banner72

Alpaslan’ın Parası Nerede Kullanılacak?

1965 Yılından bu yana Ardeşen’e önemli hizmetler sunan Ardeşen Alpaslan İlköğretim Okulu Ardeşen belediye Meclisinin aldığı kararla satışa çıkarıldı. Peki, Bu Arsanın Satışından Gelecek Olan Parayı Ardeşen Belediyesi Nerelerde Kullanacak?

Alpaslan’ın Parası Nerede Kullanılacak?
Ömer Faruk ZENGİNAL
Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz Sinan, Ardeşen Belediye Meclisi’nin 03 Kasım 2011 tarihinde kendi başkanlığında ve meclis üyelerinin katılımıyla toplandığını anımsatarak, toplantı da, Ardeşen Alpaslan İlköğretim Okulunun, Eski Pazar Yeri, Beyoğlu Caddesi Mevkiinde ki yeni binasına taşınması nedeniyle, boşalan eski binanın satış kararını onaylandıklarını kaydetti.

ARSALAR KARŞILIKLI TAKAS EDİLMİŞTİ
Yeni binanın inşa edildiği arsa yaklaşık 6 yıl önce Ardeşen Belediyesi tarafından Milli Eğitim Bakanlığına devredildiğini belirten Sinan, Karşılığında da Alpaslan ilköğretim okulunun eski arsası ve bu arsa üzerinde bulunan bina Ardeşen Belediyesine devredilmişti.” Dedi.
   
ARSA SATIŞINDAN GELECEK OLAN PARA PROJELERE KULLANILACAK.
Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz Sinan, 6 yıl önce bu arsayı tasarruf sağlamak ve sağlanacak olan tasarruf sonrası satmak için satın aldıklarını anımsatarak, “Arsa satış işleminden sonra belediye kasasına kazandırılacak olan paranın İnşaatı devam etmekte olan Ardeşen kültür merkezi, merkez cami etrafında yapımı süren merkez Çarşı projesinin tamamlanması ve maddi imkânsızlıklardan dolayı başlayamadıkları sahil park projesi’nin bir an önce başlatılıp bitirilmesi için kullanacaklarını belirtti.

KAZANDIRDIKLARIMIZ, SATTIKLARIMIZIN 10 KATI
2002 yılından bu yana Ardeşen Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğünü anımsatan Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz Sinan, “Göreve başladığım günden itibaren belediyemize ne gibi katma değer sağlarız hesabı yaparak, hizmetlerimizi de buna göre hesaplayarak Ardeşen’e kazandırdıklarımızla sattıklarımız arasında öncelikli olarak bir mukayeseyi vatandaşlarımıza anlatmak istiyorum diyerek, arsa alım süreciyle ilgili önemli detayları aktardı.

