banner72

Çayı Rize'ye Kim Getirdi?

Araştırmacı yazar Fatih Sultan Kar CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu`nun çayı Rize`ye İsmet İnönü getirdi sözüne araştırmaları ile cevap verdi.

Çayı Rize'ye Kim Getirdi?

Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Rize mitinginde dile getirmiş olduğu Çay'ı Rize'ye İsmet İnönü getirdi açıklamasının ardından, Çay'la ilgili olarak tarihi bir çalışma yapan araştırmacı yazar Fatih Sultan Kar yazılı bir açıklama yaptı.

İşte Fatih Sultan Kar'ın kendi kaleminden tarihi kayıtlar;

Rize’ye ilk çayı İnönü’nün değil o dönem Rize Ticaret Odası Başkanı olan Mustafa Hulusi Karadeniz getirmiştir. CHP iktidarında çay karneye bağlanmıştır.  Yanlış politikalara alet olan tonlarca çay denize dökülmüş ve milli gelirin heba edilmiştir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rize'de halka seslenerek “Çayınızı kim getirdi? Rusya’dan çayınızı getirten İsmet İnönü’dür. İlk çay fabrikasını kuran kişidir” sözlerine tepki Araştırmacı Yazar Fatih Sultan Kar’dan geldi. 

Rize Tarihi üzerine araştırmalar yapan ve ayrıca Türkiye’de çayın tarihi gelişimini anlatan Yeşil Çayın Siyah Beyaz Serüveni isimli bir de kitabı bulunan Fatih Sultan Kar Türkiye’ye, Rize’ye ilk çayı İsmet İnönü’nün değil o dönem Rize Ticaret Odasi Başkanı olan Mustafa Hulusi Karadeniz olduğunu belirtti.

mustafa-karadeniz.jpg

cay-karnesi.jpg

Kar, ayrıca 17 ocak 1942 yılında Ankara’da,  22 Ocak 1942′de İzmir’de ve daha sonra ülkenin diğer illerinde ekmek karneye bağlandığı gibi Çay’ın da 1947 yılında çekilen sıkıntılar yüzünden karneye bağlandığını Tekel İdaresi’nce hazırlanan karneyi getirmeyene çay verilmediğini söyledi. Çay üreticisi yaşadığı büyük sıkıntılar yüzünden tek parti döneminin son günlerinde Rize’de dev bir miting yaptığını hatırlattı.

1970 yılların sonlarında ve 1980 yılların başlarında alınan ve işlenemeyen ve yanlış politikalara alet olan tonlarca çayın denize dökülmesi milli gelirin hebasıdır.

cay-dokuluyor.jpg

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2011, 07:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73