ve halkımıza olan kar ve zararlarını iyice anlatarak ve yine vatandaşlarımızla istişare ederek hem fikir olup hep birlikte bu yatırımların takipçisi olacağız.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bur garip dusunce
Bur garip dusunce - 13 ay Önce

Super elerinize saglik demek cet raporu bukadar ciddiye aliyorsunuz ardesenin lagimlarini aceba nereye dokuyorsunuz ayder yolu uzeri mantargibi cogalirken cet yok ama burada olmasi kiymetli super dusunce bence bu yolda devam edelim binalar yapieken otopark yok dereden kum cekerken cet yok ama simdi var ah siz varya siz

Her şey toz pembe
Her şey toz pembe - 13 ay Önce

Önce şu salı pazaryerinde evine aracıyla girip çıkamayanlara vadedilen çözümü bi görelim denize sonra açılırız

SIRADAKİ HABER

banner74

banner73