banner72

Bu Karar Toplumsal Barışı Zedelemektedir

MÜSİAD Rize Şubesi Yönetim Kurulu, Yüksek Öğrenim Kurumu’nun (YÖK) yaptığı düzenlemeyle, üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasının Danıştay tarafından durdurulması kararını yazılı bir açıklama ile kınadı.

Bu Karar Toplumsal Barışı Zedelemektedir

YÖK’ün yaptığı düzenlemeyle, üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasının Danıştay tarafından durdurulması kararının kınadığı açıklamada “eğitime ideolojik bir gözle bakılmaması” gerektiği vurgulandı.

Yapılan yazılı açıklamada Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasına ilişkin 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini durdurmuştur.
MÜSİAD, iş aleminin temel taşı olan Meslek Eğitimi’nin Türkiye’nin en önemli meselelerinden biri olduğunu düşünmekte, meslek eğitiminin önündeki bütün engellerin kaldırılmasının gerekliliğine yürekten inanmakta ve üniversite eğitimine yönelik fırsat eşitliğini zedeleyecek her türlü uygulamalardan kaçınılması gerektiğini düşünmektedir.

MÜSİAD, eğitime ideolojik bir gözle bakmayı doğru bulmamakta ve bu tür bakışların ülkemizin birliğine zarar verdiğine ve ilerlemesinin önünü tıkadığına işaret etmektedir. Alınan bu karar, hem sınava girecek olan gençleri, hem de ailelerini psikolojik olarak olumsuz yönde etkilemekte ve toplumsal barışı zedelemektedir. Bu bakımdan; toplumumuzun her kesiminin birleştiği, Türkiye’nin 100. kuruluş yılındaki milli hedeflerine ulaşmada ihtiyaç duyduğu eğitilmiş insan sayısında önemli bir açık oluşturacak olan bu adaletsizliğin bir an önce giderilmesi milletimizin en önemli beklentisidir.

Bu yanlış kararın Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından bir an önce düzeltilerek, eğitimin önündeki engellerin kaldırılacağını ümit etmekteyiz.

MÜSİAD Rize Şubesi
Bas. Yay. Kom.Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2010, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73