banner72

79 Annenin Hastanede Doğumu Sağlandı

Samsun'da Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen 'Misafir Anne Projesi' kapsamında 79 gebenin hastane ortamında doğum yapmaları sağlandı.

79 Annenin Hastanede Doğumu Sağlandı
Anne ve bebek ölümlerini azaltmak için gebelerin doğumlarını hastanede gerçekleştirmeleri ve bir sağlık personeli yardımı almalarının sağlanması amacıyla 2008 yılından bu yana yürütülen proje kapsamında, Samsun'da bu zamana kadar 79 gebenin uygun şartlarda güven altında doğum yapmalarına olanak tanındı. İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, doğum tarihleri yaklaşmış, hastaneden uzak bir yerleşim yerinde oturan, gebelerin doğum yapabilecekleri sağlık kuruluşuna naklederek, güvenli ortamda doğumlarını gerçekleştirmeleri için Misafir Anne Projesi'nin hayata geçirildiğini söyledi.

Özellikle elverişsiz hava ve yol şartları, maddi imkan yetersizliği ve sosyal endikasyon gibi nedenlerle sağlık kuruluşuna ulaşmakta güçlük çeken gebeler için gerekli önlemlerin alındığını ifade eden Kasapoğlu, "Proje kapsamında, daveti kabul edip muhtemel doğum tarihleri yaklaşmış olan gebelerimiz, müdürlüğümüz ekiplerince tahsis edilen taşıma aracı ile evlerinden alınarak ilgili hastaneye ulaştırılıp, muayeneleri yapılmaktadır. Hastanede güvenli bir ortamda doğum eylemleri gerçekleşen gebelerimiz aracımız ile tekrar evlerine bırakılmaktadır" dedi.

Kasapoğlu, proje kapsamında Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube Müdürlüğü tarafından 79 gebenin doğumlarının hastane ortamında yapılmasının sağlandığını belirtti.
Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2010, 20:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73