banner72

Bakan Özak'a haksızlık yapılıyor

Büyükaydın, Faruk Nafız Özak'a yönelik yapılan eleştirileri çok yerinde ve doğru bulmadığını söyledi.

Bakan Özak'a haksızlık yapılıyor

Ak Parti Trabzon Merkez İlçe Başkanı Yılmaz Büyükaydın, 2016 Avrupa Futbol Şampiyona'sına giden yolda Trabzon'un yer almamasına tepki koyan açıklamalarda özellikle Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak'a yönelik yapılan eleştirileri çok yerinde ve doğru bulmadığını söyledi.

 

Siyasi görüşü ne olursa olsun şehrimizin bakanının, hepimizin bakanı olduğu ve bu tür asılsız gerekçelerle yıpratılmaması gerektiğini bilakis tüm şehirce sahip çıkılması gerektiğini belirtti. 

 

 Değerlendirmenin UEFA kriterleri gözetilerek yapıldığı ve özerk kuruluş olan Türkiye Futbol Federasyonu tarafından aday illerin belirlendiğine dikkat çeken Büyükaydın, �Tepkileri sadece bir Trabzonlu olarak duygusal çerçevede anlamak mümkün. Ancak eleştirileri sırf birilerini yıpratmak, siyaseten prim yapmaya çalışmak, ya da bir şekilde gündem olabilmek adına ortaya koymak hiç de hoş bir yaklaşım olmasa gerek. Bugün Trabzon'un bu organizasyonda yer almamasının sorumlusu aranıyorsa bu, ne bu dönemdeki Trabzon milletvekilleri, ne de bakanımız sayın Özak'tır. Trabzon'u yıllardır siyaseten devre dışı bırakan, yatırım yoksunu yapan, sıradan bir Anadolu kenti haline dönüştürenlerdir sorumlular� diye konuştu.

 

 Son 7 yılda AK Parti hükümetleri ile Trabzon'u yatırım atağına kaldıran iktidarımızın bakan ve milletvekillerine sorumluluk yükleyenlere sesleniyorum diyen Büyükaydın, � Sizler iktidarda olduğunuz, görevde bulunduğunuz dönemlerde Trabzon'a hangi yatırımları getirdiniz, sporda hangi katkıları sundunuz, neler yaptınız ki şimdi bu organizasyon vesilesiyle eleştiri oklarınızı yönlendiriyorsunuz?' Spora bu kadar önem veren, sporun içinde yer alan, Trabzonspor'a başkanlık yapmış, 2011 Gençlik Olimpiyatları için Trabzon'umuza elinden gelenin fazlasını vermeye çalışan birinin Trabzon'a haksızlık yapabileceği düşünülebilir mi? Trabzonspor'un başarısı için bugün dahi sorumluluğu üzerinde hisseden sayın bakanımızın bayındırlık bakanlığı döneminden beri bu kent için yaptıklarını görmemek için bakar kör olmak gerekir. Kentin her türlü spor altyapısında emeği olan sayın bakanımızın İsviçre'de Avrupa Futbol Şampiyonası başvurusundan sonra yaptığı açıklamada stadyum yapılacak iller arasında Trabzon'u da sayması Trabzon'un dışlanmadığının göstergesi değil mi?� dedi.

 

Eleştirel yaklaşımlarla birilerini yıpratmaya çalışanların önce kendilerinin aynaya bakması gerektiğini ifade eden Büyükaydın, �Aday olarak belirlenen illere bakın lütfen. Ankara, Konya, Kayseri, İstanbul, Eskişehir, Antalya ve Bursa; hepsi büyükşehir hüviyeti kazanmış iller. Trabzon'un bu iller arasında yer almamasını sadece bu tabloyla bile anlamak mümkün. Gözbebeğimiz Trabzonspor'umuzun başarılarıyla, spor altyapımızla ne kadar övünsek azdır. Ancak bir spor organizasyonuna sadece bu başarılarımızla övünerek girmeyi beklemek hem hayalden öteye geçemez. UEFA'nın belirlediği kriterler gözetilerek iller belirlenmiştir. Peki nedir bu kriterler? Sadece bir kaçına bakalım: Şehir raylı sisteme sahip olmalı, 50 bin seyirci bir gecede diğer bir şehre ulaşabilmeli, stadyum 100 dönümlük arazi içinde olmalı, şehrin 2600 odalık otel kapasitesi olmalı. Bu kriterler gözetilerek belirlemeyi yapan ise Türkiye Futbol Federasyonu. Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu üyelerinden biri de Trabzonlu bir arkadaşımız. Pekala bu belirlemenin neye göre yapıldığı en azından ona sorulabilir. Direkt olarak kurulun içerisinde yer alan arkadaşımız, bizlere çok daha sağlıklı ve doyurucu bilgiler verebilir. Trabzon'lu olup da böyle bir organizasyonun şehrimize kazandırılmasında emek sarf etmeyecek bir tek kişi dahi bulunamaz. Buradan hareketle Trabzon'umuza sadece 2011 olimpiyatları için 300 trilyonluk bir katkı sağlamış sayın bakanımız ile ilgili yapılan değerlendirmeler, yakışıksız ve altı boş olan iddialardır. � açıklamasında bulundu.

Kaynak: Lazhaber

 


Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2010, 21:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73