banner72

Çayeli Senoz'da 2 HES'e Durdurma Kararı

Rize`nin Çayeli ilçesinde 2 HES projesi mahkeme tarafından durduruldu.

Çayeli Senoz'da 2 HES'e Durdurma Kararı

Rize`nin Çayeli ilçesinde 2 HES projesi mahkeme tarafından durduruldu. Senoz Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Avukat Münir Yazıcı’nın konuya ilşkin açıklaması şöyle; 

“Rize ili Çayeli İlçesi Senoz vadisinde Senoz Derneğimiz öncülüğünde yürütmekte olduğumuz doğa koruma mücadelesi 5. yılına girdi. Bu sürede Rize İdare Mahkemesi’nde konuyla ilgili 10 ayrı dava açtık. Bu davaların tümünde kararlar lehimize sonuçlandı. En son Senoz vadisindeki iki HES projesi için Çevre ve Orman Bakanlığının vermiş olduğu ÇED olumlu kararları, Rize İdare Mahkemesince;  Melikom Reg. Ve HES projesi için 05.04 2011 tarihinde ve Uzundere II Reg ve HES projesi için 14.04.2011 tarihinde yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir. 

2007 yılından bu yana yaşayarak gördüğümüz; Kuruluş yasasında çevreyi korumak ve geliştirmek olan Çevre ve Orman Bakanlığı, ısrarla ne kuruluş yasasına ne yönetmeliklere ne çağımız doğa koruma anlayışına ne de mahkeme kararlarına uymaktadır.

Çevre ve Orman Bakanlığının bu hukuk tanımaz anlayışını kınıyoruz.

Uzundere II Reg. Ve HES projesi için 14.04.2010 tarihinde verilen yürütmeyi durdurma kararı bu projeye ilişkin mahkemece verilmiş 3. yürütmeyi durdurma kararıdır.  Çevre ve Orman Bakanlığı 2007 yılından bu yana; Mahkemenin verdiği her yürütmeyi durdurma kararından sonra, mahkeme kararını etkisiz kılmaya dönük, yandan dolanma yöntemleriyle yeniden tanzim edilen proje tanıtım dosyalarını onaylamıştır.  Bu şekilde 3 kez işlem tesis edilmiştir ve her 3 işlem de mahkemece durdurulmuştur.

 

Senoz doğasında akıl almaz bir yıkımla yürütülmek istenen bu projeye ilişkin işlemler baştan sona yasa dışıdır, hukuk dışıdır. Firmanın 4 yıldır kesintili olarak bölgede yapmış olduğu inşai faaliyetler tam anlamıyla bir doğa katliamıdır.

SENOZ`DA OLAYLAR ÇIKTI: 2 YARALI

Bu hukuksuzluk içersinde işini yürütmeye çalışan firma yetkilileri en son geldiğimiz aşamada çizmeyi aşmışlardır.  Para güçleri ile bölge insanını birbirine düşürmenin peşindedirler.  Geçen günlerde güvenlikçi adı altında yanlarında çalıştırdıkları yine bölgemizden kişililerle birlikte Çataldere köyümüzden iki gence saldırarak darp etmişlerdir. Bu yeni planları ile akılları sıra bölge insanını birbirine düşman hale getirip işlerini yürütebileceklerini sanmaktadırlar. 

Bu duruma zemin hazırlayan Firma yetkililerine bir çift sözümüz var.

“Böl !  Parçala !  Yönet !” yöntemini bölge insanı çok iyi bilmektedir. Tarih boyunca bu tuzak buralarda, hiç kimseye bir fayda getirmemiştir. Niyetlenenlerin hevesleri kursaklarında kalmıştır. Yazmış olduğunuz senaryonuzda bölge gençlerini figüran olarak oynatamayacaksınız.Bölge insanı, planlarınızı bozacak zeka ve izan’a sahiptirler.

Senoz deresinin suyu, kazdığınız çukurları elbette dolduracaktır. Ancak senozlu gençler bu vadide gözü kapalı olarak tek ayağını bile çukura düşürmeden yol almayı çok iyi bilirler.

Dikkat edin! Kazdığınız çukurlara iki ayağınızla birlikte düşebilirsiniz. Bu arada kamu düzenini sağlamakla görevli olan yetkililere sesleniyoruz. Bu hukuk dışı uygulamaya nasıl seyirci kalabilirsiniz? Bu duruma gerektiği şekliyle derhal müdahale edin. Hak ve hukuku kimler tesis edecekse,  görevlerini eksiksiz yapsın. Herkes aklını başına alsın.  Herkes hukuka uygun davransın.  

Birileri,  Senoz doğasını ve bu doğayı var eden suları hiçbir çevre koruma anlayışı gözetmeden birilerine rant sağlamak üzere peşkeş çekmeye ne kadar kararlı ise, bilinsin ki biz Senozlular da yaşam alanımız olan Senoz doğasını, misli ile korumaya kararlıyız”

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2011, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73