banner72

Artvin 1'lik Bekliyor

Milli Eğitim Bakanlığı Okul İçi Beden Eğitimi Spor İzcilik Dairesi Başkanlığı'nın organizasyonuyla yapılan Halk Oyunları yarışmasının ilk elemeleri başladı.

Artvin 1'lik Bekliyor
Dün Artvin Gençlik ve Spor Salonu’nda yapılan yarışmaya ilgi oldukça yoğun olurken, yarışmacılar birinci olabilmek çaba gösterdiler.
Milli Eğitim Bakanlığı Okul İçi Spor İzcilik Dairesi Başkanlığı’nın organize ettiği halk oyunları yarışması Artvin elemeleri dün yapıldı. Gençlik Spor Salonu’nda yapılan, halk oyunları yarışmasına Artvinlilerin ilgisi oldukça yoğundu. Yaklaşık 1200 kişinin izlediği yarışma geleneksel ve stilize olmak üzere iki dalda yapıldı. Yarışmaya Artvin il merkezi ve ilçelerinden toplam 21 halkoyunu ekibi katıldı.
 
http://www.08haber.com/userfiles/image/halkoyunlariyarismasiB_4.jpg
 
AYDIN: “BİRİNCİ DÖNECEKLERİNE OLAN İNANCIM TAMDIR”
Yarışma hakkında bilgi veren Artvin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Faruk Aydın, yarışmanın amacının kültürümüzü yaşatmak, yaygınlaştırmak ve geleceğe bir köprü kurmak olduğunu söyledi. Aydın, Milli Eğitim Bakanlığı Okul  İçi Beden Eğitimi  Spor ve İzcilik Dairesi Başkanlığı organizasyonu ile yapılan halk oyunları yarışmasının Artvin elemelerini yaptıklarını, burada birinci olan ekiplerin, 6-7 Mart tarihlerinde Artvin’i, Gümüşhane’de yapılacak olan bölge elemelerinde temsil edeceğini belirtirken bölgede  birinci olan ekibin ise, Artvin’i Türkiye finallerinde temsil edeceğini söyledi. Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Faruk Aydın: “ Artvin bilindiği üzere halk oyunlarında sürekli Türkiye birincilikleri elde etmiş bir ildir. Bugün burada yarışan ekiplerimizin her biri çok başarılıydılar. Bütün ekipleri ve eğitmenlerini tebrik ediyorum. Hepsi en iyi şekilde hazırlanmışlardı. İnşallah bölge finallerinden de  birincilikle dönerler ve Türkiye finallerinde ilimizi temsil edip, alışmış olduğumuz birinciliği bu yıl yine getirirler. Artvin’in kültürünü anlatan, Atabarı, Çift Jandarma, Deli Horon ve Düz Horon’un sesi tüm Türkiye’de yankılanır. Bölgede yarışacak ekiplerimizin oradan birincilik alıp, Türkiye finallerinden birincilikle döneceklerine olan inancım tamdır. Hepsine başarı diliyorum” diye konuştu.
 
