banner72

Abdullah Gül; Büyük memnuniyetle karşılıyorum

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, El Kaide Lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesine ilişkin, "Büyük bir memnuniyetle karşılıyorum" dedi

Abdullah Gül; Büyük memnuniyetle karşılıyorum
Cumhurbaşkanı Gül, El Kaide Lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesiyle ilgili ''Bu şunu gösteriyor; teröristler ve terör örgütlerinin başlarının sonu, eninde sonunda canlı veya cansız ele geçirilmektir. Dünyanın en tehlikeli ve sofistike başının da bu şekilde ele geçirilmiş olması, herkese ibret vesilesi olmalı. Büyük memnuniyetle karşılıyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Viyana'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''El Kaide Lideri Ladin öldürüldü, siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Amerikan yönetimiyle bu konuda temasınız oldu mu?'' sorusu üzerine, Gül, ''Bu şunu gösteriyor; teröristler ve terör örgütlerinin başlarının sonu, eninde sonunda canlı veya cansız şekilde ele geçirilmektir. Dünyanın en tehlikeli ve sofistike bu anlamda terör örgütünün başının da bu şekilde ele geçirilmiş olması, herkese ibret vesilesi olmalı. Büyük memnuniyetle karşılıyorum'' diye konuştu.

GEORGE W. BUSH: LADİN'İN ÖLDÜRÜLMESİ ÇOK ÖNEMLİ BAŞARI

Eski ABD başkanlarından George W. Bush, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesini ''çok önemli bir başarı'' olarak niteledi. Bush, yaptığı yazılı açıklamada, ''Teröre karşı savaş devam ediyor, ancak bu gece Amerika çok net bir mesaj verdi: Ne kadar sürerse sürsün, adalet yerini bulacaktır'' ifadesini kullandı.Bush, açıklamasında, ''Bu çok önemli başarı, Amerika için, dünya genelinde barışın peşinde olan insanlar için ve 11 Eylül 2001'de sevdiklerini kaybeden herkes için bir zafer anlamına geliyor'' ifadesine yer verdi.

NETANYANU: BİN LADİN'İN ÖLDÜRÜLMESİ, DEMOKRASİ ZAFERİ

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, 11 Eylül 2001'de New York'ta 3 bin kişiyi öldüren El Kaide örgütü lideri Usame bin Ladin'in dün ABD operasyonuyla öldürülmesinin demokrasiler için zafer olduğunu bildirdi. Netanyahu makamından yaptığı açıklamada, ''Bu, terörizme karşı omuz omuza savaş veren demokratik ülkelerin paylaştığı adalet ve özgürlük için büyük yankı getiren zaferdir'' dedi.

CAMERON: DÜNYA RAHAT BİR NEFES ALDI

İngiltere Başbakanı David Cameron, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in ölümüyle dünya halklarının rahat bir nefes aldığını söyledi. Cameron yayımladığı açıklamada,"Usame Bin Ladin'in ölümü haberiyle dünya halkları rahat bir nefes aldı. Usame Bin Ladin dünyanın en korkunç terör eylemlerinin sorumlusuydu; 11 Eylül 2001 ve aralarında çok sayıda İngilizin de bulunduğu binlerce kişinin yaşamına mal olan diğer saldırılar" dedi.

Bin Ladin'i bulabilmenin büyük başarı olduğunu ve artık korku yaratacak terör eylemlerini sürdüremeyeceğini belirten Cameron, "Usame Bin Ladin tarafından öldürülenleri anmanın zamanı geldi. Aynı zamanda bizi terörizmden korumak için bütün dünyada aralıksız çalışanlara teşekkür etmenin de zamanı geldi. Onlar çalışmaya devam edecekler. Başkan Obama ve bu operasyonun sorumlularını kutluyorum" ifadesini kullandı.

PERES: ARTIK DÜNYA RAHAT BİR NEFES ALACAK

İsrail liderleri, Usame Bin Ladin'in öldürülmesini memnunlukla karşıladı ve ABD'yi operasyondan dolayı kutladı.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, "adalet geç gelmiş bile olsa, artık dünyanın rahat bir nefes alabileceğini" söyledi.

