banner72

Çay Üreticisinin İlgisi İçin Destek Şart

Rize Tarım İl Müdürü Adem Çekiç, çay üreticisinin ihtiyacı olan makinelerin kırsal kalkınma yatırımları desteklenmesi kapsamına alınması halinde...

Çay Üreticisinin İlgisi İçin Destek Şart

Rize Tarım İl Müdürü Adem Çekiç, çay üreticisinin ihtiyacı olan makinelerin kırsal kalkınma yatırımları desteklenmesi kapsamına alınması halinde üretici destek kredilerine ilginin yoğun bir şekilde artabileceğini söyledi.

Çekiç, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şubesi tarafından düzenlenen Müstakil Düşünceler Toplantısı'na katılarak Rize'deki tarım, hayvancılık ve kırsal kalkınma hibe programları hakkında bilgi verdi.

Çaydan sonra Rize'de kivi ve likapa üretiminin yaygın olduğunu ifade eden Çekiç, ''Rize'de 55 bin hektar olan tarım arazisinin 50 bin hektarında çay tarımı yapılıyor. Diğer alanlarda likapa, kivi gibi bölgede son dönemde gelişmeye başlayan ürünler üretiliyor. Son dönemde süs bitkileri yetiştiriciliği için bölgemizin uygun iklim şartları taşıması nedeniyle bu alanda çalışmalar var. bu çalışmalar devlet tarafından destekleniyor'' dedi.

Tarımsal üretiminin destelendiğini vurgulayan Çekiç, ''Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması, paketlenmesine yönelik yeni yatırımlar ile mevcut tesislerin kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesi, yarım kalan yatırımların tamamlanmasına yönelik kredilerin yüzde 50'si hibe olarak verilmektedir. Rize'de son dört yıl içerisinde bu kapsamda 8 milyon lira destek verilmiştir. Ancak çiftçi malzemelerine yönelik destekler Rize'de ilgi görmüyordu. Destek olarak gönderilen paralar geri gitmekteydi. Çay üreticisinin ihtiyacı olan makineler kırsal kalkınma yatırımları desteklenmesi kapsamına alınırsa, ilginin yoğun bir şekilde artacağı düşüncesindeyim'' diye konuştu.

Çekiç, Sivil Toplum Kuruluşlarının kırsal kalkınma programı kapsamında daha fazla proje üretmeleri gerektiğini, bu projelerin kaynak girişini artıracağını ifade etti.

Çekiç, Tarım İl müdürlüğü'nün eğitim faaliyetleri kapsamında, arıcılık kursu, organik tarım eğitimi, okullarda öğrencilere ve kadın çiftçilere yönelik farklı konularda eğitimler verildiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2010, 18:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73