2012 yılı yılın basın fotoğrafları

Yılın Basın Fotoğrafları ödüllerinde siyasilerin birbirinden ilginç halleri dikkat çekti. Yılın fotoğrafı ise Türkiye'yi yasa boğan Van depremindeki 'Yunus' oldu.

2012 yılı yılın basın fotoğrafları

FOTO GALERİ İÇİN TIKLA

Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması'nda ödül alan fotoğraflar belli oldu. Yarışmada “Yılın Basın Fotoğrafı Ödülü”nü Reuters Foto Muhabiri Ümit Bektaş kazandı..

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye'nin basın fotoğrafçılığı dalındaki en prestijli yarışması “Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları” sahiplerini buldu.

TFMD Yılın Basın Fotoğrafları'2011 jürisi, 2 bin 224 fotoğraf arasında yaptığı değerlendirmenin ardından Reuters Foto Muhabiri Ümit Bektaş'ın Van depreminde çektiği Yunus isimli çocuğun enkaz arasındaki karesini “Yılın Basın Fotoğrafı” olarak seçti.

BASIN ŞEHİTLERİN ADINA

Haber, Serbest, Spor, Çevre, Siyaset ve Foto Röportaj dallarında gerçekleştirilen yarışmada toplam 20 fotoğraf ve 12 fotoğraftan oluşan 3 portfolyo ödüle layık görüldü. Van'da depremde şehit olan gazetecilerin isimlerini yaşatmak adına bu yıl özel ödüller arasına konulan Sebahattin Yılmaz - Cem Emir Basın Şehitleri Özel Ödülü Anadolu Ajansı muhabiri Ali İhsan Öztürk'e Van depreminden çok kısa süre sonra çektiği enkazdan çıkarılan insanların fotoğrafı ile verildi. Yarışmada Anadolu Ajansı Foto Muhabiri İlkin Eskipehlivan da “VAKIFBANK Özel Ödülü” aldı. Cumhurbaşkanlığı Fotoğrafçısı Ayhan Arfat'ın çektiği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Gabon'da balıkçı ile sohbet ederken çekilen çıplak ayaklı fotoğrafı ise TFMD Özel Ödülü aldı.

SİYASET KATEGORİSİNDE KAYHAN ÖZER

Yılın Basın Fotoğrafları 2011 yarışmasının Siyaset Kategorisinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir market içerisinde telefonla konuştuğu fotoğrafla Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Kayhan Özer birinci, BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan'ın TBMM Genel Kurulu'nda bardak fırlattığı kare ile Hürriyet Foto Muhabiri Hasan Tüfekçi ikinci, kahvede kağıt oynayan vatandaşlarla birlikte oturan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu fotoğrafı ile Hürriyet Foto Muhabiri Volkan Yıldırım üçüncü oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Ülkücü Şehiter Anıtı açılışında dua ederken gösteren fotoğrafı ile de Haber Türk Foto Muhabiri Arif Akdoğan'a Rafet Hüner Özel Ödülü verildi.

LİBYA DİRENİŞİNE ÖDÜL

Uludere Kaymakamı Naif Yavuz'un yumruklandığı anı fotoğraflayan Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Altan Burgucu Haber dalında ikinci oldu. Libya'daki direnişçilerin fotoğrafları ise Zaman Foto Muhabiri Onur Çoban'a Foto Röportaj dalında birincilik getirdi. Zaman Gazetesi Foto Muhabiri Ali Ünal ise Serbest dalda birinci, Çevre dalında ise ikinci ve üçüncülük alarak yarışmadan 3 ödül kazandı.

YILIN BASIN FOTOĞRAFI ÜMİT BEKTAŞ'A

Sabah Gazetesi Fotoğraf Editörü Kutup Dalgakıran, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Onursal Başkanı Bülent Hiçyılmaz, Hürriyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Koray Peközkay, Habertürk Gazetesi Fotoğraf Editörü Fatih Sarıbaş, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, Zaman Gazetesi Fotoğraf Editörü Selahattin Sevi, Reuters Türkiye Fotoğraf Editörü Murad Sezer, Anadolu Ajansı Fotoğraf Haberleri Müdürü Gürsel Eser, Milliyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Yurttaş Tümer, Türkiye Spor Yazarları Derneği Genel Başkanı Esat Yılmaer ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel'den oluşan jüri üyelerinin yaptığı değerlendirmede, Van depreminin simge fotoğrafları arasında yer alan ve enkazdan çıkarıldıktan kısa süre sonra yaşamını yitiren Yunus isimli çocuğun hayata tutunan son bakışını gösteren fotoğrafı ile Yılın Basın Fotoğrafı ödülünü Reuters Foto Muhabiri Ümit Bektaş'a verdi.

