banner72

45 lira için gelen hapis cezası

Dursun Erselligil (61), 45 TL'lik su faturası yüzünden mahkûm edilip hapse atıldı.

45 lira için gelen hapis cezası

Geçirdiği kaza sonunda felç ve kör olan Dursun Erselligil, ödenmeyen 45 liralık su faturası nedeniyle cezaevine girdi

Ankara'da bir hukuk dramı... At arabasıyla hamallık yaparak geçimini sürdüren, ancak geçirdiği kaza sonunda kör ve felç olup tekerlekli sandalyeye mahkûm bir halde yaşayan, 6 torun sahibi Dursun Erselligil (61), 45 TL'lik su faturası yüzünden mahkûm edilip hapse atıldı.

Okuma-yazma bilmeyen Erselligil'in başına gelenler bir ihmalle başladı. 2 oğlu, bir kızı ve 6 torunu bulunan Erselligil, 25 yıllık eşi Zeynep'le birlikte oturduğu Ankara'nın gecekondularıyla ünlü Yenidoğan semtindeki evine gelen yaklaşık 45 TL tutarındaki su faturasını ödemedi.
İddiaya göre Erselligil, okuma-yazması ve evinin posta kutusu olmadığı için bu su faturasından haberdar olamadı.

Borcun ödenmediği gerekçesiyle ASKİ ekipleri, bir sabah ailenin haberi olmadan su sayacını söküp gitti. Bunun ardından yaşlı çift hakkında hem icra hem de kaçak su kullanmaktan yargı süreci başladı.

6 aya mahkûm edildi, 4 gün yatacak
Erselligil, 25 Şubat'ta karakoldan gelen polisleri görünce şaşırdı. Oğlu Cihan Erselligil'in de yardımıyla adliyeye getirilen Dursun Erselligil'e Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nde itiraz edilmediği için Yargıtay tarafından incelenmeden kesinleşen karar bildirildi. Erselligil kaçak su kullanmaktan 6 ay hapis ve 990 TL para cezasına mahkûm edilmişti. Para cezası 4 eşit taksite çevrilirken, 6 aylık hapis cezası ise iyi hali nedeniyle 9 güne indirildi.
Bir süre adliye karakolunda tutulan Erselligil 9 günlük hapis cezasının infazı olan 4 gün için Sincan L Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

Sincan L Tipi Cezaevi'ne konan bakıma muhtaç yaşlı adamın ailesine, önceki gün cezaevi müdürlüğünden bir haber gönderilerek, �Bez getirin� denildi. Bunun üzerine oğlu Cihan ve annesi Zeynep, altının bağlanması için istenen bir torba bezi götürdü. Cihan Erselligil, �Adalet bu mu? Sakat insan, iş göremez, hareket edemez, refakatçi olmadan tuvalete bile gidemez babam� diye isyan etti. Dursun Erselligil yarın akşamı özgürlüğüne kavuşacak.


Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2010, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73