banner72

16 sayfalık taslağa 55 sayfa cevap!

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Rize Şubesi, 16 sayfalık Çay Kanunu Taslağına 55 sayfalık metin hazırladı!

16 sayfalık taslağa 55 sayfa cevap!

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası Rize Şube Başkanı Muhammet Pertek, 16 sayfalık Çay Kanunu Taslağına 55 sayfalık metin hazırladıklarını, çalışmalarını başta Ulusal Çay Konseyi olmak üzere ilgili her yere gönderdiklerini söyledi.

Pertek, Ulusal Çay Konseyi öncülüğünde hazırlanan Çay Kanunu Taslağını inceleyerek, eksik gördükleri yanları ve yerine konulması gereken şekli belirlediklerini ifade etti.

Yaptıkları çalışmaya 50 civarında ziraat mühendisinin katıldığını, 7 gün boyunca yaklaşık 40 saatte hazırladıkları metin üzerinde çalıştıklarını anlatan Pertek, ''16 sayfalık kanun taslağına 55 sayfalık metin hazırladık. Her maddeyi tek tek inceledik. Çalışmamızı başta Ulusal Çay Konseyi olmak üzere ilgili her yere gönderdik'' dedi.

Yaptıkları çalışmada ÇAYKUR'un denetleme görevlerinin artırılması, mevcut fonksiyonlarının geliştirilmesini değerlendirdiklerini ifade eden Pertek, şöyle devam etti: ''Üretici, imalatçı, satıcı ve tüketici zincirinin kopmaması lazım. Bunun içinde en hassas olan halka, üreticidir. Bunu güçlendirmek için yasaları güçlendirmek gerekir. Hazırlanan kanun taslağında yıllardan beri istediğimiz özel sektör fabrikalarının denetim altına alınması konusunda maddeler var. Ama yanlış gördüğümüz maddeler de var. Yanlış gördüğümüz maddelerin açıklamasını yapıp doğru olduğunu düşündüğümüz şeklini karşısına yazdık. Özellikle çok konuşulan 'üreticinin parsel bazında tek firma ile çay satış sözleşmesi imzalaması' konusuna değindik. Bunun parsel bazında değil, toplam üretim alanı üzerinden değerlendirilmesi lazım. Bunun, parselasyon içinde birkaç firma ile sözleşme yapılabilecek şekilde belirlenmesi lazım. Yani burada parsel ifadesi yanlış bir ifade. Bunu da belirttik.''

Pertek, bazı kararların alınmasının, oluşturulacak çay üst kurulunun inisiyatifine bırakılmaması gerektiğini, bunun çok önemli olduğunu vurgulayarak, ''Bu kararlar ya yönetmelikle düzenlenmeli ya da Bakanlar Kurulu'nun inisiyatifine bırakılmalı. Biz Bakanlar Kurulu'na bırakılması taraftarıyız. Çünkü siyasetin işin dışında bırakılmaması lazım'' diye konuştu.

En son yapılan katkıların değerlendirildikten sonra taslağı hazırlayan çalışma grubunun yeni bir değerlendirme yapıp, değiştirilen maddeleri kamuoyu ile paylaşması gerektiğini kaydeden Pertek, taslağın Meclise daha sonra sunulması gerektiğini vurguladı.

Pertek, ayrıca çaylık alanların yenileme çalışması için özel sektörün sertifikalı fidan yetiştirmeye özendirilmesi gerektiğini düşündüklerini, çünkü yenileme çalışmalarında milyonlarca yeni fidan gerekeceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2010, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73