banner72

Biryaşam’ın 12. Sayısı çıktı

Yeni tarım, yeni köyler Çevre ve kültür sorunlarıyla boğuşan Karadeniz’de, insanların doğaya ve kültürlerine yabancılaşmasının esaslı temeli olan tarımla ilgili bir dosya açıyor bu sayısında Biryaşam. Değerli biliminsanı Prof.Dr. Tayfun Özkay ve çiftçi sendikalarının kuruluşunda büyük emeği olan Abdullah Aysu’nun kaleme aldığı iki yazıda 2011 yılında yürürlüğe girecek tohum yasasının tarıma etkileri incelenirken, Doç.Dr. Eriman Topbaş ise doğaya yeniden dönüş için yeni bir tarım ve köy anlayışının nasıl olması gerektiği konusunda ufuk açıcı bilgiler sunuyor bize. Devamında Umut Kocagöz de, alternatif olarak gördüğümüz turizmin o kadar da alternatif olmadığını gösteriyor bize.

Biryaşam’ın 12. Sayısı çıktı
Lazların Nazım’ı: Helimişi
Şair, ressam, yazar Helimişi Hasan, çile dolu yaşamına rağmen umudunu hiç yitirmeyen, geleceğe güzel bir miras bırakmaya gayret eden bir aydın profili. Şiirleri ve resimleriyle Laz kültürüne önemli katkılar yapmış olan Helimişi’nin bir çok bestesi bugün dillerden düşmüyor. Meryem Özçep, biyografik yazısıyla bu büyük insanın divanına giriş yapıyor…

Lokman hekimcilik…
Hemşin kültürü ile ilgili araştırmaları/derlemeleri artık merakla beklenen Harun Aksu, bu sayımızda lokman hekimciliğin bizdeki bazı örneklerini sunuyor. Bu kış günlerinde lazım olur diye…Harun Aksu, ayrıca Araklı’da bir Hemşin köyü olan Kizirnos’a yaptığı yolcuğu paylaşıyor bizimle.


Kıyıların ardı…
Uğur Biryol, bu sefer Trabzon yaylalarını anlatıyor. Sadreddin Apaydın ise geçen sayımızda Haldizen’de başlayan yolculuğuna Yusufelin/Hevek’e doğru devam ediyor.Yazar Nükhet Eren, sımsıcak çocukluk anılarıyla bir zamanların Hopa’sını anlatıyor. Neler kaybettiğimizi anımsatıyor bize.Karadeniz’deki çevre mücadelesinden haberler, şiir, müzik, kitap ve satranç sayfalarıyla Biryaşam, sımsıcak bir merhaba diyor size….
viçe gazetesi
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 1901, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73