banner72

Artvin'de Diksiyon Kursları Başladı !

Artvin’de ilk kez açılan Diksiyon kurslarına yoğun ilgi var. Halk Eğitim Merkezinin açtığı kursa her yaştan insan katılabiliyor.

Artvin'de Diksiyon Kursları Başladı !

Her meslekten, her yaştan insanın katılabileceği kurstan ziyade modüler bir program olan Diksiyon Öğretim Kursu 40’ar saatten iki bölüm halinde verilecek.  Halk Eğitimi Merkezi Başmüdür Yardımcısı Sinan Aslan, kursu geçen yıl planladıklarını bu yıl ise açtıklarını söyledi.

Kurs hakkında bilgi veren Aslan şunları kaydetti: “Bu kursu, daha önce açmayı planladık. Bunlar müfredatta yer alıyor. Herkesin faydalanabileceği çok farklı bir dal. Ancak böyle bir modüler programı usta öğreticiler yürütemiyor. Onlar ders veremiyor. Mutlaka edebiyat öğretmenleri olmalıdır. Şartı var. Epey zaman araştırmalarda bulunduk. Biz AÇÜ’den faydalanmayı düşündük ancak orada da zaman meselesi nedeniyle ders verecek akademisyenler gelemediler. Daha sonra yaptığımız çalışmalarda Billur Hanım’ın adı geçti, kendisiyle konuştuk. Kursun verileceği yeri tespit ettik. Kursumuza katılmak isteyen, daha önce müracaat etmiş olan hemşerilerimizi telefonla aradık. Herkes birbirine haber verdi. Bir anda yoğun bir taleple karşılaştık. İlk grup programa dahil edildi. Bu kurs iki bölüm halinde verilecek. Diksiyon 1 ve Diksiyon 2. İlk grubun öğretmenliğini Billur Hanım yapacak. Ardından yine aynı kurstan açacağız. İkinci kursumuzla devam edeceğiz. Güzel konuşma konusu günlük yaşamın her anında bizim hayatımızı pozitif yönde etkileyen en önemli iletişim sanatıdır. Ben bütün kursiyerlerimize başarılar diliyorum.” dedi.

Diksiyon kursunu veren olan edebiyat öğretmeni Billur Güner de güzel konuşmanın kişinin vitrini, vizyonu ve kişilik referansı olduğunu belirterek şunları söyledi;

“ Halk Eğitimi Merkezi böyle bir projeyle bana geldiğinde seve seve kabul ettim. Çünkü Güzel Türkçemiz maalesef çok kötü bir şekilde kullanılmakta ve zarar verilmektedir. Aslında herkes güzel konuşmak istiyor. Yani daha güzel konuşmanın yollarını arayan kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Bakın sınıfımızda 30 kursiyer var. Aranızda gazetecilerden tutun da, çeşitli kamu kurumlarında çalışan değişik meslek gruplarının mensupları var. Bu çok güzel ve asil bir düşüncedir.

Güzel konuşan insan etrafında çok daha etkili, sözü dinlenen ve toplumda kesinlikle iz bırakan insandır. Çünkü güzel konuşmak başlı başına bir sanattır. Bu öyle bir sanat ki; konuşurken, mimik, jest, ses tonu, vurgulama, cümle kuruluşunda seçilen kelimeler ve telaffuz ile konuşmayı adeta seyrine doyulmaz paha biçilmez bir tabloya çevirirsiniz. Güzel konuşan insan etrafındakileri yormaz. Saatlerce konuşsanız sizi dinlemeye devam ederler. Biz bu güzel konuşma kursunda kısa sürede şunu öğretebiliriz. Güzel konuşmanın ana kurallarını.

Bundan sonrası sizin bol bol kitap okumanız ve öğrendiklerinizi günlük yaşamınızda kullanmanızla güzel konuşmanın kendiliğinden geliştiğini fark edeceksiniz. Ben Artvin’de ilk kez açılan böylesine güzel bir kursa katılan kursiyer arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.”

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2011, 22:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73