banner72

Artvin'de Kivi Yarışması

22 Kasım 2010 tarihinde Artvin'de ilk defa düzenlenen bu yarışma; İl Tarım Müdürlüğü, Arhavi ve Hopa İlçe Tarım Müdürlüğü ile Artvin Kivi Üreticileri Birliği tarafından gerçekleştirildi.

Artvin'de Kivi Yarışması
Program; Hopa Kaymakamı Abdullah Akdaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Çetin Demirkaya, Tarım Kredi Kooperatifleri Trabzon Bölge Müdürü Veli Altunkaş, İl Tarım Müdürü Mustafa Duman, İl Milli Eğitim Müdürü Hamza Köşker, İl Tarım Müdürlüğü ÇEY Şube Müdürü Nesimi Erarslan, Hopa İlçe Müdürü Şentürk Yeni, Arhavi İlçe Müdürü İbrahim Şimşek, İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü personel, Arhavi kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, Arhavi ve Hopa ilçeleri kivi üreticileri ve diğer davetlilerin katılımıyla gerçekleşti.
 
Artvin 1. En İyi Kivi Yetiştiriciliği Yarışmasında ilk üç dereceye girenler:
1.nci     : Tahsin Çağ        - Arhavi İlçesi
2.nci     : Habib Bayer       - Hopa İlçesi
3.ncü    : Naci Sofuoğlu     - Arhavi İlçesi
 
En Güzel Kivili Pasta Yarışmasında dereceye girenler :
1.nci   : Ayşen Çalıkoğlu
2.nci   : Cahide Aydın
3.nci   : Ümit Özkan Zaim
 
Artvin Kivi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakan Aytolon konuşmasında; kivi yetiştiriciliği araştırma-geliştirme ve yayma çalışmalarına ülkemizde ilk olarak 20 yıl önce Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü tarafından başlandığını, bölgemizin hakim ürünleri çay ve fındık olup, 1 Dekar fındık bahçesinden ortalama 250-300 TL, 1 Da çay bahçesinden 500-600 TL net gelir elde edilirken 1 Da kivi bahçesi ortalama 2.500-3000 TL net gelir getirdiğini, bu durumunda kivinin ekonomik yönden cazibesini ortaya koyduğunu söyledi.
 
 Ülkemizde kivi tüketimi yıllık 60 bin tonlarda iken üretim halen 25 bin tonlarda olduğunu, ilimizin Arhavi ilçesinde yaklaşık yıllık 400 ton, Hopa ilçesinde 150 ton ve az miktarda da Borçka ilçemizde üretim mevcut olduğunu belirterek meyvesi hasat sonrası hemen depolamaya ihtiyaç duyan kivi yetiştiriciliği için en az kısa zamanda yeterli kapasitede soğuk hava deposuna ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
 
İl Tarım Müdürü Mustafa Duman da yaptığı konuşmasında; kivi yetiştiriciliğinin ilimizde önünün açık olduğunu, bu tarımsal faaliyet alanına daha fazla önem verilerek kivi yetiştiriciliği konusunda çiftçi eğitim ve yayım çalışmalarımızın hızlandırılmasına paralel olarak üretim ve pazarlama konusunda da kitlesel organizasyonlara gidilmesi gerektiğini vurguladı.
 
İlimizde kivi yetiştiriciliği konusunda maksimum üretim potansiyeli hedefi amaçlanmakta olup, bu hedefe ulaşmamızdaki en önemli engelin bahçe kurulum aşamasında maliyetlerin fazla olması ve pazarlama aşamasının olduğunu, kivinin talep edilen bir meyve olmasına karşılık toplandıktan hemen sonra üreticinin ürününü elinden çıkarması gerektiğini belirtti.
 
Kivi üreticisine İl Tarım Müdürlüğü olarak her zaman destek olduklarını, yapılan çiftçi eğitim ve yayım çalışmalarının yanı sıra, yüksek maliyet gerektiren bahçe tesisinin çiftçi üzerindeki yükünü azaltmak amacıyla daha önce olduğu gibi 2010 yılı sonuna doğru İl Özel İdaresi destekli 2000 adet beton kivi direği dağıtılacağını söyledi.
 
İl Müdürü Mustafa Duman ayrıca; yörede kivi yetiştiriciliği için gerekli olan yeterli kapasitede soğuk hava deposu tesisinin ilimize kazandırılması için İl Tarım Müdürlüğü olarak gereken gayretin gösterileceğini söz konusu tesisin gerçekleşmesi durumunda maliyetinin yarısını Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programından finanse edilebileceğini belirterek etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
 
 Arhavi Kaymakam Vekili Hopa Kaymakamı Abdullah Akdaş yaptığı konuşmasında ;
Yapılan çalışmalardan çok etkilendiğini ve yörede ekonomik anlamda kivi yetiştiriciliğine kesinlikle önem verilmesi gerektiğini bu doğrultuda il ve ilçe tarım müdürlüklerine her zaman destek olacaklarını belirtti.
 
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Çetin Demirkaya konuşmasında ; yapılan bu çalışmayla yörede artacak tarımsal faaliyetlerle ilimiz ekonomisinin canlanacağını dolayısıyla da yöre üreticimizin gelirinin artacağını bildiklerinden, bundan önce olduğu gibi bundan sonrada maddi manevi her türlü desteği vereceklerini belirtti.
 
Arhavi İlçe Tarım Müdürü İbrahim Şimşek´in konuşması ve yöresel ikramların ardından örnek kivi bahçesinin gezilmesiyle son buldu. (08 HABER)
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2010, 22:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73