banner72

Adıyaman'da Katı Atık Tesisi Protestosu

Adıyaman Belediyesi'nin Tümrüz Tepesi Zeynel Abidin Türbesi mevkisine yapmayı planladığı katı atık depolama tesisi projesi protesto edildi.

Adıyaman'da Katı Atık Tesisi Protestosu

Adıyaman Belediyesi'nin Tümrüz Tepesi Zeynel Abidin Türbesi mevkisine yapmayı planladığı katı atık depolama tesisi projesi protesto edildi.

Karapınar Mahallesi sakinleri, Demokrasi Parkı önünde toplanarak Adıyaman Belediyesi'ni protesto etti. Protesto gösterisine Adıyaman Emek ve Demokrasi Platformu, Kayaönü, Ahmethoca, Akçalı, Oluklu, Zey, Dardoğan, Pişnik, Çınarik, Tümrüz, Kuşakkaya köyleri, Yeni Mahalle ve Karapınar Muhtarlığı da destek verdi. Grup adına açıklama yapan Azikan Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AZ-DER) Başkanı Enver Özpolat, katı atık çöp tesisini desteklediklerini fakat projenin yanlış yerde

uygulandığını söyledi. Özpolat, kurulacak bu tesisin yeni bir çevre kirliliğine yol açmaması ve insan sağlığını tehdit etmemesi için Adıyaman Belediyesi'nin bu hususu dikkate almasını istedi. Özpolat, şöyle konuştu:

"Yapılacak olan bu tesisin çevresini hep yerleşim yerleri oluştu. Zaten bu tesisin planlanma tarihine bakarsak 2006 yılında yapıldığını görürüz. Dolayısıyla burada zaten rüzgar kuzey ve kuzeybatıdan esmektedir. Yarın bu tesis yapılırsa buradaki çöp kokusu Adıyaman'ın üzerine yayılacak. Mevcut çöp alanını baraja 5 bin metreden daha yakın olduğu için baraj gölüne zarar vereceği gerekçesiyle yerinden taşınıp içme suyumuza 500 metre mesafede yapılmasına anlam veremiyoruz. Ayrıca bu tesisin kutsallarımız olan

Zeynel Abidin Türbesi'ne ve mezarlık alanına yapılması inancımıza ve ölülerimizin anısına saygısızlık olacaktır. Bizler Adıyaman Belediyeler Birliği'ni bu yanlış karardan dönemeye davet ediyoruz. Israrı halinde bölge idare mahkemesine gideceğiz. Ayrıca fiili direnişte de bulunacağız."

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2011, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73