banner72

Ankara'nın 5 çılgın projesi açıklandı

Erdoğan, Ankara için düşünülen 5 çılgın projeyi açıkladı. Ankara'nın çehresini değiştirecek yapılarla birlikte başkent, dünya savunma sanayinin merkezi haline gelecek.

Ankara'nın 5 çılgın projesi açıklandı
Başbakan Erdoğan, başkent için düşünülen 'çılgın projelerle' ilgili olarak açıklamalar yapıyor.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Ankara, kentleşme itibariyle çok çarpık şekilde yapılandı. Sağlıklı bir planlama yapılmadı.

Tüm

şehirlerimiz gibi Ankara'yı da güçlendireceğiz. Ankara bu milletin kalbidir. 80 kentin umut bağladığı şehirdir. Uzun zamandır diğer kentleri bırakın kendine bile derman bulamamıştır.

Taki AK Parti göreve gelene kadar önem verilmedi. 3 Kasım'la birlikte Ankara başka bir kimliğe büründü. Ankara artık, Bağdat'a, Sana'ya kadar ilerlemiştir. Artık dünyanın gözünü çevirdiği yerdir.

Ankara şimdi de Medeniyetler ittifakına ev sahipliği yapıyor. Şimdi açıklayacağımız bu projelerle başkent vasfını ileriye götüreceğiz görüntüsünü değiştireceğiz. Markalalıştıracağız.

Projelerimiz şöyle:

Bir kısmı 12 Haziran'dan hemen sonra başlayacak. İlk projemiz, uzun vadeli olacak. Dünyanın en önemli savunma merkezi haline gelecek, ATAK helikopterden sonra kendi jetlerimizi yapacağız. Bunlar 2022'ye yetiştirilecek. Ankara savunma sanayinin başkenti olacak. TAYİ, TÜBİTAK işbirliği ile Türkiye'de üretildi 2012'de uzaya fırlatılacak. Bay Kemal burda da insan yok.

İkinci projemiz, Radar tasarım ve üretim merkezi Gölbaşı'nda kurulacak. 2 yıl içinde devreye girecek. 
Uzay ve uydu merkezinin de TAI tesisleri içinde faaliyete geçecek.

Üçüncü projemiz Ankara'ya yeni adalet sarayı kuralucak.

Dördüncü projemiz, 7 bin yatak kapasiteli 2 şehir hastanesi kurulacak. Keçiören ve Etlik'te kurulacak
hastaneler, ulusal ve uluslararası bir sağlık başkentine dönüştürüleck.

Beşinci projemiz, 40 bin seyirci kapasiteli UEFA kriterlerine uygun şekilde yapılacak bir stadyum olacak.

DİĞER PROJELERİMİZ

2010 yılında Ankara'da kurulan Yıldırım Beyazıd Üniversitesi'ni farklı bir konseptle tasarlayarak, uluslararası bir bilim merkezi olarak büyüteceğiz.

Ortadoğu'nun en büyük hayvanat bahçesi yapılacak.

Ankara'nın merkezinde, Hıdırlıktepe'de, bir inanç ve tarih müzesi inşa edilecek.

Kızılay farklı bir çehreyle yeniden düzenlenecek.

Eskişehir yolu üzerinde 2 bin dekar alan üzerine, 83 milyon liralık bir yatırımla milli botanik park kurulacak.

Kızılcahamam, Güdül, Haymana, Çubuk, Çamlıdere, Ayaş ve Beypazarı'ndaki termal su kaynaklarını, yeni bir konseptle değerlendireceklerini, tesisler inşa edeceklerini ve Ankara'yı termal sağlık turizminin de başkentine dönüştürecek.


Ankara–Afyonkarahisar, Uşak ve İzmir hattının da çalışmalarına başlayacaklarını belirterek, ''Ankara'yı hızlı trenin merkezi, kesişme noktası, ortak istasyonu konumuna yükselteceğiz.

Ankara merkez olmak üzere 3 otoyol projelerinin olduğunu belirterek, Ankara–Niğde, Ankara–İzmir, Ankara–Samsun arasına otoyol inşa edileceğini, karayolları noktasında da Ankara'nın merkezi konumunu güçlendirilecek.

Keçiören ile İstanbul Bulvarı arasına inşa edecekleri tünelle, Keçiören'i İstanbul, Eskişehir ve Konya yoluna bağlayacaklarını belirterek, 15 kilometre uzunluğundaki bu tünelin, 3 yıl içinde tamamlanarak, şehir içi trafiğine büyük rahatlama sağlayacak.

Şehir içi trafik için de çalışmalar devam edecek.

Onuncu yıl marşında demir ağlarla ördük diyorlar ya aslında bize kadar birşey ördükleri yok.

ANKARA'YA YENİ BİR KENT KURULACAK

Tıpkı İstanbul gibi, Ankara'da da yeni bir şehrin inşa ve imarına 12 Haziran seçimlerinin hemen ardından başlayacaklarını belirterek, ''Güneykent adını verdiğimiz bu projeyle, Ankara’ya, 500 bin kişilik yeni bir şehir kazandırmış olacağız.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2011, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73