banner72

Anguslar için özel ahır yapılıyor !

Avustralya'dan özel bir şirket tarafından ithal edilerek Artvin'in Yusufeli ilçesine getirilen 86 adet angus cinsi inek, yöre halkının ilgisini çekiyor.

Anguslar için özel ahır yapılıyor !

Yusufeli ilçesindeki Yaylalar köyünde yaşayan 110 kişinin kurdukları Kaçkar Hayvancılık ve Arıcılık Şirketi, besicilik kapsamında yaklaşık 3 ay önce Avustralya'dan 97 angus cinsi inek ithal etti.

Konuya ilişkin AA muhabirine bilgi veren söz konusu şirketin ortağı Cihan Kantar, ithal edilen hayvanların bakımından sorumlu olduğunu anımsatarak, ''yaylalar köyü sakinleri olarak bir şirket kurup son yıllarda hayvancılıktaki gerilemeyi de göz önüne alarak bizim yaşadığımız bölgeye uygun, soğuk yerlerde yaşayabilen, eti lezzetli ve çok kısa sürede büyüyüp gelişen hayvanlardan ithal etmeye karar verdik'' dedi.

Bu çerçevede, tanesi 2 bin 650 dolardan 97 angus ineği ithal ettiklerini anlatan Kantar, şöyle devam etti:

''Bu hayvanlar önce 16 saat uçak ardından da 30 saat kara yolculuğu yaparak Yusufeli'ne ulaştı. Buradan da küçük araçlarla 58 kilometre uzaklıktaki Yaylalar köyüne çıkardığımız hayvanlardan maalesef 11'i yolda araçlarda boğularak telef oldu. İnekler ilk geldiklerinde oldukça yabani bir yapıları vardı ve insanlardan kaçıyordu. Ancak aradan 3 ay geçtikten sonra bize alıştılar. İnekler, Yaylalar köyünde akşamları güneş enerjisiyle çalışan ve 6 wat akıma sahip elektrikli çitlerin içerisinde kalıyorlardı.

Bu ineklerin en ilginç özellikleri hep bir arada durmaları. Bizim ineklerimiz gibi her biri bir yana gitmiyor. Ayrıca bu ineklerin sadece kendi buzağına yetecek kadar sütü oluyor. Buda bizi mandıracılık gibi ek bir işle uğraşmaktan kurtarıyor''

 -ANGUS CİNSİ İNEKLER, 5 YIL SATILAMAYACAK-

 Kantar, angus cinsi eneklerin sadece dişi olanlarından ithal ettiklerini ve suni tohumlama ile üremelerini sağlayarak buzağı elde edeceklerini belirterek, bu ineklerde 5 yıl satış ve kesim yasağı var. Bu süre dolduktan sonra inekleri piyasaya süreceğiz'' şeklinde konuştu.

Kış geldiği için inekleri kışı geçirmeleri için ilçedeki Yaylalar köyünden ilçe merkezine daha yakın olan Çevreli köyündeki yapımı süren ahırın yanına getirdiklerini anlatan Cihan Kantar, ''Şirketimiz, hayvanların barınması için 4 bin metre kare alanı olan ahırın inşasına haziran ayında başladı, birkaç hafta içinde ahırımız tamamlanmış olacak. Kışın burada barınacak olan hayvanları yazın yine Yaylalar köyündeki meraya götüreceğiz'' dedi.

Kantar, bakımını sürdükleri 86 angus cinsi ineğin yaşlarının 9 ile 18 ay arasında değiştiğini, ağırlıklarının şuanda 350 kiloya yaklaştığını belirterek, hayvanların tamamının günlük bir buçuk ton ot tükettiklerini ve sadece ot ve yonca gibi organiz ürünler ile beslendiklerini söyledi.

 -YÖRE HALKININ ANGUSLARA İLGİSİ-

 Şirketin ineklerin bakımı için şuana kadar devletten herhangi bir kredi talebinde bulunmadığını anlatan Kantar, angus cinsi ineklerin yöre halkının da ilgisini çektiğini söyledi.

Yöre halkının merak ederek inekleri görmek için yanlarına geldiklerini ifade eden Kantar, ''Halkımız ineklere büyük ilgi gösteriyor. Yanlarına geldiklerinde en ilginç tepkileri 'bizim ineklere benziyormuşlar' demeleri oluyor'' ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2010, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73