banner72

Artvin ve Hopa'da orman Yangını

Artvin'de Yangın

Artvin ve Hopa'da orman Yangını

Arhavi Orman İşletme Müdürlüğü Kaya dibi Orman İşletme Şefliği Baş köy Köyü Baş köy Mevkii 124 no.lu bölmede çıkan ve 7,5 saat süren çalışma sonrası söndürüldü. Orman içindeki çalılıklar ve ağaç artıklarının yanmasıyla devam eden yangında 3 dönüm ormanlık alan zarar görmüştür.

     HOPA’DAKİ ORMAN YANGININDA DA 2 DÖNÜM ORMANLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ.

     Hopa Orman İşletme Şefliği Yolgeçen Köyü İsina Mevkii 22 no.lu bölmede çıkan yangın ise 3,5 saat süren çalışma sonrası söndürülebildi. Orman içindeki çalılıklar ve ağaç artıklarının yanmasıyla devam eden yangında 2 dönüm ormanlık alan zarar gördü.

     Çıkan bu iki yangına 1 arazöz ve 15’i orman işçisi olan toplam 50 kişilik bir grupla müdahale edilerek yangının daha fazla zarar vermesi engellendi.

     ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ ANIZ VB. BİTKİ ÖRTÜSÜ YAKMAK YASAKTIR.

     Orman Bölge Müdürü A. Köksal Coşkun yaptığı açıklamada “Orman Kanununun 76. Maddesinin d) fıkrasında ‘Ormanlara dört kilometre mesafede veya bu Kanunun 31 inci ve 32 nci maddeleri kapsamına giren köyler hudutları içinde anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak, yasaktır’ demektedir. Bu cezayı işleyenler hakkında suç tutanağı tanzim edilerek Cumhuriyet Savcılığına verilirler. Bu nedenle vatandaşlarımızın daha duyarlı olmalarını istiyoruz.

     Yangının söndürülmesinde katkısı bulunan Hopa Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Arhavi Orman İşletme Müdürü Metin Kaya ve tüm teknik elemanlara, askeri personele, yangın mükellefi köylülere, memur ve işçilerimize teşekkür ederiz.” dedi.

     Her iki yangınında çıkmasına neden olan şahıslarla ilgili suç zaptı düzenlendiği açıklandı.


Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2010, 21:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73