banner72

AK Parti'den ilk aday çıktı

2011 Genel Seçimlerinde AK Parti'den ilk Rize milletvekili aday adayı resmen açıklama yaptı.

AK Parti'den ilk aday çıktı
Vizesiz Avrupa Hareketi Kurucu Başkanı, Londra'da yaşayan Rize Hemşinli Mehmet Okumuş, Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneğinde yaptığı açıklamada, İngiltere'de turizm rehberliği ve danışmanlık yaptığını, Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerine vizesiz girişini sağlamak amacıyla kurulan Vizesiz Avrupa Hareketi'nin kurucu başkanı olduğunu belirtti.

 Kaçkar Dağlarında çoban olarak hayata atıldığını ifade eden Okumuş, ''Bu yol bizi İngiltere'ye kadar götürdü. Burada Türk vatandaşlarının haklarının savunucusu olduk. Şimdi çıktığımız bu yol bizi siyasete götürecekse Rizeli hemşehrilerimin ve teşkilatların teveccühü ile Rize'nin hizmetkarı olmak istiyorum. 2011 yılı genel seçimlerinde AK Parti'den milletvekili aday adayı olacağım'' dedi. Alışılagelmiş siyasi vaatlerin içerisinde olmayacağını anlatan Okumuş, ''Sahili olmayan yere deniz sözü verecek değiliz. Ancak 30 farklı ülkede edindiğim bilgi birikimimi Rize için kullanmak istiyorum. Siyasete yeni bir soluk getirmeyi hedef edindim. Bunun için teşkilatlardan ve kamuoyundan destek bekliyorum'' diye konuştu.

 

Londra’da İşçi Partili Dostları Grubu’nun 3. Kuruluş Yıl Dönümü nedeniyle İngiliz Parlamentosu’nda düzenlediği resepsiyonda İngiltere Başbakanı Gordon Brown başta olmak üzere diğer parlamento üyelerinde Rize çayı hediye ederek isminden söz ettiren Rizeli girişimci Mehmet Okumuş, Rize’den milletvekilliği için çalışmalara başladı.

Yurt dışında Türkiye’nin tanıtımı ve Avrupa’da Türk vatandaşlarına uygulanan vize zorluklarının kaldırılması ile ilgili yaptığı çalışmalarda “Müthiş Türk” lakabı ile anılan Mehmet Okumuş, Türkiye’ye dönüp Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile adaylığı konusunda görüştükten sonra adaylık çalışmaları için Rize’ye gelerek ziyaretlerine başladı.

 

Renkli kişiliği ile dikkat çeken Okumuş, 1970 yılında Rize’nin Hemşin ilçesinde dünyaya gelirken eğitimini Türkiye’de tamamladıktan sonra Amerika ve İngiltere’ye yerleşti. Türkiye’de yaşadığı yıllarda, Kaçkar Dağları’nda çobanlık ve turist rehberliği yapan Okumuş, artık çok sevdiği ülkesine ve insanlarına milletvekili olarak hizmet vermek istediğini belirtti. İlk mesleğinin çobanlık olduğunu belirten Okumuş, “Hemşin yaylalarında trekking turlarına çıkararak hem İngilizce öğreniyordum hem de eğitimim için para kazanıyordum. Çobanlık yapmış olduğum Hemşin Yaylaları’nda trekking ve yayla turizmini ilk başlatan yöresel rehberlerden bir tanesiyim. 1990 yılında ABD’nin Washington D.C. şehrine öğrenim amacıyla gittim. Yaklaşık 10 yıl bu ülkede yaşadım. Ama Türkiye ile bağlantım hiç kopmadı. Yılın büyük bölümünü Türkiye’de geçiriyordum. Şuanda da Londra ve Türkiye arasında çalışıyorum. Turizm ve Halkla İlişkiler danışmanlığı yapıyorum. 1995 yılından beri Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan kokartlı ülkesel profesyonel turist rehberiyim. Kış aylarını Londra’da, yılın büyük bir bölümünü ise Türkiye’de geçiriyorum. Yurt dışında yaşadığım süre içerisinde, pek çok değişik ülke vatandaşıyla tanışma, değişik dil, din ve kültürleri tanıma şansım oldu. Uzun yıllardır Türkiye’nin tanıtımıyla ilgili pek çok önemli çalışmalar yapıyorum. Dünyayı ve Türkiye’yi çok iyi tanıyan biriyim. Rehberlik mesleğimden dolayı Türkiye’nin her köşesini yabancı turistlerle birlikte adım adım gezmiş bir insanım” dedi.

Türkiye’de merkez sağda siyaset yapmak istediğini belirten Okumuş, “Hiçbir siyasi partiye üye değilim. Ben, siyasetin bir araç, ülkeme ve milletime hizmet etmenin ise, esas amaç olduğuna inanıyorum. Merkez sağda yer alan siyasi bir görüşe sahibim. Türkiye milletvekilliği sistemi siyasi partiler içerisinde görev yapmamış, ülkesine, milletine hizmet etmek isteyen insanların önünü açacak olan bir sistemdir. Bana bu onuru, şerefi ve fırsatı verecek olan, benimle çalışmayı isteyecek siyasi partilerimizin değerli yöneticilerine Türkiye ve Türk halkı adına müteşekkir olacağım” diye konuştu.İLGİLİ HABERİMİZ:

ÇOBANLIKTAN MİLLETVEKİLLİĞİNE !!!

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2010, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73