banner72

AKP'li Bakanın Kaçak Çay İtirafı

Bakan Yazıcı kaçakçılar kızıyor diye kaçak çaya göz yumduklarını gümrüklerde kuyruklar uzuyor diye kaçak çay kontrolü yapmadıklarını açıkladı.

AKP'li Bakanın Kaçak Çay İtirafı
GENÇAĞA KARAFAZLI - MUSA YAZICI
Devlet bakanı ve AKP Rize milletvekili adayı Hayati Yazıcı geldiği memleketi Rize’de seçim çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Yazıcı ulusal yayın yapan Kaçkar TV’de katıldığı siyasi gündem adlı TV programında kaçak çay konusunda ilginç değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Yazıcı kaçak çay konusunda yöneltilen bir soruya“Kaçakçılık bir gerçek. Maalesef var. Bunlarla sıkı mücadele ediyoruz ama bazılarının söylediği gibi 30–40 bin ton gibi bir kaçak çayın gelmesi söz konusu değildir. Türkiye’de Çaykur’un çay üretimi bellidir. Oda 110–120 bin tondur. Özel sektöründe bir 100 bin ton kadar çay üretimi vardır. Toplamda 220 bin ton ediyor ki bir kısım miktarı da ihraç ediyoruz. 20 bin ton civarında da ithalatımız var. Türkiye’de yapılan hesaplamalara göre, belki doğu ve güneydoğu’da farklı olabilir. Çünkü onların damak tatarı farklı, onlar daha çok Sirilanka tarafından getirilen çaylara alışmışlar. Ülkede kişi başına tüketilen çay üç kiloya yakın. 70 milyon insan olduğunu düşünürsek, 70 milyon çarpı üç 210 bin ton eder. Dolayısıyla o miktarda bir kaçak çayın ülkede Pazar bulması söz konusu değil. Ama kaçak var.
 
Gümrüklerde kontrol yaparsak kuyruk uzuyor
Gümrüklerden sorumlu bakan Hayati Yazıcı bir soru üzerine “Kaçak çaylar, gümrüklerden fiziki kontrol yapma imkânınız yoksa giriyor. Ancak fiziki arama yaparsanız bu defada kuyruklar uzuyor. Ancak X-ray cihazları gibi sistemlerle kaçakların önüne geçebiliriz. Birde hudutlardan giriş çıkışlar oluyor. Bunların birçoğu da hayvan sırtında yapılmakta.Birde yolcu beraberince belli miktarda çay getirme imkânı vardır. Kişi yurt dışına çıktığı zaman, yurda dönerken en az bir kiloya kadar çay getirebiliyor. Mevzuata göre bunları üç gün süreyle getirebilir ancak doğu ve güneydoğuda her gün giriş çıkış oluyor.

Kakça çayı engellersek kaçaktan geçinenler tepki gösteriyor
Fazla kaçak çay girişi olduğunda burada ki sektörü etkiliyor. Fazla kıstığınız zamanda o yöredeki geçimini kaçak çayla sağlayan vatandaşların tepkisine neden oluyor. Ama üzerinde hassasiyetle duruyoruz. 2010 yılı kaçak çay yakalama oranı 3 bin 250 ton civarında çay yakalanmıştır. Bu yakalanan çaylar nereye gidiyor? Bu kaçak çaylar gümrüğe bağlı TAŞİŞ Genel Müdürlüğüne gelir. Haklarında açılmış davalar varsa o davaların seyrine göre çaylar tavsiye edilir. Tavsiye ederken bunların tahlili tarım bakanlığı laboratuarlarında yapılır, oradan gelen sonuçla sağlığa zararlı maddeleri içermiyorsa bunlar kullanılabilir ürün olarak piyasaya sürülür. Bunların tavsiyesi arttırma yöntemiyle satışa çıkartılır.

İhaleye girenler kaçak çay işi yapanlar
Bu kaçak çayların alıcıları genellikle kaçaklığı yapan insanlar olduğu iddia edildi. Kendileri ihaleye giremiyor ancak başkalarını sokarak ihaleden çayları alıyorlar. Kaçak çaylar resmiyet kazanmış oluyor. Bunlar doğrumu yanlış mı diye biz de şüphelendik. Bizde düşündük acaba bunu Çaykur’a verebilir miyiz? Yakalanan kaçak çayları Çaykur’a verebilir miyiz? Bir çalışma yürütüldü.  Bana da söylenen bu çalışmanın son aşamaya geldiği. Hatta bana söylenen bu çayları ihale etmiyoruz, Çaykur’la anlaşıp, Çaykur’a vereceğiz. Ben daha önceki açıklamam da bunu ifade ettim.Bu olayı sordum, sorguladım ve sonuç olarak Çaykur bu çayları alırım ama para vermem diyor. TAŞİŞ’te ben bedava veremem çünkü hesap veremem diyor. Yani, bunlarla iligli yargılanma sonucunda sanık beraat ederse bu ürünün ona iade edilmesi gerekir. Ben hiç bedel almadan bunu nasıl iade edeceğim. Hiç olmazsa bir bedel olacak ki, ürün yok ama bedeli var olsun. En sonunda Çaykur yönetimi, biz bunu alırsak bizim marka değerimize zarar verir dedi. Bana göre de bu haklı. Bende döndüm arkadaşlara talimat verdim. Bu konuda başka bir yöntem geliştirin, biz bu çayları imha edebilir miyiz? Veya başka bir yöntem bulabilir miyiz? Bütün bu şaibeleri ortadan kaldırabilecek, hem de TAŞİŞ’e zarar vermeyecek bir yol bulun diye talimat verdim. Arkadaşlar üzerinde çalışıyorlar. Dedi.
 
Çaykur bizim iktidarımız öncesi özelleştirme kapsamına alındı
Hayati Yazıcı çaykurun özelleştirilmesi ile ilgili bir soruya “Çaykur’un özelleştirme kapsamına alınması bizden çok önce olan bir şeydi. Hatta bundan dolayı özel sektör birçok fabrika açmıştır. Bunlar yanlış mı doğru mu tartışması yapmak ta doğru değildir. Çaykur hala Tarım bakanlığı bünyesindedir. Ama özelleştirme kapsamına alınanlar özelleştirme idaresi tarafındadır. Bu fark bile bizim Çaykur’a bakış acımızı ortaya koymaktadır.  Çaykur bu bölgenin tek geçim kaynağıdır. Bunu biraz rehabilite ettik. Yaklaşık 20 bin kişi burada çalışıyordu. Bunu yaklaşık 12 bin civarına indirdik. Bu bölgede işsizlik sorunu da var. Türkiye’de ki oranın altında olsa da yine burada bir işsizlik sorunu vardır. Ancak, biz popülist politikalar yapsaydık bu işsizleri Çaykur’a yerleştirirdik o zaman Çaykur açık verdiğinde hazinden öderdik. Fakat bu seferde Rize’ye hiçbir yatırım yapamazdık.”dedi.
Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2011, 21:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73