Başkan Sinan süreci şu şekilde anlattı;
2004 yılında Alpaslan ilköğretim okulunun bulunduğu yere (şuan satışı gündemde olan eski okul binası) 16 derslikli yeni bir okul yapma kararı çıkmıştı. Proje hazırlanma aşaması gelinmiş ve bakanlık tarafından ihalesi yapılmak üzereyken, belediye yönetiminde ki arkadaşlarımızla o günkü imkân ve şartlar çerçevesinde belediye olarak biz müdahil olduk. O günkü valimiz sayın Enver Salihoğlu ile Milli Eğitim Müdürümüz Rasim Çelik ile yaptığımız görüşme de yapılacak olan yeni okulun mevcut ihtiyaca cevap vermeyeceği, hala 2 tedrisatlı (sabahçı, öğlenci) olmak mecburiyetinde kalınacağı düşüncesi ile bu okulun yerine farklı bir yerde yeni bir okul yapılması, yapılacak okulun tek tedrisatlı (gün boyu tek eğitim) olması için teklifimizi ilettik. Teklifimizi makul ve mantıklı karşıladılar. Bu yapılacak olan okulun yerine başka bir alanda daha büyük bir okul yapılması konusunda kendilerini ikna ettik. Ama şartlar bunu yapmayı ve oluşturmayı zorlaştırıyordu. 2 milyon 700 bin liralık bir tahsilat ve proje bedeli vardı. Yeni yerde yapılacak okulun ise yaklaşık 3 milyon 500 bin gibi bir maliyete mal olacağı konusu bizim önümüze geldi. Belediye olarak biz şunu söyledik. Mevcut yere karşılık yeni bir yer tahsis edelim, takas yapalım, projeyi belediye olarak biz yaptıralım, projede eksik kalacak olan miktar, yani 800 bin liralık maddiyatı da biz karşılayalım teklifinde bulunduk. Ve bu çerçevede bir protokol yaparak kendilerine 6001 metrekare arsayı, imar tadilatlarıyla 7500 metrekareye çıkararak, yani şu an Alpaslan ilköğretim okulunun yeni binasının bulunduğu arsayı kamulaştırarak tahsis ettik.  Karşılığında da mevcut yer olan 3070 metrekarelik eski bina arsasını biz devraldık. Daha sonra mevcut okulun projesini yaptırdık. Proje farkı olan 800 bin TL yi taahuk ettik. Ve bu projeyi başarılı bir şekilde başlatarak, Ardeşen’e büyük ve son derece modern bir okul kazandırmış olduk. Ve nihayet okul inşaatı bitti ve okul bitene kadar da bizlere tahsis edilen eski okul arsasını milli eğitim kendi malıymış gibi istediği bir şekilde tam 6 yıl kullandı. Ama bu arsa bizim yani belediyenin mülküydü. Hiçbir tasarruf yapmadan bu arsayı milli eğitim kullandı.” Dedi.

Tabi sadece burayı satın alarak kalmadık, 2002 yılından bu güne kadar Ardeşen Belediyesine 2.5 milyon değerinde gayrimenkul satın alarak kazandırdık. Örnek olarak merkez mahallesinde 5158 metrekare arsa, yine Ardeşen kültür merkezinin inşa edildiği yerde 330 metre karelik bir alan, Alpaslan ilköğretim okulunun yerine 6 bin metre karelik bir arazi, Aynı zamanda hiçbir sahil ilçesinde olmayan mevcut sahil yolunun hemen arkasında iç yol olarak düzenlenmesi için istimlak bedellerini karayolları ödeyemediği için belediye olarak biz taahhütte bulunarak kamulaştırılması tarafımızca yapılması suretiyle iç yol yaptırdık. Yine kaymakamlığın arkasında yol olarak yıllarca kullanılan bir alanı 500 milyarın üzerinde bir bedelle biz kamulaştırdık. Yine hastaneye giden bir yolda yol vatandaşın tapusunda olduğu için mahkeme kararıyla bizim satın almamız temin edilerek bu arsayı 170 milyara biz satın aldık. Bunun yanında yine su depolarımızın bulunduğu yerde su depolarının açılabileceği 10 dönüm yer aldık. Yine trafo arkasında trafo merkezi ile bitişik, yaklaşık olarak 562 metrekare yer aldık. Yine otogar yapacağız diye sanayi girişinde yaklaşık 7 dönüm arsa satın aldık. 4 bin metrekaresinin parasını belediye olarak biz ödedik, geriye kalanı da sanayi sitesinde ki dükkanları devrederek sağladık. Bunların belediyemize toplam maliyeti ise 2.2 milyon liradır. Ama bütün bunları yaparken, Ardeşen belediyesinin mülk satışları da oldu. Vatandaşımızın kendi arazisini tasarruf yapmak ve yoldan ihdas yapmak suretiyle sattıklarımızı da dahil ederek belediyenin geçmişten kalan ve sattığımız 2 malı var. 1 trafo arkasında seçim öncesi de çok tartışılan 368 metrekarelik yeri, 568 metrekarelik arsayı yola yakın olmak suretiyle satın almak için 170 milyar’a sattık.  Bir de çay ekicileri kooperatifine 2 adet dükkân verdik. Bunun dışında Ardeşen belediyesi olarak 1 metrekare dahi yer satmayarak bu güne geldik. Yani sattıklarımız 250 bin lira, aldıklarımız ise tam 10 katı 2.2 milyon lira.” Dedi.

