banner72

Cankurtaran Tüneli 29 Ekim'de Başlıyor

Artvinlilerin yıllardır hayalini kurduğu ve Doğu Anadolu platosunu Karadeniz sahiline bağlayacak, Türkiye'nin en önemli geçitleri arasında yerini alacak olan karayolu projesi Hopa Cankurtaran Tüneli için geri sayım başlıyor.

Cankurtaran Tüneli 29 Ekim'de Başlıyor
Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem Toplantısında Hopa Tüneli için temel atma töreninin 29 Ekim Cuma günü Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılacağı törenle başlayacağının müjdesini verdi. Türkiye’nin 5 bin 200 metre uzunluğundaki en uzun tüneli için ilk kazma 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda vurulacak.
 
Artvin İli 2010 Yılı 3. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Mustafa Yemlihalıoğlu’nun başkanlığından Valilik Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıya yatırımcı kuruluşların bölge müdürleri ve il müdürleri ile belediye başkanları ve kaymakamlar katıldı. Özelleştirme İdaresi tarafından enerji özelleştirmeleri kapsamında geçen yıl özelleştirilen Çoruh Elektrik Dağıtım AŞ’nin devrolduğu şirket ÇEDAŞ AKSA  Artvin İl Müdür Osman Aydemir son kez toplantıya katıldı. Ancak istendiği takdirde kendilerini bundan sonraki toplantılara da katılmak arzusunda olduğunu belirtti. Şirketin gelecek yıllardaki yatırımları hakkında bilgilendirmede bulundu.

http://www.08haber.com/resimler/haber/251010_koordinasyonB.jpg
 
2010 YILINDA 373 PROJE 660 MİLYON TL ÖDENEK
Açılış konuşmasında Vali Yemlihalıoğlu yaptı. Yemlihalıoğlu, yatırımcı kuruluş dönem raporlarının değerlendirmeleri sonucunda Artvin ilinde toplam 373 adet projenin uygulanmakta olduğunu söyledi. Bu projelerin yıllara sari olan toplam bedelinin 6.3 milyar TL olduğunu, 2010 yılına tahsis edilen yıl ödeneğinin ise 660 milyon TL olarak ayrıldığını belirtti. Vali Yemlihalıoğlu, 3. Dönem sonunda yatırımların gerçekleşme oranın ise 372 milyon TL olduğu bilgisini verdi. Dönem sonu itibariyle tahsis edilen ödeneğin %56’sının harcandığı ve bu 660 milyon TL’lik ödenekten en büyük payı Çoruh Havzası üzerinden yürütülen enerji yatırımlarının aldığı bilgisini veren Vali Yemlihalıoğlu, 660 milyon TL’den %78 ‘ini DSİ 26. Bölge Müdürlüğünün uyguladığı baraj ve HES projesi kapsamındaki işler için tahsis edildiğini açıkladı. Yine bu ödenekten %10’unu il ve devlet karayolu yapımına harcandığı, geriye kalan %12 ödeneğin de diğer sektörlerdeki uygulanan projelere tahsis edildiği bilgisin verdi.

http://www.08haber.com/resimler/haber/251010_koordinasyon1.jpg
 
VALİ YEMLİHALIOĞLU, KÖYDES PROJELERİNE DEĞİNDİ.
3. Dönem Koordinasyon Toplantısı’nda Vali Yemlihalıoğlu, Kurul üyelerine yaptığı bilgilendirmede KÖYDES yatırımlarına da değindi. Artvin iline 2010 yılı için 13 milyon 551 bin TL ödeneğin; köylerin öncelikli sorunu olarak tespit edilen yol yapım ve bakım onarımı ile içme suyu hizmetlerinin ifasında kullanıldığını açıkladı.
 
 
BAZI KURUMLAR KOORDİNASYON EKSİKLİĞİNDEN YAKINDILAR
Vali Yemlihalıoğlu’nun konuşmasını ardından kürsüye gelen yatırımcı kuruluş temsilcileri, kuruluşlarının Artvin iline yatırımlar için  bütçeden ayrılan ödenek ve yatırımların bu döneme kadar ki gerçekleşme oranı hakkında rakamsal bilgiler verdiler. Gelen soruları cevapladılar. Artvin Orman Bölge Müdürü A.Köksal Coşkun, il genelinde ormanların %56‘yı bulduğu ve bu nedenle arazide yapılacak çalışmalarda ve ihalelerde kendilerinden izin alma işlemlerinde aksamalar olduğunu dile getirdi. İhaleyi yapan kurumların izin alma işlemini yüklenici firmalara bıraktığını ve bu firmaların işbaşı yaptıklarında ise kendileri ile sorun yaşadığını söyledi. Orman Bölge Müdür Coşkun, aslında kendi muhataplarının ihaleyi yapan kurumlar olduğunun altını çizdi. İhale öncesi ön izinlerin ihaleyi yapan kurumlar tarafından mutlaka alması gerektiğinin önemine vurgu yaptı.  
 
Yatırımlarda karşılaşılan en büyük sorunların bürokrasi olduğu gözlemlendi. Kurumlar, izinler için birçok kurumla yazışma yapmak zorunda kaldıklarını ve bunların cevaplarının işe başladıktan sonra geldiği, ihalenin gecikmemesi ve paranın geri gitmemesi için işe başlatıldığı ancak cevapların olumsuz gelmesi durumunda idare olarak zor durumda kaldıklarını söylediler. Toplantı sırasında Milli Eğitim Müdürü Hamza Köşker de Hayırsever Sıtkı Kahvecioğlu tarafından Yeni Mahalle’de (İskebe) yaptırılan 312 kişilik yurdun 27 Ekim günü resmi açılışının yapılacağını söyleyerek Kurul üyelerini açılışa davet etti
 
Koordinasyon Kurulu Toplantısı sonunda kapanış konuşması yapan Vali Yemlihalıoğlu, kurumların karşılaştıkları bazı sorunların aslında Artvin’in coğrafyasında da kaynaklandığını ve bunun zaman aldığını dile getirdi. Bir örnek veren Vali Yemlihalıoğlu, Artvin Çoruh Üniversitesinin eski Lif Levha Fabrikasını yıkılıp yeni üniversite binalarını yapılması sırasında bizzat yaşadığını söyledi. Orada daha önce işyeri kiralayan esnafın tahliyesinde zor kullanmadıklarını iyi niyet kurullarını çerçevesinde sahasının boşaltılmasını istediklerini ancak bu fiili durumun 1 yıl gibi gecikmeye neden olduğunu belirtti. Koordinasyonda tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için çaba gösterileceğini açıkladı. Vali Yemlihalıoğlu ayrıca DSİ 26. Bölge Müdürü Sezai Sucu’nun da Kurulun toplantısına son kez katıldığını hatırlatarak, “2-3 gün içinde Bölge Müdürümüzün kararnamesi çıkacak. Yeni görevinde başarılar diliyorum.” dedi.  (08haber)
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2010, 19:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73