banner72

Acara Heyeti Bakırcı'yı Ziyaret Etti

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Yüksek Şura Başkanı Mikheil Makharadze, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’yı makamında ziyaret etti.

Acara Heyeti Bakırcı'yı Ziyaret Etti

Mikhail Makharadze, beraberinde milletvekilleri Zaza Shashıkedze ve Ramaz Surmanidze, Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Avtandil Mikatsadze ve beraberindekilerle Başkan Bakırcıyı makamında ziyaret etti.

Rize ile Batum arasındaki diyaloğun çok iyi bir noktada olduğunu, bu diyaloğu daha üst seviyelere taşınması amacında olduklarını belirten Makharadze; " Türkiye’nin birçok iline ziyarette bulundum. Rize’ye ilk defa geliyorum. Rize, Batum’un her anlamda sıkı bir dostudur. Türk insanının ne kadar sıcakkanlı ve misafirperver olduğunu, Rize’de görmüş olduğumuz ilgi ve alakadan sonra bir kez daha anladık. Son 15-20 yılda Türkiye ve Gürcistan arasındaki ilişkiler çok daha gelişti. Rizeli iş adamlarının Batum'da yatırım yapmaları noktasında her türlü kolaylığı sağlamaya çalıştıklarını da anlatan Makharadze, bizleri makamınızda kabul ettiğiniz için teşekkürlerimi sunuyor,  Bu tür ilişkilerimizin daha sık devam etmesi için en kısa zamanda sizleri de ülkemize bekliyoruz” dedi.

12.20101123150400..jpg

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı; “Bizim dedelerimizde yıllar önce Gürcistan da ticaret yaparlardı. Bizler farklı dili konuşsak bile aynı kültürü paylaşan insanlarız. Hükümetlerimizin yakın ilişkileri, insanlarımızı da birbirine yakınlaştırıyor. Bizim Batum ve çevresinde ticaretle uğraşan bir çok insanımız vardır. Yeni kitleleri arttırırsak hem iki ülkenin birleşmesini, hem de ticaret potansiyelinin artacağına inanıyorum. Özellikle yaz sezonunda çay tarımı ve inşaat sektöründe Gürcistan’dan Rize’ye çalışmaya geliyorlar. Ülkemize ve Belediyemize yapmış olduğunuz ziyaretten dolayı şükranlarımı sunuyor, en kısa zamanda bizlerde ülkenizi ziyaret etmeye geleceğiz” dedi.

Ziyaret sonunda Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Makharadze’ye plaket ve Rize Çayı hediye etti. Makharadze de Başkan Bakırcı’ya plaket ve ülkesini tanıtan kitap hediye etti.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2010, 20:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73