AMAÇ ELDEKİ PARAYI SAĞLAM VE EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRMEK
Amacımız geçmişte imkânlarımız ölçüsünde Ardeşen’e katma değer sağlayacak, ihtiyacımız olduğu zaman değerlendirebileceğimiz bir anlayışla hareket etmekti. Bugün bu okul arsasının satılmasına karşılık ne yapılacağı ile ilgili vatandaşın bilgi sahibi olması elbette ki hakkıdır. Hiç kimse bu arsa üzerinde bir park yapılması, bir otopark yapılması gibi bir talebi yok. Söylenen şey şudur. Siz yapın satın. Veya daha sonra satılsın. Ama bugün bu arsanın satışıyla ilgili gelirlerle mevcut devam eden projelerimizin yapılması, projemizde olan ancak başlayamadığımız projelerin başlaması, bu kaynağa bağlıdır. Bana dünyada tek bir örneğini gösterin ki hiç satmadan kazanan bir mütahhit olsun. Hiç satmadan kazanan bir kurum olsun. Böyle bir şey yok. Bütün arkadaşlarımız biliyor. Ardeşen kamuoyu da biliyor zaten. Biz bu arsayı değerlendirip gelecekte belediyenin başka hizmetlerine dönüştürmek için, bir varlık olarak gözettiğimiz için bu güne kadar koruyup getirdiğimizi herkes biliyor. Geçmişte de satabilirdik. Bedelini tam bulsun, en çok projelere kullanalım mantığını kullanarak, bir de öğrencilerin eğitim öğretime devam ettiği süreç içerisinde bu arsa üzerinde satmak çok şık olamayacağı düşüncesiyle bu güne kadar geldik.

BELEDİYENİN MEVCUT İMKANLARINA BAKARAK HAREKET EDİYORUZ.
Bugün belediyenin imkânları 45 bin nüfustan 30 bine düştü. Bunu yapan ben değilim. Ardeşenli vatandaşlarımız ikametgâhını Ardeşen de göstermek istemediler. Köylerinde gösterdiler. Bunun sorumlusu biz değiliz. Bu gelir azaltıcı unsurları dikkate almak suretiyle devam edecek projelerimizi de dikkate alacak olursak bu tür kaynaklara ihtiyacımız var. Biz geçmişte bunu satmak için aldık. Diğer belediye başkanlarından bize miras kalan bir olgu değil. Biz tamamen tasarruf için aldık. Geçmişte paramız varken hisse senedi alalım diyenler oldu, tasarruf bonosu alalım diyenler oldu ama ben hayır diyerek gayrimenkul kadar değer katacak birşey olmaz diyerek bu arsayı satın aldık. Bu arsayı satın alırken de burada yapılacak yatırımı büyüterek yeni bir yatırıma yönlendirdik. Ardeşen’e çok modern bir okul kazandırdık. Ve satın aldığımız bedelin en az 10 katına çıkarmak suretiyle bu arsa satıldığı takdirde Ardeşen’de kültür merkezimizin bir an önce bitmesi, imkansızlıklarsan ötürü başlayamadığımız sahil park projesinin bir an önce başlaması bitmesi, cami çevresinde ki merkez çarşı projesinin tamamlanması tamamen bu kaynağa bağlıdır. Diğer rutin işlerinde halledilebilmesi için bu kaynağa ihtiyacımız vardır. Biz zamanında tasarruf için satın aldık. Tasarruf yaptığımızı düşünüyoruz. Yapılan çalışmaları da yapılan tasarrufla bu çalışmaların üzerine yönlendirdik.” Dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2010, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73