banner72

Bal Filmine Büyük Ödül

Berlin Film Festivali'nde Türk Yönetmen Semih Kaplanoğlu, 'Bal' adlı filmi ile 'Altın Ayı' ödülünü kazandı

Bal Filmine Büyük Ödül

Berlinale'nin Müdürü Dieter Kosslick ve Jüri Yöneticisi Werner Herzog, 60. Uluslararası Berlin Film Festivali'nin en önemli ödülü 'Altın Ayı'yı kazanan filmi takdim etti. 'Altın Ayı' ödülünü Türk Yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun 'Bal' adlı filmi kazandı.

http://www.pazar53.com/images/news/22993.jpg

Festivalde Babak Najafi, 'Sebbe' filmi ile 'en iyi ilk filmi' ödülüne layık görüldü. Bu film 'Generation' bölümünde gösterildi.

Festivalin 'Alfred-Bauer Ödülü' ise, Rumen yapımcı Florin Serban'a verildi. Serban, ayrıca, festivalin 'Grand Prex' ödülünü kazandı. Serban, bu ödülü jüri üyesi Renee Zellweger'in elinden aldı.

http://www.pazar53.com/images/news/22994.jpg


Çinli Jüri üyesi Yu Nan ise, 'en iyi senaryo' dalında 'Gümüş Ayı' ödülünü Çinli yönetmen Wang Quanan'a verdi. 'Tuan Yuan' filmi ile Berlinale'yi açan Quanan, bu ödülü 'Aparth Together' filmi ile kazandı.

Jüri yönetmeni Werner Herzog ise, 'en iyi aksiyon oyuncusu' dalında 'Gümüş Ayı'yı Rus Pavel Kostamarov'a 'Bu Yazı Nasıl Geçirdim' filminde oynadığı rol için verdi.

http://www.pazar53.com/images/news/23000.jpg


'En iyi erkek oyuncu' dalında 'Gümüş Ayı' ödülünü ise, Grigoriy Dobrıgin ve Sergey Puskapalis kazandı. Dobrıgin ve Puskapalis, 'Bu Yazı Nasıl Geçirdim' adlı filmin başrolünde oynamışlardı. Puskapalis, ilk rolünde bu ödüle layık görüldüğü için filmin yönetmeni Kostamarov'a teşekkür etti.

'En iyi kadın oyuncu' dalında 'Gümüş Ayı' ödülünü ise jüri üyesi Nureddin Farah takdim etti. Bu ödülü Japon 'Caterpillar' filminin başrolündeki Shinobu Terajima kazandı. Ödülü ise Terajima'nın yerine filmin yapımcısı Koji Wakamatsu aldı.

'En iyi yönetmen' dalında 'Gümüş Ayı' ödülünü ise jüri üyesi Jose Maria Morales, Roman Polanski'ye verdi. Berlinale'ye 'ev hapis cezasından' dolayı katılamayan Polanski, bu filmi 'The Ghost Writer' filmi ile kazandı.

2004 yılında da Fatih Akın, "Duvara Karşı" filmiyle "Altın Ayı" ödülünü kazanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2010, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73