banner72

Ardeşen ve Çamlıhemşin'liler Ayaklandı !

Çamlıhemşin ve Ardeşen’li Bir Kısım Halk Ortaklaşa Düzenledikleri Tabutlu Eylemle Yerleşim Alanlarındaki Sit Kararının Kaldırılmasını İstediler.

Ardeşen ve Çamlıhemşin'liler Ayaklandı !
ÖMER FARUK ZENGİNAL'IN HABERİ
Rize’nin Ardeşen ve Çamlıhemşin İlçesi Köy Muhtarlarınca Ortaklaşa Düzenlenen “SİT” Karşıtı Eylemde, Temsili Tabut Omuzlarda Taşınarak, “SİT” Yüzünden Cenazelerin Gömülmesine Bile İzin Verilmiyor Denilerek Dereye Atıldı.
lazhaber.com

lazhaber.com
Hükümet tarafından TBMM ‘ye sunulan ve doğal SİT ilan edilmiş alanların statüsü sona erdirerek SİT alanı ilan etme yetkisi Çevre ve Orman Bakanlığı’na devredecek “Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı” geçen hafta yöre halkı ve çevrecilerin katılımı ile Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Fırtına Vadisi’nde protesto edilmişti.

Bu kez yerleşim alanlarında ki SİT alanının kaldırılmasını istiyoruz diyen bir grup ve onlara destek veren Ardeşen ile Çamlıhemşin’e bağlı 56 köy muhtarı, 7 sivil toplum kuruluşu, bazı siyasi parti temsilcileri, 3 dernek, 4 İl genel meclisi Üyesi ve başka illerde yaşayan yöre halkı protesto gösterisi düzenledi.‘Fırtına tek yürek’ sloganıyla Ardeşen fırtına köprüsü mevkiinde tulum eşliğinde oynanan horonla başlanan eylemde doğal SİT ilan edilmiş alanların statüsünü sona erdirerek SİT alanı ilan etme yetkisini Çevre ve Orman Bakanlığı’na devretmek için hazırlanan Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısını desteklemek, yerleşim alanlarından sit kanunun kaldırılmasını istemek amacıyla Ardeşen İlçesinden Çamlıhemşin İlçesine yaklaşık 150 araç ile uzun bir konvoy oluşturularak tepkilerini gösterdiler.Daha sonra Çamlıhemşin ilçe girişinde toplanan yaklaşık 500 kişi  “Fırtına Tek yürek, Fırtına Vadisini bizde seviyoruz, Atların tepiştiği yerde fare olmak istemiyoruz” ve “SİT ‘e hayır ile “SİT, Fırtınadan git” sloganları ve pankartları ile Çat vadisi ile Fırtına vadisini ayıran Çamlıhemşin kemer köprüsüne doğru yürüyüşe geçti. Grubun önünde ilerleyen kamyonetin kasasında ise “Rahmetli SİT ‘e kapıldı, gitti” yazan bir tabut ile başında bekleyen temsili bir imam yer aldı.Grup daha sonra Çamlıhemşin Ayder karayolunu ulaşıma kapatarak kemer köprü üzerinde yaklaşık 400 kişi birlikte horon oynadı.daha sonra temsili tabut'un içinde ki temsili cenazenin namazı kıldı.

Namazı kıldıran imam, “SİT mevtasından razı mısınız” diyerek helallik istedi, ardından kalabalık grup tabutu bir süre taşıdıktan sonra Ayder köprüsü üzerinden Fırtına deresine attı.

SİT kararı, Fırtına Vadisi insanını kendi yöresinde yaşayamaz hale getirdi
 Grup adına açıklama yapan Âdem Korkut, yıllardır yöre halkının vadiyi koruduğunu belirterek bunun yanında SİT kapsamı nedeniyle mağduriyetlerde yaşadığını söyledi.Çevreye duyarlı davranan yöre halkına çevreyi koruma teşviki verilmesi gerektiğini ifade eden Korkut, “Doğaya en çok zarar verenler maden ocakları ile enerji tesisleridir. Bunları engellemek bahanesiyle yöre halkının en temel ihtiyaçlarını kısıtlamak çelişkidir. Komşu illerden hatta ülkelerden getirilen kerestelerle yayla evini tamir eden yöre halkı Fırtına Vadisine zarar vermez. Yöre halkı çok sevdiği için çirkin beton yapılaşmaya gitmiyor. Mecburen bunu yapıyor. Arsa darlığı çok katlı yapılaşmayı zorunlu hale getiriyor. SİT kararı, Fırtına Vadisi insanını kendi yöresinde yaşayamaz hale getirmiştir. Bu insanlara yaşama şansı verilmeden koruma olmaz. Bizler Fırtına Vadisindeki yerleşim, tarım, yayla ve otlak alanların SİT kapsamından çıkarılması istiyoruz. Bu alanlar içerisinde korunması gereken tarihi eserler varsa bunların korunmasını istiyoruz. Ormanlar, akarsular ve göllerin koruma kapsamında kalmasını talep ediyoruz. Yaylalarda mülki idarenin gözetimi altında yerel mimariye uygun barınak yapılmasına izin verilmesini ve yayla yolları açılmasını istiyoruz. Fırtına Vadisini bizde seviyoruz. Atların tepiştiği yerde fare olmak istemiyoruz.” diye konuştu. (lazhaber.com)


Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2010, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73