http://www.08haber.com/userfiles/image/halkoyunlariyarismasiB_1.jpg
 
YARIŞMA SONUÇLARI
Geleneksel dalda 14 stilize dalda 7 toplamda 21 ekibin katıldığı yarışma şu şekilde sonuçlandı: Yaygın eğitimde geleneksel dalda Hopa Halk Eğitim Merkezi birinci, Yusufeli Halk Eğitim Merkezi ikinci, Şavşat Halk Eğitim Merkezi üçüncü, Borçka Halk Eğitim Merkezi dördüncü oldu. 
Gençler dalında Yusufeli Çok Programlı Lisesi birinci, Şavşat Anadolu Öğretmen Lisesi ikinci, Şavşat Çok Programlı Lisesi üçüncü, Ardanuç Çok Programlı Lisesi dördüncü, Borçka Ticaret Meslek Lisesi beşinci oldu. 
Yıldızlarda Çoruh İlköğretim Okulu birinci, Hopa 14 Mart İlköğretim Okulu ikinci, Şavşat Atatürk İlköğretim Okulu üçüncü, Ardanuç Tütünlü Yatılı İlköğretim Okulu dördüncü oldu.
Küçükler dalında tek ekip yarıştı Şavşat Atatürk İlköğretim Okulu birinci oldu.
Sitilize, yaygın eğitim dalında Artvin Halk Eğitim Merkezi ekibi birinci, Arhavi Halk Eğitim Merkezi ikinci, Murgul Halk Eğitim Merkezi üçüncü oldu.
Gençlerde yarışan tek ekip Arhavi Anadolu Lisesi birinci, Yıldızlar dalında Gazi İlköğretim Okulu birinci. Arhavi Hacılar İlköğretim Okulu ikinci oldu.
Küçüklerde stilize ekip olarak Gazi İlköğretim Okulu yarıştı birinci oldu
 
http://www.08haber.com/userfiles/image/halkoyunlariyarismasiB_5.jpg
 
 
KÖŞKER: “BÜTÜN EKİPLER GÖNLÜMDE BİRİNCİDİR”
Yarışmalarda birinci olan ekiplere ödülleri, Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Hamza Köşker, ve Murgul Belediye Başkanı Mehmet Yıldırım tarafından verildi. Hamza Köşker yarışmaya katılan ekipleri ve eğitmenleri tek tebrik etti. Köşker Artvin’de 7 den 70’e herkesin halk oyunlarını iyi oynadığını belirterek, kendi gözünde bütün ekiplerin birinciliği hak ettiğini ancak nihayetinde bir yarışma olduğu için bir birinci seçilmesi gerektiğini söyledi. Köşker; “Ben inanıyorum ki burada birincilik alan ekiplerimiz, 7 mart tarihinde Gümüşhane ilimizde yapılacak olan yarışmada bölge birincisi olacaklar. Devamında 3. ve son etap olan Türkiye finallerinde ilimize Türkiye birincisi olarak dönecekler. Ben bunu diliyorum ve böyle olacağına da bütün kalbimle inanıyorum. Türkiye birincisi olan ekibimizi inşallah Artvin’de coşkuyla karşılarız. Bu başarı Artvin’in başarısı olur. Bugün salonda görmüş olduğum tablo beni son derece mutlu etmiştir. Gayet huzurlu güvenli bir ortamda saygı sevgi kuralları çerçevesinde güzel bir yarışma geçirdik. Yarışmacılarımıza ve Artvinli hemşerilerimize bundan ötürüde ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.
 
http://www.08haber.com/resimler/haber/halkoyunlariyarismasiB.jpg
 
MESLEKTAŞIMIZIN EKİBİ İKİNCİ

Yaygın eğitimde geleneksel dalda ekibi ikincilik alan Yusufeli Halk Eğitim Merkezi Müdürü aynı zamanda TRT ve Anadolu Ajansı Temsilcisi Yener Dedeoğlu, ekibini tebrik etti. Salonun tıklım tıklım dolu olmasının Artvin’in halk oyunlarına verdiği önemin göstergesi olduğuna dikkat çekti.  Dedeoğlu, bu tablonun kendilerine aşk ve şevk verdiğini belirtirken, yarışmacıların motivasyonu açısından bu görüntünün önem taşıdığını söyledi. Halk oyunlarında yıllardır Türkiye finallerinden birincilikle dönen Artvin halk oyunları ekiplerinin kendilerini sevindirdiğini söyledi. Dedeoğlu, ayrıca kardeşçe dostane, huzur ortamında geçen yarışma için başta Artvinliler olmak üzere bütün yarışmacılara teşekkür ederken Artvin’e ve Artvinliye yakışanın bu olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak : Hakan AYDIN/08HABER

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2010, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73