banner72

Artvin'de En Zor Yolculuk

ARTVİN'in Borçka ilçesine bağlı Camili Havzası'ndan içerisinde velilerinde bulunduğu ancak çoğunluğu öğrencilerden oluşan 19 kişilik grup araba yolunun kar ve çığ nedeniyle ulaşıma kapalı olması nedeniyle, Gürcistan üzerinden Artvin'de bulunan okullarına

Artvin'de En Zor Yolculuk
Hakan Aydın/08 Haber
Bugün ilk ve orta dereceli okullar 15 günlük yarı yıl tatilinin ardından 2009-2010 eğitim öğretim yılının ikinci yarısına başlıyorlar. Tatil nedeniyle evi okuduğu ilin dışında olan öğrenciler, dün itibariyle okullarının bulunduğu illere dönmeye başladı.
http://www.08haber.com/resimler/haber/sinirotesiyolB.jpg
Ancak Artvin merkezde ve Borçka ilçesinde okul okuyan Camilili (Macahel) çocuklar,  Artvin’deki okullarına ulaşabilmek için dün önce sınır ötesine,Gürcistan’a gittiler, daha sonra  tekrar Türkiye’ye döndüler ve okullarına ulaştılar. Sebebi şuydu: “ Artvin’in Borçka ilçesini Camili Bölgesi’ne bağlayan yolun yoğun kar yağışı tipi ve çığ nedeniyle kapalı olmasından dolayı 13 öğrenci ve aralarında velilerinde bulunduğu toplam 19 kişi dün Gürcistan üzerinden Türkiye’ye geldiler. Yarı yıl tatiline smotrak adı verilen kar üstü paletli araçla giden öğrenciler, tatil dönüşünde şartların daha kötü olması nedeniyle Gürcistan yolunu kullanmak zorunda kaldılar. Öğrencilerin Borçka’ya ulaşması için Türkiye ve Gürcistan arasında acil durumlarda kullanılan pasavan geçiş protokolü devreye sokuldu. Macahel’den Gürcistan’ın Batum kentine ulaşan öğrenciler daha sonrada  Artvin’in Hopa ilçesinde bulunan Sarp sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptılar.
 http://www.08haber.com/userfiles/image/sinirotesiyolB_1.jpg
Sınır ötesinde neler yaşanıyor
Örneğin camili bölgesinden Gürcistan’ın Batum kentine gitmek için şu işlemler yapılıyor. Gidecek kişi sayısı belirleniyor, isim soyad ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları, Borçka Kaymakamlığı’na ulaştırılıyor. Borçka Kaymakamı aynı zamanda protokole göre Camili Bölgesi Hudut Komiseri olarak tanımlanıyor. Kaymakamlık Camili Bölgesi’nin Gürcistan tarafındaki hudut komiseriyle ilgili yazışmaları yapıyor. Daha sonra gidecek olan kişiler kimlikleriyle Türk sınırını geçip Gürcistan sınırına ulaşıyorlar yaya olarak. Burada Gürcsitan’ın rütbeli askerlerince karşılanıyorlar. Gürcü askerlerin sivil vatandaşlardan kiralayarak getirdikleri tek kabinli üstü açık kasa kamyonların üzerine binen Türk yolcular, yaklaşık 1 saatlik zorlu bir dağ yolundan sonra Batum’a ulaşıyorlar.bunun için 50 dolar arabaya para ödeniyor. Burada yine Gürcü askerler eşliğinde Sarp Sınır Kapısı’na ulaştırılıp gerekli kontrollerin ardından Türkiye’ye giriyorlar. Acil durum yok ise gerekli izinlerin alınması yaklaşık 2 gün sürüyor. Ancak hasta olması durumunda bekleme yapılmadan camili sınırından Gürcistan’a geçiş yapılıyor.
http://www.08haber.com/userfiles/image/sinirotesiyolB_3.jpg

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 22:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73