banner72

Çayda Bitmeyen Oyunlar

Son yıllarda kaçak gelen çaylar,sağlığa uygun olup olmadığıbazılarının içinde insan sağlığına çok zararlı maddeler olduğu üreten devletlerinde içmediği 2010 yılı eylül ayı sonu 365ç500 kg kaçak çay yurda gelmiştir.Yakalanan çaylar hiçte kontrol edilmeden insan sağlığınıa uygun olup olmadı kontrol edilmeden ihaleye çıkarılarak satılma,yasal hale getirilmektedir.

Çayda Bitmeyen Oyunlar
2009-2010 yılında 23 firma toplam 73 bin ton kuru çay ithal etmiştir.bu durum başta çaykur olmak üzere birçok firmaya da büyük zararlar vermektedir.firmaların isimlerini vermek istemiyoruz,rize çay istisas gümrüğünden öğrenin.bölgemizde yaş çay işletmeciliği değilyerli üretimlere bir nevi ihanettir.
bölgemizde üretilen yaş çayın %80 organik olup dünyada üzerine kar yağan tek çaydır.sn.başbakanımızın çayda çay kanunu çıkmayacak sözüde bölgemizde çayda uğraşan üreticileri bazı işletmecileri sevindirmiştir.çay kurumunu içine alan bir kanun kurumu yok olmasına neden olur.bazı çay işletmecileri ile medya kuruluşları son yıllarda çaykur'a saldırmaktadır.kurumun eski yılları ile bugünkü durumu çok iyi değerlendirilmelidir.
çay kurumunun planlı çalışmalarından üreticiler bölgemizde ticaret yapanlar memnundur.ülkemizde tüketicilerin %78 leri çaykur çayı içmektedir.çaykur olmadan çay üreticisi olmaz olamaz.organik çay başta olmak üzere değişik kalitede çay üreten,içmelerine neden olan çay kurumunu taktirle karşılıyoruz.
dünyada yaş çay borsası yoktur.bizde neden vardır.zamanında siyasi bir nedenle kurulan bu durum gözden geçirilmelidir.yıllarıdır çay üreticisine ne vermiştir ? üreticiden kesilen paralar nerede.bunun hesabını soranda yoktur.üreticinin parasıyla yurt dışında gezerek çay kanunu hazırlanması nekadar doğrudur.çay üreticisinin yaş çay bedelinin bir iki yıl ödemedenkuru çay satan bazı işletmeler yıl içinde 650.700 kruşa peşin para ile çay almak ticaret kanunlarında hukuka uygun değildir.
çaykur'un başarılı çalışmaları sonunda ülkemizde kuru çay tüketimi kişi başına 2.9 ları bulmaktadır.tüketim eskiye göre %71 artmıştır.kuru çay ithal izni çaykur kurumuna verilmesi gerekmektedir.gelen çayların sağlığa uygun olup olmadığı tarım il müdürlüğü labaratuvarında çaykur tarafından yapılmalıdır.çay paketlerinde hangi ülkeden geldi ise o ülkenin ismi yazılmalıdır.bizim çaylarla karıştırılmamalıdır.bölgemizdeki çay üretimine büyük zararlar vermektedir.

NURETTİN KEPENEK
RİZE ÇAY ÜRETİCİLERİ KORUMA DERNEĞİ BİRLİĞİ BŞK.
Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2010, 23:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73