banner72

Artvin Değerlerini Tanıyor

HÜSEYİN ATEŞ; "Önemli olan Boğa Güreşlerine emeği geçenlerin bizim vicdanımızda var olduğudur"

Artvin Değerlerini Tanıyor
İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Artvin Değerlerini Tanıyor Projesi kapsamında 29 0cak 2010 tarihinde gerçekleştirilecek olan “Boğa Güreşlerinin Duayenleri” anma gecesi programı hakkında açıklamalarda bulundu.
 
İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş konuyla ilgili olarak şunları söyledi; Biz, bu programları oluşturulan komisyon marifetiyle gerçekleştiriyoruz. Birkaç ismi tespit edip bunları analım diyoruz. Tabi bu arada ismi geçmeyen ama emeği olan kişiler veya yakınları alınganlık gösteriyorlar. Dolayısıyla bizim bu alınganlık göstermek durumunda olanlara özrümüzde gerekiyor. Ama özellikle belirterek şunu bilmelerini istiyorum, bizim buradaki niyetimiz ve gayemiz; “ Boğa Güreşine emeği geçenlerin bizim vicdanımızda var olduğudur.”
 
Burada ismi geçenler çok önemli değil, önemli olan ve bizim vurgulamak istediğimiz, Boğa Güreşine emeği geçenlerdir. Asıl maksadımız budur. Burada belki birkaç isim geçiyor ama o ismi geçenlerin yanında ismi geçmeyenlerde bizim gayemiz, yani emeği geçenlerdir, onları anmaktır. Ben inanıyorum ki ismi geçmeyenlerde bu duygumuz içindedirler. Baştan dediğim gibi bu komisyon marifetiyle belirlenmektedir. Burada belki anma gecesi düzenleyemeyeceğimiz ama aklıma gelen isimler de vardır. Mesela; Bego Şimşek, Gencağa Yerlikaya, Darbatoğlulları, Maraloğlulları, Yalçınkayalar, Ramiz Soysal, Çimçimli Kamil, Omanalı Hüseyin Ağa, Süleyman Saraç ve burada ismini sayamadığımız nice insanlar, bu işe emek vermiş gönül vermiştir. Zaten Bizim niyetimizde böyle bir gecede Boğa Güreşine emeği olanları saygıyla anmaktır. Bunun özellikle kamuoyu tarafından bilinmesini istiyorum. Bunun yanlış anlaşılmasını istemiyorum, Burada Varaçkanlı Mustafa, Hidayet Tavşan, Efraim Algın gibi kişilerin isimleri geçip anılacaktır ama bu gecede ismini sayamadığımız birçok kişinin de anılacağını düşünüyorum. Çünkü önemli olan Artvin’de Boğa Güreşlerine emeği geçenleri anmaktır. Bunun özellikle altını çizerek belirtmek istiyorum.
 
Konuyla ilgili olarak, ilimiz eşraflarından Efraim Algın’ın yeğeni Hilmi Algın’da şunları ifade etti; Ben şahsen müdür beyin konuştuğu konulara tamamen katılıyorum. Gerçekten Artvin için önemli olan ve geçmişten gelen bu değerlerimizin öne çıkarılmasını, emeği geçen kişilerin anılmasını çok önemsiyorum. Ben bundan önce yapılan ve bundan sonra yapılacak olan “Artvin Değerlerini Tanıyor” projesine emeği geçenlere ve geçmiş değerlerimizi bugüne taşıyıp yeni kuşaklara aktarmaya vesile olanlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
 
Kaynak : Yaşar KARS- Artvin SÖZ

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2010, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73