banner72

Borçka Balı türkiye'de Öncü

Borçka Balcı Köyü bal üretiminde bütün Türkiye´ye dünyaya meydan okuyor

Borçka Balı türkiye'de Öncü
Köyün adının balcılıktan geldiğini söyleyen köy sakinleri Anzer balının sadece etiket yaptığını Balcı Köyü Ballarının hiç de aşağı kalır yanının olmadığını söyleyen balcı köyü sakinleri ballarının reklâm eksiği olduğunu söylüyor. Balcı Köyü sakinlerinden Osman Zengin Balcı Köyü’nün en iyi bal üreten köy olduğunu iddia ederek şunları söyledi;
 
http://www.08haber.com/resimler/haber/karakocanbaliB.jpg
 
ADIMIZI ÜERTTİĞİMİZ BLDAN ALDIK!
 
“Biz Borçka Balcı Köyü(Bagin), balı ile meşhur bir köydür. Bizim ürettiğimiz bal gerçekten baldır. Bunu neye dayanarak söylüyorum. Bugün arıcılık başlı başına bir sektördür. Arıların bakımından beslenmesine, bal sağımına kadar her aşaması bilgi isteyen, tecrübe isteyen bir iştir. Biz arıcılığı dedelerimizden öğrendik.
Balcı Köyü(Bagin) balı aslında ününü yurt dışına taşımış bir baldır. Anzer balı daha adı sanı yokken balcı balı aranan sorulan baldı. İçeriğine bakıldığı zaman Balkcı balı gerçekten çok zengindir. Biz balımızı Ankara’ya götürdük. Tahlil ettirdik. Bizim dağlarımızı gezen bilim adamları burada sadece bizim yöreye has adı bilinmeyen çiçek, bitki gördüler. Bizim balımızın içindeki besin maddeleri sağlık bakımından çok önemli değerler içeriyor.
 
BALCI BLININ BİR TEK EKSİĞİ VAR: REKLÂM!
 
Bizim balımızın bir tek eksiği var, reklâm. Bu baldan çok kimsenin haberi yok. Borçka Balcı Köyü balı bugün iddia ediyorum. Bırakın Karadeniz Bölgesi’ni Türkiye’nin hatta dünyanın en iyi balıdır. Bunu söylerken ürettiğimiz ballımıza güvenerek söylüyorum. İnanmayana hodri meydan diyorum. Getirsinler Anzer balını balcı balı ile kıyaslayalım. Bakalım neyi farklıymış? Ya da bizim balın eksiği neymiş?
 
Balcı Köyünde üretilen balların Türkiye’de çok özel müşterileri var. Kara kovan balcılığı köyümüzde hala devam etmektedir. Bizim arılarımız hiç yapay şerbet bilmez. Balcı Köyü’nde Ihlamur balı kestane balı, Orman gülü (kumar ağacı) balı çiçek balı üretiliyor.
 
GERÇEK BALA BAKINCA   “BEN BALIM   BURDAYIM” DER!
 
Şimdi siz gerçek bala bakınca size “Ben balım, buradayım” der zaten. Kavanozun kapağını açtığınızda o sihirli koku sizi bir anda sarar. Biliyorsunuz kana en hızlı karışan besin baldır. Onun için bal alırken iki kere düşünün.   Her kavanozdaki bal “Balcı Balı” değildir. Bir kere bunu bilmenizde fayda var. Bal alacaksanız ismi ile arayın. “Balcı Balını” ısrarla isteyin. Bizim köyümüzde insan ömrü uzundur. İnsanların yüzüne baktığınızda sağlıklı bir yüz rengi ile karşılaşırsınız. Herkesin yüzü al aldır. Bizim köyde soluk benizli insana pek rastlanmaz. Bunun tek nedeni “Balcı balı”dır.
 
BALIMIZ 20–30 METRELİK DEV AĞAÇLARDA KARA KOVANLARDA ÜRETİLİR
 
Ben Osman Zengin olarak 40 kovan ile arıcılık yapıyorum. Kovanlarım yerlerde değil, 20-30 metrelik dev ağaçların dallarında duruyor. Bu ağaçlar çok kalın olduğu için ayılar çıkamıyor. Ayıların çıkabilmesi için gövdeyi kavraması lazım. İnce ağaçlardaki kovanlar için ağaçları sac ile kaplıyoruz. Kaygan sacda tutunamayan ayı ağaca çıkamıyor.
Balcı Balını kıymetli ve sağlıklı yapan en önemli unsur bizim doğamızdır. Bu öyle bir doğadır ki. Dev boyutlu devasa ağaçlar, köpük gibi bembeyaz akan sular, zengin bitki örtüsü ve yüz yıla aşkın tecrübenin birleşmesi ile meydana gelen bir lezzet ve sağlıktır.
 
BALCI BLINI TATMADIYSANIZ HENÜZ BAL YEMİŞ SAYILMAZSINIZ!
 
Ben,   bugüne kadar Balcı balını tatmamış herkesi bir kere olsun bu mucize besini, dünyanın en sağlıklı balını bir kez olsun tatmasını öneriyorum.  Bugüne kadar siz balcı Balını tatmadıysanız henüz Bal yemiş sayılmazsınız. Gerçi şunu da söylemek, hakkını teslim etmek gerekiyor. Artvin genelinde gerçekten muhteşem ballar üretiliyor. Macahel balı var, Papart balı var, Hatila balı var, Kabarcet balı var. Bunların hepsi kıymetli sağlıklı besleyici bir baldır. Yani İsim yapmış Anzer balından aşağı kalır yanları yoktur. Ancak Balcı Balı’nın kendisine has bir farkı var. Bunu da tattığınızda siz anlarsınız. Ben ne söylesem eksik kalır. Tatmak, bakmak, görmek gerekiyor.
 
“BALLARIN BALI” İSMİNİ UNUTTUĞUM BİR BİLİMADAMININ SÖZÜDÜR!
 
“Borçka Balcı Balı balların balıdır.” Bu kendiliğinden ortaya çıkmamıştır. Bu söz balımızı tadan adını şimdi hatırlamadığım bir bilim adamının sözüdür. Bundan kırk elli yıl önce Köyümüze gelerek balımızdan tatmış. Bu sözü de orada söylemiş. Ama dedim ya bizim büyüklerimiz reklâmın önemini bilmedikleri için bu sözü hiç ortaya çıkarmamışlar, kullanmamışlar, söyleyen Adamın adını merak edip de not bile almamışlar. Oysa Anzer bir reklâm ürünü değil midir? Balcı balının tatmadan başka balların en iyi bal olduğunu nasıl iddia ederler. Gelsinler tahlil etsinler, tatsınlar, ondan sonra karar versinler.
 
Ben Balcı Köyü bal üreticisi olarak ve köyümüzün bütün bal üreticileri Balımızın hak ettiği yere gelmesi için bütün gücümüzle çalışacağız. Bu dünyanın en iyi balını insanlarla buluşturacağız. Organikse organik, sağlıksa sağlık, kokuysa koku, görüntüyse görüntü, içindeki besin değerleri ile hodri meydan.
Buyurun, bakın, tadın, karar verin, tahlil edin. Biz balımıza bu kadar güveniyoruz.
 
HABER. SAMİ ÖZÇELİK
FOTOĞRAF. HAKAN AYDIN-08HABER
 
http://www.08haber.com/userfiles/image/karakocanbaliB_1.jpgGüncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 20:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73