banner72

Ayder'de “Organik Alabalık Sağımı“ Başladı

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesine Bağlı Ayder Yaylası’ndaki Ayder Doğa Alabalık Tesisleri’nde ilk organik alabalık yetiştirme belgesinin elinde bulunduran ve 15 yıldır alabalık üreticiliği yapan Mustafa Memoğlu, her yıl Kasım ayından Şubat ayı sonuna kadar kırmızı benekli alabalık ve deniz alası sağımı yaptıklarını söyledi.

Ayder'de “Organik Alabalık Sağımı“ Başladı
ÖMER FARUK ZENGİNAL - ÖZEL HABER
Tarım İl Müdürlüğünce başlatılan, bozulmamış doğası, oksijen yönünden zengin ve soğuk suyunun değerlendirilmesi amacıyla, İl Özel İdaresinin katkılarıyla Türkiye'de ilk olan ''Rize'de Organik Su Ürünleri Üretimi Projesi'' kapsamında yetiştirilen ilk organik balıkların sağımı gerçekleştirildi.

KARADENİZ’DE BALIK SAĞIMI BAŞLADI
Bir dişi alabalıktan yaklaşık 2 bin 500 yumurta aldıklarını ancak bu yumurtalardan ortalama bin tanesinin döllenebildiğini ifade eden Memoğlu, “Alabalık sağımı normal süt sağımına benzemez, oldukça hassas olunmalı. Herkes koyun, keçi ve inek sağar, ancak alabalık sağamaz. Zorlu, bir o kadar da zevkli olan balık yetiştiriciliğinde dört gözle üretim zamanını bekleriz. Üretim zamanı geldiğinde bir ay önceden balıkları erkek ve dişi olarak farklı havuzlara bırakıyoruz. Havuzlara koyduğumuz damızlık balıkları her hafta kontrol ederek, uygun zamanın gelip gelmediğini gözlemliyoruz. Uygun hale gelen balıkları güneş ışığından uzak yere alarak öyle sağıyoruz. Sağımda önce üç dişi alabalık yumurtaları bir kabın içine sağdıktan sonra üzerlerine iki erkek alabalık spermi sağarız. Bulunan kaba bir miktar daha su ilave ederiz. Ardından bol oksijenli suyu kabın içine doldurup boşaltıyoruz. Bu işlemi birkaç defa tekrarlarız. Yumurtaları yıkama işleminden sonra kuluçka tepsilerine bırakıp, yumurtaları tekrar karıştırarak spermlerin su içinde tüm yumurtalara ulaşmasını sağlarız” dedi.

Yumurtaların 15–20 dakika süreyle bekletildikten sonra temiz su ile yıkanarak sperm atıklarının döllenmemiş yumurtalardan tamamen temizlendiğini anlatan Memoğlu, “Döllenmeyen yumurtalar özel aletlerle bulundukları ortamdan 2–3 günde bir arındırılır. Daha sonra döllenen yumurtaları hazırladığımız küçük havuzun içine bırakıp, 25 günlük kuluçka dönemini beklemeye başlarız” diye konuştu.Memoğlu, Ayder Doğa Alabalık” Tesislerinde, yılda ortalama olarak 1 Milyon 500 bin civarında yumurta sağımı gerçekleştirdiklerini ifade etti.


Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2010, 20:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73