banner72

Alternatif

15 - 22 Nisan tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığının seçtiği 4 pilot ilden biri olan Artvin’de Turizm Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Alternatif

Toplumumuzda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla, 15 - 22 Nisan tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığının seçtiği 4 pilot ilden biri olan Artvin’de Turizm Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün organizasyonunu yaptığı etkinlikler 15 Nisan’da Atatürk Anıtına çelenk koymasıyla başladı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş konunun önemine ilişkin AÇÜ’ de öğrencilerle Turizm konulu söyleşi yaptı. Hüseyin Ateş konuşmasına konferansa katılan Artvin Telekom İl Müdürü Oya Arkadaş’ı, diğer sivil toplum örgütü temsilcilerini ve öğrencileri selamlayarak başladı. Konuşmasında turizmin konusunun tarihine değinen Ateş “Turizm konusu dünyada 1960 yıllarda gündeme geliyor ve bu olgu yerleşmeye başlıyor. Bizim ülkemizde ise turizm 1980’li yıllarda ülke gündemine geliyor. O günden bu güne de hızlı bir gelişim gösteriyor. Ülkemiz turizm konusunda 2010 rakamlarıyla dünyada ilk 7 ülke arasında yerini almış durumundadır. 2010 yılı rakamlarına baktığımızda turizm geliri 22 milyar dolar, gelen turist sayısı ise 30 milyon kişi seviyelerindedir. Bizim turizmle ilgi olarak bizim bir tespitimiz var. Turizm denince akla ilk etapta deniz kum ve güneş geliyor. Bu bölgelerin artık gelen turisti karşılamakta yeterli olmadığı ortada. Kültür Turizm Bakanlığı’ da bunun farkında olup alternatif turizm konularında da çalışmalar başlattı. Alternatif Turizm dediğimizde de özellikle Doğu Karadeniz önemli bir bölge olarak öne çıkmaktadır.

Ateş konuşmasını söyle sürdürdü:

“Elbette ki deniz kum güneş önemini yine devam ettiriyor ama artık turistlerin belli bir kısmının alternatif turizm alanına yöneldiğini görmekteyiz. Alternatif turizm konusunu üç başlık altında sıralayabiliriz. Sağlık Turizmi, Kültür Turizmi ve Eko Turizm’dir. Eko turizm burada siz dinleyicilerimize yabancı olabilir. ‘Eko turizm doğal alanlardaki yerel halkın ekonomik ve sosyal anlamda iş ve geçim yöntemleri olan ormancılık sebzecilik, hayvancılık el sanatları ve balıkçılık gibi işler ve gelirleri yanında onların sosyo kültürel yaşamlarını kitle turizmine göre daha küçük ölçeklerde turistik bir ürüne dönüştürebilen uygulama şeklidir.’ Bu tarif Artvin coğrafyasına tam olarak uymaktadır.Biz zaten Artvin’de eko turizmi önceliklerimiz arasına almış durumdayız.Eko turizm doğrudan yerel halkın refahını gözetiyor.Halka iş sahaları sağlıyor.

Eko turizmde koruma kollama dengesi gözetiliyor.Eko turizmi seçen turistlerde tercih ettikleri bölgenin hiçbir şekilde tahribata uğramamış olmasının önemsenmesinin yanında doğal güzelliklerin ve bu güzelliklerin arasında yaşayan halkın sosyo kültürel durumlarını öğrenme merakı da vardır.

Yaptığı sunuda Artvin’in kültürel ve turistlik değerlerini öğrencilere hazırlamış olduğu slayt eşliğinde anlatan Hüseyin Ateş, eko turizm konusunda Artvin’in avantajlarını da dile getirdi.

Artvin’in bu konuda avantajlı olduğu konuları sıralayan Ateş “Alternatif Turizm olanaklarımız çok fazla,turizme istekli bir yerel halkımız var.Artvin’de turizm bilinci üst düzeyde, Batum Havaalanı ortak kullanımda bu da bizim için olumlu bir tarafımız. Diğer illere göre bozulmamış doğal ortamların çokluğu Artvin’de yoğun, Kafkaslara açılan kapı durumundayız, festivallerimiz çok yaygın, üç tane milli parkı olan Türkiye’deki iki ilden biriyiz. Dünyada 20 tane Türkiye’de de tek olan biyosfer alanına(Camili) sahibiz.Bunlar bizim eko turizmdeki artılarımız” dedi.

Ateş son olarak “Biz Artvin’i gittiğimiz her fuarda her türlü etkinlikte “Artvin Alternatifsiz Turizmde Alternatifsiz İldir,Yeşil Yolculuk Artvin, Göğe Komşu Topraklar, Bir Tatil İki Ülke sloganlarıyla tanıtıyoruz. Siz değerli öğrencilerimizden de bunları her gittiğiniz yerde dile getirmesini istiyorum diyerek sonlandırdı.

Konferans sunumun ardından çektirilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.

Turizm Haftası etkinlikleri hafta sonu cumartesi günü Şavşat Karagöl ve Sahara Milli Parkı, Borçka Karagöl ve Muratlı Camii, Arhavi Macunca Şelalesi ve Sarp Sınır Kapısı; Pazar günüde Ardanuç Cehennem Deresi-Adakale Mahallesi ve Rabat Kilisesi,Yusufeli İşhan Manastırı ve Şavşat Madenköy gezileriyle devam etti.

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında bugün saat 10.00 Artvin Kültür Evinde yemek yarışması, saat 14.00’te de Artvin Valiliği Toplantı salonunda Kültür Turizm İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2011, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73