Türkiye'de haber fotoğraflarının değerlendirildiği tek organizasyon olma özelliğini de taşan “Vakıfbank – TFMD Yılın Basın Fotoğrafları” yarışması basın sektöründe, zor şartlarda görev yapan foto muhabirlerini mesleklerinde özendirmeyi hedefliyor. Haber fotoğrafçılığının gelişmesinde katkı sağlamayı, basın fotoğrafçılarını desteklemeyi de amaçlayan yarışmanın ardından fotoğrafların sergilenmesi sayesinde de basın fotoğrafçılığına ve foto muhabirliğine olan ilgiyi yüksek tutuluyor. Bu arada Yarışmada ödül alan eserler ve sergilenmeye layık görülen fotoğraflar, 1988 yılından bu yana yayınlanan ve artık koleksiyon değeri taşıyan “Yılın Basın Fotoğrafları” kataloğu ile de kaynak bir yayına dönüşüyor.

Ödüller, Mart ayında Ankara'da gerçekleştirilecek ödül töreni ile sunulacak. Ödül alan fotoğraflar derneğin www.tfmd.org.tr ve www.fmd.org.tr adreslerinden de izlenebilir.

Yılın Basın Fotoğrafı Ödülünü kazanan Ümit Bektaş Kimdir

Ümit Bektaş, 1972 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğrenciyken Milliyet Gazetesi Ankara Bürosu’nda gececi foto muhabiri olarak çalışmaya başladı. 12 yıl Milliyet Gazetesi’nde foto muhabiri olarak görev yaptı. 2005 yılından bu yana Reuters Haber Ajansı’nda çalışan Bektaş, kariyeri boyunca Ankara’daki haber akışını izlemenin yanısıra yurtiçi ve yurtdışında önemli olayları fotoğrafladı. Kosova, Sırbistan, Afganistan, Cezayir, Bosna gibi çatışma bölgelerinde görev yaptı. Fotoğraflarıyla; aralarında TFMD Yılın Basın Fotoğrafı ve Abdi İpekçi Yılın Gazetecilik Ödülü başta olmak üzere çeşitli ödüller aldı. Ümit Bektaş, Gazeteci Yasemin Can Bektaş’la evli ve Kuzey Can adında bir oğlu var.

VAKIFBANK-TFMD

YILIN BASIN FOTOĞRAFI” ÖDÜLLERİ

________________________________FOTO GALERİ İÇİN TIKLA

Yılın Basın Fotoğrafı

Ümit Bektaş – Reuters

Sebahattin Yılmaz- Cem Emir Özel Ödülü

Ali İhsan Öztürk – Anadolu Ajansı

Yılın Haber Fotoğrafı Birincisi

Ümit Bektaş - Reuters

Yılın Haber Fotoğrafı İkincisi

Altan Burgucu – Milliyet Gazetesi

Yılın Haber Fotoğrafı Üçüncüsü

Bünyamin Aygün – Milliyet Gazetesi

Yılın Spor Fotoğrafı Birincisi

Vedat Yangın – Star Gazetesi

Yılın Spor Fotoğrafı İkincisi

Fehim Kayacan – Milliyet Gazetesi

Yılın Spor Fotoğrafı Üçüncüsü

Mühenna Kahveci – Zaman Gazetesi

Yılın Siyaset Fotoğrafı Birincisi

Kayhan Özer – Anadolu Ajansı

Yılın Siyaset Fotoğrafı İkincisi

Hasan Tüfekçi – Hürriyet Gazetesi

Yılın Siyaset Fotoğrafı Üçüncüsü

Volkan Yıldırım – Hürriyet Gazetesi

Yılın Çevre Fotoğrafı Birincisi

Evrim Aydın – Anadolu Ajansı

Yılın Çevre Fotoğrafı İkincisi

Ali Ünal – Zaman Gazetesi

Yılın Çevre Fotoğrafı Üçüncüsü

Ali Ünal – Zaman Gazetesi

Yılın Serbest Fotoğrafı Birincisi

Ali Ünal – Zaman Gazetesi

Yılın Serbest Fotoğrafı İkincisi

Mehmet Kaman – Anadolu Ajansı

Yılın Serbest Fotoğrafı İkincisi

Zafer Akpınar – Anadolu Ajansı

Yılın Foto Röportajı Birincisi

Onur Çoban – Zaman Gazetesi

Yılın Foto Röportajı İkincisi

Mehmet Kaman – Anadolu Ajansı

Yılın Foto Röportajı Üçüncüsü

Berk Özkan – Anadolu Ajansı

VAKIFBANK Özel Ödülü

İlkin Eskipehlivan – Anadolu Ajansı

Rafet Hüner Özel Ödülü

Arif Akdoğan – Haber Türk Gazetesi

TFMD Özel Ödülü

Ayhan Arfat - Cumhurbaşkanlığı

Mustafa Pekcan Özel Ödülü

Fırat Yurdakul – Anadolu Ajansı
FOTO GALERİ İÇİN TIKLA

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2012, 19:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER