banner72

Ardeşen Sahil Yolu Geçişi Yeniden Yapılacak

Ardeşen Sahil Yolu Geçişi’nin İPTALİ İle İlgili Açılan Mahkeme Kararının onaylanmasının ardından alınan karar gereği “Ardeşen Sahil Yolu Geçişi” yeni bir proje ile yeniden yapılacak.

Ardeşen Sahil Yolu Geçişi Yeniden Yapılacak

         ÖMER FARUK ZENGİNAL/RİZE ARDEŞEN

        Ardeşen Sahil Yolu Geçişi’nin İPTALİ İle İlgili Açılan Mahkeme Kararının onaylanmasının ardından alınan karar gereği “Ardeşen Sahil Yolu Geçişi” yeni bir proje ile yeniden yapılacak.

        Konuyla İlgili açıklamalarda bulunan Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz Sinan, “Yapılan görüşmeler sonucunda alınan karar gereği Ardeşen Fırtına Vadisi başlangıcından İlçeye bağlı Işıklı Köyü Taşbaşı Mahallesi’ne kadar olan bölüm de ki Karadeniz Sahil Yolu geçişi’nin  yeniden yapılacağını söyledi.

        Karadeniz Sahil Yolu geçişinin her zaman tartışmalı ortamlarda ele alındığını anımsatan Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz Sinan; “Ardeşen Sahil Yolu geçişi İle ilgili Ankara da ki Ardeşenliler Derneği ve bazı kişilerin mahkemeye sunmuş olduğu itirazı ile sahil yolu geçişinin mevcut yapısının imar kanununa aykırı olması gerekçesi ile iptal kararı alınmış, iptal sonucun da da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından bu geçişin çalışmaması ve araç trafiğine açılmaması gerektiği gibi bir yazı ile belediyemize gereken icraatı yapmak üzere tebliğ edilmişti. Bu yol geçişini mühürlememiz söz konusuydu ancak o zaman bu yolun fiili olarak kapatılması mümkün değildi. Girişimlerimiz sonucunda mühür fevk edildi ve yol trafiğe açıldı. Mühür fevkinin ardından bu yolun kanuni bir şekilde düzene getirilmesi gerekiyordu. Bununla ilgili Teknik Araştırma Genel Müdürlüğü, Bayındırlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler de Ardeşen şehir geçişi’ne yeniden düzenleme yapılması, dolgu imar planlarının hazırlanması, dolgu imar planı çerçevesinde yeni imarın (yeni yol, kavşak, giriş çıkış, dolgu sahası) belirlenmesi şeklinde Karayolları Bölge Müdürlüğü, yolu yapan şantiye ve Ardeşen Belediyesi ortaklaşa olarak yeni bir imar planı hazırlamak ve Teknik Araştırma ve Uygulama Genel müdürlüğünü onayı alınmak sureti ile belediye meclisimizden alacağımız karar neticesinde çalışmalarımızı bakanlığa göndereceğiz. Bakanlık bunu uygun bulduğu takdirde onaylayacak ve yasal hale gelmiş olacak.” Dedi.

 

ARDEŞEN BELEDİYESİ BU FIRSATI EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRECEK

Bu fırsatı biz Ardeşen Belediyesi olarak en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz diyen Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz Sinan, “çalışma arkadaşlarımız ile birlikte bu fırsatı nasıl değerlendirebilirizin hesabını yaptık ve Ardeşen girişlerinin çok sağlıklı olmadığını göz önünde bulundurmak sureti ile yeni kavşakların, yeni giriş ve çıkışların yapılması gerektiğine inandık. Dolgu sahaların da ki daralmaların genişletilebileceği anlayışı oluştu. Fırtına deresinin bir kısmını peyzaj çalışmaları yapma neticesi ile yeni bir düzenleme oluşturmak gibi bir niyetimiz var. İnşallah bu çalışmaları kamuoyu ile paylaşacağız. Bu çalışmaları artık Belediye Meclisinin veya bu uygulamayı yapan Karayolları Genel Müdürlüğünün iki kurum arasında inisiyatifi olarak değil halk ile birlikte, meclisimiz ile birlikte, bu işi bilen teknik uzmanlarla çalışmak sureti ile Ardeşen için hayırlı olan en güzel şeyi yapmak üzere bir çalışma başlattık.

 

AMAÇ; ÇALIŞMAYI EN KISA SÜREDE SONUÇLANDIRMAK

Bu çalışmayı en kısa sürede sonuçlandırmayı hedeflediklerini belirten Başkan Sinan, “Konuyla ilgili olarak bölge insanımız İstanbul Milletvekili Bayındırlık Ulaştırma ve İmar Komisyonu Başkanı Sayın Nusret Bayraktar’ın başkanlığında Ankara’da yaptığımız toplantı da ki çalışmalarımız bu yönde idi. İnşallah verimli bir çalışma şeklinde Ardeşen’in önüne çıkaracağız. Bu düzenlemenin Ardeşen İlçesi’ne faydalı olacağı kanaatindeyim.” Dedi.

 

ÇALIŞMA YÜRÜTÜLECEK BÖLGE

        Yapılacak çalışmanın Ardeşen hududu olan Fırtına deresi ve Ardeşen İlçesi’ne bağlı Işıklı Köyü Taşbaşı Mahallesi’ne kadar ki bölümün tamamının iptal edildiğini belirten Başkan Sinan; “Şu anda yapılacak düzenlemede aynı güzergah ama yeni alanlar, çalışmalar, sant yapıları oluşturmak ve bir kısım ilaveler yapmak sureti ile mahkemenin vermiş olduğu iptal kararı gerekçelerini ortadan kaldıracak şekilde yeni düzenleme yapma gerekliliğini uygulayacağız.” Dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2010, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73