banner72

Başörtülü öğrencilerden hükümete protesto

Devlet Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı'na başörtülü olarak girmek isteyen öğrencilerin sınavdan çıkarılmasını protesto eden bir grup öğrenci ve yakınları basın açıklaması yaparak uygulamanın kaldırılmasını istedi. Grup hükumeti ve bakanlığı protesto etti.

Başörtülü öğrencilerden hükümete protesto

Özgür-Der tarafından organize edilen basın açıklaması İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapıldı. Başörtülü öğrencilerin ve yakınlarının katıldığı basın açıklamasına katılanlar "şifreyi açıklıyoruz: Başörtülüye burs yok, yasakçı hükumet yasakçı bakanlık, herkes için adalet başörtüsüne özgürlük" yazılı pankartlar taşıdı.

Bu sabah yapılan sınava Bakırköy Ticaret Meslek Lisesi'nde girmek istediğini ancak başörtülü olduğu için hakarete uğrayarak sınava alınmadığını belirten Yasemin Kurtuluş, müdür odasına alınarak görevlilerin kendisini adeta sorguya çektiklerini söyledi. Sınava ancak başını açarak ve diğer öğrencilerden ayrı olarak girebileceğinin belirtildiğini anlatan Kurtuluş, bütün engellerin kaldırılarak diğer öğrencilerle aynı haklara sahip olarak sınavlara girmek istediklerini dile getirdi.

Özgür-Der adına basın açıklamasını okuyan Zehra Türkmen ise başörtüsü konusundaki yasakçı tavrın devlet otoritesini kullananlar tarafından ısrarla sürdürüldüğünü belirtti. Bugün yapılan sınavda yaşananların bunu teyit eder nitelikte olduğunu anlatan Türkmen, "Muhtelif yerlerde çok sayıda başörtülü öğrenci sınava alınmadı. Bu nasıl bir özgürlüktür ki, Ak Parti iktidarının yönetimindeki Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bir sınavda çocuklarımız, gençlerimiz İslami kimliklerinden dolayı cezalandırılıyorlar. Bu noktada özellikle hükümete başörtüsü yasağı denilen zorbalığa zalimliğe karşı daha net ve açık bir tutum takınmayı ertelememesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Farklı birimlerde uygulanagelen yasakçılık olaylarını işgüzar bazı tiplerin keyfi tutumlarına bağlayan açıklamaların inandırıcılığı giderek azalmaktadır." dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2011, 08:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73