banner72

Çay Paraları Ne Zaman Ödenecek ?

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu düzenlediği basın toplantısında, Çay üreticisine müjdeli haberler verdi.

Çay Paraları Ne Zaman Ödenecek ?

Sütlüoğlu, genel müdürlük binasında düzenlediği basın toplantısında, ÇAYKUR olarak 2011 yılı yaş çay kampanyasını 20 Mayısta açtıklarını belirterek, ´´Havaların soğuk gitmesi nedeniyle çay henüz çok taze. Bu nedenle üreticiler pek fazla tarlaya girmediler. Ancak hasat olgunluğuna gelen yaş çayın bir an önce hasat edilmesi, üreticinin lehine olacaktır´´ dedi.

ÇAYKUR´un günde yaklaşık 6 bin 600 ton yaş çay işleme kapasitesi bulunduğunu, kapasite dolana kadar getirilen tüm çayı alacaklarını, kontenjan uygulamayacaklarını ifade eden Sütlüoğlu, şunları söyledi:

´´Yaş çay bu yıl iklim şartları nedeniyle bölge genelinde aynı anda hasat olgunluğuna geliyor. Tüm üreticiler bahçeye geç girer ve herkes aynı anda hasada başlarsa hem bizim hem de özel sektörün üretim kapasitesi bir anda dolar. Bunun sonucu olarak da kontenjan uygulaması başlar. Bu nedenle erken hasat edilmesi üreticinin avantajına olacaktır.´´

Şu ana kadar ağırlıklı olarak Artvin bölgesinden olmak üzere 98 ton yaş çay alımı yapıldığını bildiren Sütlüoğlu, ´´Şu ana kadar sadece çay vereceğini bize bildiren bölgedeki çay alım evlerinde alım yapıyorduk. Ancak yarından itibaren tüm alım evlerini açacağız. Mayıs ayında alınan yaş çayın bedelini de haziran ayının başında ödeyeceğiz. Diğer aylarda alınan yaş çay bedellerinin ödeme planını ise daha sonra açıklayacağız´´ diye konuştu.

Sütlüoğlu, ruhsatsız çaylık alanlarının ruhsatlandırılması için çalışma başlatıldığını da vurgulayarak, şöyle devam etti:

´´Geçen yıl bazı çaylık alanlarının ruhsatsız olmasının da etkisiyle bazı üreticilerimiz prim ödemelerini tam olarak alamamışlardı. Ancak daha sonra sorun çözülerek üreticilere 26 milyon lira daha prim ödemesi yapıldı. Böylece bölge insanına destek verilmiş oldu. Yaş çay fiyatının da bu hafta içinde Tarım ve Köyişleri Bakanının katılımı ile açıklanmasını planlıyoruz.´´
    
BEN DE ÇAYKUR´UN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞIYIM

İmdat Sütlüoğlu, Başbakan Erdoğan´ın ÇAYKUR´un özelleştirilmesine karşı olduğunu, özelleştirmenin bölgeye sıkıntı verebileceğini düşündüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

´´Ben de ÇAYKUR´un özelleştirilmesine karşıyım. Zaten ÇAYKUR´un özelleştirilmesi söz konusu olsa idi, bu görevi kabul etmezdim. ÇAYKUR´un özelleştirilmesi söz konusu değil. Bu söylentiler ÇAYKUR´un 1994 yılında Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsünden İktisadi Devlet Teşekkülü statüsüne alınması nedeniyle çıkıyor. Ancak ÇAYKUR özelleştirme kapsamına alınmış değil. Özelleştirme siyasi iradenin kararı ile olur. Böyle bir şey de söz konusu değil.´´

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2011, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73