İsrail radyosuna göre İsrail Cumhurbaşkanı Peres, Bin Ladin'in öldürülmesini ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin savunma kuruluşları ve hür dünya için büyük bir başarı olarak nitelendirdi. Bin Ladin'in "tarihteki en büyük canilerden biri" olduğunu söyleyen Peres, "Adalet her ne kadar geç tecelli etmiş olsa da Bin Ladin cezasını bulmuş olduğundan dünya artık rahat bir nefes alabilir" dedi.

Ordu radyosuna konuşan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman da "ABD'yi, 11 yıldır süren görevi tamamladığı için kutluyorum. Asla pes etmeyip dünyanın en tehlikeli adamı için yürütülen avı sonuna kadar tamamladılar" dedi.

Lieberman, bunun, İsrail'in soykırım kurbanlarını anma gününe (bugün) denk gelmesinin de ayrı bir önemi olduğunu ifade etti.

İsrail Dışişleri Bakanlığının, Obama'nın açıklamasından önce bilgilendirildiğini belirten Lieberman, Bin Ladin'in Afganistan'da üslenmiş olmasına karşın, öldürülmesinin operasyonel anlamda büyük bir önem taşıdığına işaret etti.

İsrail Dışişleri Bakanı, "Bin Ladin'in terör örgütünün manevi lideri olmakla beraber aynı zamanda terör saldırılarının birçoğunun yöneticisi olduğunu" da kaydetti.

Lieberman, "Bin Ladin'in ölümünün ne gibi etkileri olacağını söyleyebilmek için henüz çok erken, ama El Kaide, tüm dünyaya yayılmış bir yapı üzerine kurulu bir örgüt olduğu için, şu ya da bu şekilde bir etkisi olacaktır" diye konuştu.

FİLİSTİN: BARIŞ DAVASI İÇİN OLUMLU

Filistin Ulusal Yönetimi, terör örgütü El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesini, 'barış davası için olumlu' olarak nitelendirdi.
Filistin Yönetimi Sözcüsü Gassan Hatib, "Bin Ladin'in öldürülmesi dünya genelinde barış davası için olumlu fakat Bin Ladin ve diğerleri tarafından cesaretlendirilen şiddet yöntemlerinin de üstesinden gelinmelidir." dedi.

FRANSA: TERÖRLE MÜCADELEDE ÇOK ÖNEMLİ GELİŞME

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesini, ''dünyada, terörle mücadelede çok önemli bir gelişme'' olarak değerlendirdi. Sarkozy, yaptığı açıklamada, ''Fransa'nın, ABD'nin, Bin Ladin konusunda son 10 yıldır gösterdiği kararlılığı selamladığı'' bildirildi. ''11 Eylül 2001 saldırıların mimarı olan Bin Ladin'in nefret ideolojisi ve çoğu Müslüman ülkelerde binlerce kişinin ölümüne yol açan terörist saldırılarının sorumlusu olan örgütün başı olduğu'' kaydedilen açıklamada, ''terör kurbanları için adaletin sağlandığı'' ifade edildi. Açıklamada, Bin Ladin'in öldürülmesine rağmen, El Kaide'nin hala tamamen yok edilmediği uyarısında bulunuldu.

HİNDİSTAN

Hindistan İçişleri bakanı Palaniappan Chidambaram olay sonrası yaptığı açıklamada Ladin'in İslamabad'a bu kadar yakın bir yerde ele geçirilmesinin terörün Pakistan'ın en derin yerlerine kadar girdiğini ve teröre ev sahipliği yaptığını gösterdiğini dile getirdi.

AMERİKALI MÜSLÜMAN ÖRGÜT CAIR, BİN LADİN'İN ÖLDÜRÜLMESİNDEN DUYDUĞU MEMNUNİYETİ DİLE GETİRDİ

Amerikalı Müslümanların en büyük insan hakları örgütlerinden Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in ölümünden memnuniyet duyduğunu bildirdi.

CAIR tarafından yapılan yazılı açıklamada, "11 Eylül saldırılarından bu yana defalarca belirttiğimiz gibi, Bin Ladin, Müslümanları ya da İslam'ı asla temsil etmedi. O ve El Kaide, binlerce Amerikalıyı öldürmelerinin yanında, dünya genelindeki sayısız Müslümanın da ölümüne neden oldu" ifadesi kullanıldı.

CAIR, açıklamasında, ABD Başkanı Barack Obama'nın dün gece, ABD'nin İslam ile savaşta olmadığı yönündeki net açıklamasına da atıfta bulundu.

AJANSLAR

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2011, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73