banner72

Çaydaki Bu Tehlikeye Dikkat

Uzmanlardan açıkta satılan çaylarla ilgili kritik uyarılar...

Çaydaki Bu Tehlikeye Dikkat

Prof.Dr. Mehmet Musa Özcan, havaların soğumasıyla birlikte insanların bitkisel çaylara yöneldiğini belirterek, açıkta satılan bitkisel çayların zararlı bakterilere maruz kaldıkları için kesinlikle alınmamasını söyledi. Özcan “Bitkisel çayların tüketiminde dikkat edeceğimiz önemli hususlar vardır. Ambalajlarının mümkün mertebe hava geçirmez olmasına dikkat edilmelidir. Açıkta satılan bitkisel çaylar zararlı bakterilere maruz kaldıklarından kesinlikle satın alınmamalıdır. Çayların üretim tarihi ve izni kontrol edilmelidir” diye konuştu.

Bitkilerin dokusal özelliklerinin bulunduğunu ve bunun için de bazılarının demlenmesi, bazılarının da kaynatılması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan şunları söyledi:

Dokusuna göre demleyin

“Bitkisel çayların hazırlanmasında dikkat edilecek en önemli hususlardan biri de hazırlanacak olan çayın dokusal özelliğidir. Eğer çay nane, adaçayı, kekik, biberiye gibi yapraksı dokudan oluşmuşsa demleme, tarçın, zencefil, zerdeçal gibi sert dokulardan oluşmuş ise de kaynatma usulüne göre çaylar hazırlanmalıdır.

Çünkü yapraksı dokulu olanlara kaynatma uygulanacak olursa bitkideki istenmeyen zararlı maddeler de çaya geçeceğinden faydadan ziyade zararlı bir içecek haline dönüşecektir. İlave olarak bu gibi bitkilerde çay aromasını veren uçucu yağlar kaynatma ile ortamdan uzaklaşacağı için sadece renkli bir sıcak içecekten başka bir şey içilmemiş olacaktır. Uygun ortamlarda uygun şekilde hazırlanan bitkisel çaylar tüketilmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2010, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73