banner72

Bu Bayram Tahta Dönme Dolap Şenliklerindeyiz…

157. si Düzenlenen Tahta Dönme Dolap Şenlikleri Geri Sayım Başladı.

Bu Bayram Tahta Dönme Dolap Şenliklerindeyiz…
16.17.18.19 Kasım 2010 tarihleri arasında düzenlenecek olan şenlik hazırlıkları tamamlanma aşamasına geldi.

Rize’nin Ardeşen İlçesi AKDERE (HOCİBAT) köylüleri, 156 yıldır olduğu gibi bu bayram da 157. kez ahşap dönme dolaplarını köy meydanına kurdu. Bu yıl da Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen AKDERE (HOCİBAT) Köyü sakinleri, Kurban Bayramı’nda köy meydanında toplanacak.

Tulum eşliğinde şarkılar söylenip horonlar tepilecek. Cesaretine güvenen köylüler de tamamen ahşaptan yapılan ve kas gücü ile çalışan dönme dolaba binerek eğlenecek.

Siz siz olun bu kez, tahta dönme dolaba binmeyi sakın kaçırmayın.

MUHTAR’DAN DAVET
Asırlık gelenekleriyle ilgili açıklama yapan AKDERE (HOCİBAT) Köyü muhtarı Cevdet Enginer, "Biz 156 yldır Kurban Bayramı’nda bu şenliği gerçekleştirdik. Şimdi 157. kez il dışında bulunan köylülerimizin buraya gelerek hem hasret giderip, hem de birlikte kaynaşarak tulum çalarak ve horon oynayarak eğleneceğiz. Eğlencemizin vazgeçilmez bir parçası da ahşap dönme dolaptır. Her yıl ahşaptan yapılan bu dolap kurulur. İsteyen buna binerek gönlünce eğlenir. Bir buçuk asırdan fazladır devam eden dönme dolap ahşaptan yapılır ve kas gücü ile çalışır. Geleneği bozmamak için bu sistemi değiştirmiyoruz" şeklinde konuştu.
Şenliğe Başka AKDERE köylüleri olmak üzere, Ardeşen ve komşu ilçeler ile Türkiye’nin her köşesinde vatandaşı davet eden Enginer, “Gün boyu köy meydanında, köylülerin misafirperverliği ile doyasıya eğlenmek isteyenleri Rize’nin Ardeşen İlçesine Bağlı AKDERE Köyüne bekliyoruz.” Dedi.

Köy gençleri ise son derece güvenli olan ahşap dönme dolabın bir o kadar da eğlenceli olduğunu söyledi. (Lazhaber)

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2010, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73