banner72

Ardeşen Hastaneyi Geri Alabilecek mi ?

“Ardeşen Gençlik Oluşumu”nun “Ardeşen Devlet Hastanesini Geri İstiyoruz” Hareketinin 43. Gününde 1. Ardeşen Çalıştayı İsmi Altında Bir Toplantı Düzenlendi.

Ardeşen Hastaneyi Geri Alabilecek mi ?

Ardeşen “Siti Ela” cafede düzenlenen toplantıda, “Ardeşen Gençlik Oluşumunun” Ardeşen Devlet Hastanesinin kapanmasıyla birlikte, mesai saatleri haricinde şehir merkezine temel sağlık hizmeti verecek herhangi bir sağlık kuruluşunun olmamasından dolayı 9 Mart Çarşamba günü başlatmış olduğu çalışmanın 43. Gününde yeni bir adım daha atıldı. Ardeşen Çalıştayı ismi altında Ardeşen’de yeniden temel sağlık hizmetinin nasıl hayata geçirilebileceği konuşuldu.

Toplantı Başkanlığını Metin Kal’ın yaptığı Çalıştaya Ardeşen belediye başkanı Mümtaz Sinan, Rize il sağlık müdürü Dr. Mustafa Tepe, ak parti ilçe başkanı Avni Kâhya, CHP ilçe başkanı Osman Yeniay, MHP ilçe başkanı Muhammet Hacısüleymanoğlu, has parti ilçe başkanı Ali Aslıyüksek, SP ilçe başkan yardımcısı Nazım Bayraktar ile siyasi partilerin temsilcilerinin yanı sıra, CHP Rize milletvekili adayı Başar Cumbur, DSP Rize milletvekili adayı Hasan Sual, MMP Rize milletvekili adayı Bahri Civaoğlu, Ardeşen belediye meclis üyeleri Saltuk Deniz, Tolga Karaca, Ardeşen esnaf odası başkanı Tahsin Bekir Yazıcı, iş adamı Tahsin Ocaklı, il sağlık müdürlüğü yetkilileri ile Ardeşen Gençlik Oluşumu sözcüleri Muhammet Şeremet ile Hamza Dereci ve Oluşum üyeleri Emrah Akman, Erdoğan Buçan, Serkan Bakoğlu, Mehmet Yaylacı katıldı.

Çalıştay da kapatılan eski Ardeşen Devlet Hastanesi binasında yeniden sağlık hizmeti alanında nasıl bir hizmet verilebileceği tartışılırken, katılımcılar arasında henüz tam mutabakat sağlanamadı.

Çeşitli sistemlerin tartışıldığı toplantı da “Gün Hastanesi” ve “1A Hastanesi” sitemleri masaya yatırıldı. Toplantı da her iki sistemle ilgili teknik detayların araştırılması karara bağlanırken, kesin sonucun katılımcılar arasında uzlaşama sağlanırsa kesinleşeceği tahmin ediliyor.

Düzenlenen 1. Ardeşen Çalıştayı’nda kesin bir karar çıkmaması yüzünden, sonuç bildirgesinin önümüz de ki çalıştaylardan çıkacak olan sonuçlar kapsamında verileceği bildirildi.

ESKİ HASTANE DE SON DURUM!
Kapatılan Ardeşen eski Devlet Hastanesi binası hakkında son durumu değerlendiren Rize il sağlık müdürü Dr. Mustafa tepe ise, “Hastane de tadilat çalışmalarının devam ediyor. Röntgen için gerekli ihaleye hazırlıklar tamamlandı ve ihale önümüzdeki günlerde sonuçlanacak. 10 Mayıs 2011 tarihi itibari ile kapatılan eski Ardeşen Devlet Hastanesi binasında hafif hastalığı bulunan vatandaşlarımıza 112 acil hizmeti verilmeye başlanacak. Şartların olgunlaşması halinde ise, sağlık bakanlığı tarafından haziran ya da temmuz aylarında yapılacak olan doktor atama kuraları öncesi Ardeşen’e A1 tipi sisteme sahip bir sağlık kuruluşu kazandırabilmek için 4 doktor talebinde bulunacağız. Unutulmaması gereken bir konu var ki, bu sistemler hafif derece de hastalığı bulunan hastalar için hizmet verecektir. Ağır hastalığı bulunan hastalarımızı burada tedavi etme gücüne sahip olmayacağız.” Dedi.

Kaynak: GelişimTV

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2011, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73