banner72

7. Metef Fuarı Rize'de Açıldı !

Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonuyla, 7. Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı; Kahraman Kültür Merkezinde açıldı.

7. Metef Fuarı Rize'de Açıldı !

Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonuyla, 7. Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı; Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, İlçe Kaymakamları, Rize Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran, Rize Belediye Başkan Vekili Osman Karavin, Rize Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü İdarecileri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Halk Eğitim Müdürleri ile öğrenciler ve çok sayıda davetli katılımıyla İsmail Kahraman Kültür Merkezinde açıldı.

         Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşından sonra, Rize İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in konuşmasıyla devam etti. Rasim Çelik yaptığı konuşmada; Mesleki ve Teknik Eğitimdeki gelişmeler ile  bu eğitimin ulaştığı noktayı gösteren öğrenci ve öğretmen ürünlerini sergilemek, örgün ve yaygın mesleki ve teknik eğitim veren okul ve kurumlar arasında bilgi alışverişini ve sürekli bir işbirliğini  sağlamak, Mesleki ve Teknik Eğitimi geniş halk kitlelerine tanıtmak, bu eğitim alanına karşı ilgi ve isteği artırıcı etkinliklerde bulunmak amacıyla  düzenlenen  ve bu yıl 26 okul ve kurumumuzun katılımı ile 7. ni gerçekleştirdiğimiz Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarın açılışına katılan herkese teşekkür etti.

       Çelik; “İlimizde 35 tane Mesleki ve Teknik Eğitim Okulu olup, bu okullarımıza 13682 öğrenci devam etmektedir. 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında  il merkezinde ve ilçelerimizde  toplam 12 Halk Eğitim Merkezinde 890 Meslek Kursu, 420 Sosyal ve Kültürel Kurs ile 654 Okuma-Yazma Kursu açılmış olup,  bu kurslarımıza toplam 19672  kursiyer devam ederek belge almışlardır. Ülke genelinde 2008 yılında  başlatılan ana-kız okuldayız kampanyası kapsamında ilk dört yılda okur yazar yapılması planlanan vatandaş sayımız bu süre bitmeden tamamlanmış ve İlimiz bu kampanyada göstermiş olduğu başarı ile Türkiye sıralamasında 1. sırada yer almıştır dedi.

 Çelik; Ülke ekonomisine ara insan gücü yetiştiren Mesleki ve Teknik Okullarımızın İlimizdeki oranı     % 65.13 Türkiye genelinde %36.12 olup, gelişmiş ülkelerdeki oranı ise  %70’dir. Bu oranlar bize gelişmiş ülkelerin ara insan gücüne verdiği önemi göstermektedir dedi.”

 Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ise; Rize olarak Mesleki Eğitimde % 70 ile Avrupa standartlarını yakalamış, hatta geçmiş durumda olduklarını, geri kan % 30 bölüm de ise tarihçi, matematikçi, fizikçi gibi alanlarda öğrenci yetiştirmemiz gerektiğini söyledi. İl Valisi olarak geleceğimiz olan gençlerden çok umutlu olduğunu ve Eğitimde hedefimizin Türkiye’nin ilk 10 ilinden biri olup, ilk onda kalıcı olmak olduğunu söyledi. Bunları yapabilmek için de çok iyi bir öğrenci kitlesine sahip olduklarını vurgulayarak, Mesleki okulları seçen öğrencilere teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2011, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73