banner72

Çaykur Denetimden Geçti

Çaykur’un 2008 hesaplarının incelendiği KİT Alt komisyon toplantısı Çaykur Genel Müdürlüğü'nde AK Parti Tokat Milletvekili Dilek Yüksel başkanlığında yapıldı.

Çaykur Denetimden Geçti

Milletvekilleri Faruk Septioğlu, Ali Koçal, Yüksek Denetleme Kurulu Başkanı Sabahattin Kalyoncuoğlu, baş denetçiler Emin Selvi , H. Alaaddin Sagun, Necip Avcı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, TÜGEM Genel Müdürü ve Çaykur Yönetim Kurulu Üyesi Ali Karaca ile Hukuk müşaviri Ahmet Atabay, Başbakanlık, Hazine, Devlet Planlama teşkilatından uzmanların ve Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce ile Genel Müdür Yardımcıları ve daire başkanlarının hazır bulunduğu toplantıda Çaykur’un 2008 yılı hesapları ibraz edildi.

1.20100212214435..jpg

2.20100212214402..jpg

Toplantının ardından komisyon başkanı Tokat Milletvekili Dilek Yüksel ve komisyon üyesi Elazığ Milletvekili Faruk Septioğlu Genel Müdür Ekrem Yüce ile birlikte Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu’nu makamında ziyaret ettiler.

hacimuftuoglu-ve-yuce.jpg

Ziyaret esnasında bir açıklama yapan Komisyon Başkanı Dilek Yüksel; “KİT Komisyonu Üyesi ve Alt Komisyon Başkanı olarak Çay kur’un denetimi için geldik. Güzel ilimiz Rize’de Çay kur’un denetimini bitirdik. Tabi çok mutlu olduk. Çünkü her geçen yıl Çaykur’un; kalitesini ve çayın kalitesini arttırdığını ve Rize’nin kaderinde çayın ne kadar belirleyici bir unsur olduğunu yakından gözlemleme imkanı bulduk. Çaykur’un yetkililerine teşekkür etmek istiyorum. Geçen bir senelik süreçte Çay kur’u bir noktadan alıp daha büyük bir kurum haline getirmiş  oldular. Kendilerine tekrar teşekkür ediyorum. Türkiye’de böyle markaların olması  Türkiye’de devlet eliyle bu markanın büyütülmüş olmasının geldiği bu aşamaları kaydetmek sevindirici bir olay. Biz iki sene önce denetimde bulunmak üzere Rize’ye gelmiştik. İki sene önceki durumla bu günü karşılaştırdığımızda ilerlemenin çok büyük bir ölçüde olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Bundan sonraki yıllarda geldiğimizde Çaykur’un  daha iyi bir noktalara geldiğini gözlemleme fırsatı bulacağımıza inanıyoruz.Yetkililere teşekkür ediyorum.” derken Vali Hacımüftüoğlu ise ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Hacımüftüoğlu; “Bugün ziyarete gelen değerli vekillerimiz Ankara’nın dışında ama Türkiye’yi çok ilgilendiren bir Genel Müdürlüğün iş ve işlemlerini denetlemek yerinde görmek üzere aramızdalar. Burada çok önemli bir Genel Müdürlük 200 bin üreticiyi ilgilendiren ve Ankara’nın dışında bir Genel Müdürlük. Ankara’nın dışında Genel Müdürlükler sınırlıdır bir tanesi  Çay kur’dur ve Rize’dedir. 200 bin kişiyi ilgilendiren bu kurumun Meclis Denetiminde olması Parlamenter Demokratik Sistem açısından da önemli bir dışa vurumdur.

6.20100212215247..jpg

Geldiler gördüler ne yapıyor ne ediyor iyimidir geleceği nasıldır onu gördüler görüşlerini aktardılar. Bu kapsamda  bizi ziyaret ettiler kendilerine teşekkür ediyorum. 1 milyon insanı ilgilendiren bir müessesenin tüm yaptıklarının beğenilmesi de mümkün değildir. Ama en iyisini yaptığına ben altı aydır görev yaptığım Rize’de  en iyisini yapma gayreti içerisinde olduğuna tanığım.” dedi.

Heyet daha sonra önce Rize Üniversitesi Tahir Kıran Denizcilik Meslek Yüksek Okulu'nda incelemelerde bulunduktan sonra Çaykur’un Hemşin’de kurduğu organik çay fabrikasını ve 100. Yıl Paketleme Fabrikasını gezip Genel Müdür Ekrem Yüce’den bilgi aldılar.

3.20100212214645..jpg

4.20100212214657..jpg

5.20100212214942..jpg


Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2010, 20:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73