banner72

Artvin'de çekilen Kar Beyaz filmi beyaz perdeye taşınıyor

Katıldığı festivallerden ödüllerle dönen “Kar Beyaz”; Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden Sabahattin Ali’nin “Ayran” adlı eserini sinemaya taşıyor…

Artvin'de çekilen Kar Beyaz filmi beyaz perdeye taşınıyor

Katıldığı festivallerden ödüllerle dönen “Kar Beyaz”; Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden Sabahattin Ali’nin “Ayran” adlı eserini sinemaya taşıyor…

Selim Güneş’in, senaryolaştırdığı ve yönetmenliğini üstlendiği “Kar Beyaz”; küçük bir çocuğun yaşam mücadelesinden bir günlük kesitle ayrılıklar, hasretle bekleyişler, özlemler, pişmanlıklar ve her şeye rağmen insan yaşamında var olan umudu anlatıyor.

“Kar Beyaz”; 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Müziği Ödülü’nü, 15. Sofya Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü, 22. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü (En İyi 2. Film), Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı. 46. Chicago Film Festivali’nde Dünya Sineması kategorisinde gösterimi yapılan “Kar Beyaz”; 14 Nisan’da(Bugün) ise, Ulusal Altın Lale Ödülü bölümünde yarıştığı 30. İstanbul Film Festivali’nde sinemaseverlerle buluşacak.

Başrolünü, daha önce oyunculuk deneyimi olmayan Artvin-Borçka doğumlu Hakan Korkmaz’ın üstlendiği filmde aynı zamanda; Sinem İslamoğlu, Gürsan Piri Onurlu, Kaya Akkaya, Ziver Armağan Açıl, Ruhan Odabaş ve Sinan Koçal rol alıyor.

Kendisi de Borçka doğumlu olan fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Selim Güneş’in ilk filmi “Kar Beyaz”; Artvin’in Şavşat ilçesinde, küçük bir dağ köyünde yaşayan on iki yaşındaki Hasan’ın (Hakan Korkmaz) bir gününü anlatıyor. En önemli Türk edebiyatçılarından Sabahattin Ali’nin “Ayran” adlı öyküsünden uyarlanan filmde; kardeşlerini doyurabilmek için çareyi kar kış demeden ayran satmakta bulan Hasan’ın hikayesi, muhteşem görüntüler ve başarılı oyunculuklar eşliğinde beyazperdeye yansıyor.

Küçük bir köyde yoksulluğunun ve yoksunluklarının çıkmazında, annesine olan sevgisiyle hayata bağlanmış Hasan’ın yaşadıklarını, etrafındaki insanların hayatla ve kendileriyle hesaplaşmalarını anlatan “Kar Beyaz”; önemsiz gibi görünen küçük bir davranışın bir başka insanın hayatında ne büyük sonuçlara vardığını da çarpıcı şekilde ortaya koyuyor. İlk filminde ayrılıklar, hasretle bekleyişleri, özlemleri, pişmanlıkları ve her şeye rağmen insan yaşamında var olan umudu anlatan Selim Güneş; “Kar Beyaz”da umutsuzluktan umut kotarırken, çok sevdiği John Lennon sözünü selamlayarak, “Nerede yaşam varsa orada umut vardır” diyor.

Ağustos Film’in yapımcısı ilk projesi olan filmin dağıtım şirketi Tiglon. Katıldığı birçok festivalde büyük beğeni toplayan ödüllü “Kar Beyaz” filmi; Mayıs 2011’de vizyona girecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2011, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73