banner72

Çelik:Eğitimde Hedefi Yakaladık

Rize İl Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik, Eğitim-öğretimin Birinci Döneminde Kısmi Olarak Hedefi Yakaladıklarını Belirtti.

Çelik:Eğitimde Hedefi Yakaladık

Rize İl Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik, ikinci dönem telafi eğitimine önem vereceklerini, çocukların tespit edilen eksiklerinin bu şekilde giderileceğini söyledi.

Çelik, yaptığı açıklamada, Rize'de eğitim öğretimin birinci döneminde bazı okulların hedeflerinin üzerine çıktığını, bazılarının ise hedeflerinin gerisinde kaldığını belirtti.

İlk dönemin değerlendirmesi için birkaç gün içinde Vali Seyfullah Hacımüftüoğlu başkanlığında kaymakamlar ve ilçe milli eğitim müdürlerinin katılımıyla bir toplantı yapılacağını ifade eden Çelik, ''Birinci dönem çocuklarımızın aldığı karne notları ve yaptığımız seviye tespit sınavlarına göre çocuklarımızın durumu ortaya çıktı. Yaptığımız seviye tespit sınavları ile hangi öğrencinin nerede eksiği olduğunu belirledik. Ara tatil döneminde bunları değerlendiriyoruz'' dedi.

İkinci dönem bu eksikleri gidermek için ders saatlerinin dışında telafi eğitimi yapacaklarını, ancak çocukların sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerden de geri kalmamasına özen göstereceklerini vurgulayan Çelik, okul yöneticileri ve öğretmenlerin de çocukları teşvik ve motive etmesi gerektiğini söyledi.

Çelik, ilde öğretmen eksiği olmadığını, onarımı gereken okulların onarımlarının yapıldığını belirterek, şunları söyledi: ''İkinci dönem bazı yeni okullar da faaliyete geçecek. İlimizde derslik başına ilköğretimde 23, orta öğretimde 24, okul öncesinde ise 25 öğrenci düşüyor. Öğretmen başına da 32 civarında öğrenci düşüyor. Bütün bu değerler Türkiye ortalamalarının üzerinde. Yöneticilerimiz de biraz daha öğrencilerimizin moral motivasyonunu yüksek tutarsa öğrencilerimizin daha daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Çocuklarımızın bizlere emanet olduğunu unutmamalıyız. Ne ekersek onu biçeriz.''

İkinci dönem telafi eğitimine önem vereceklerini, çocukların tespit edilen eksiklerinin bu şekilde giderilebileceğini kaydederek, ''Bu yapılmazsa yaptığımız çalışmaların bir anlamı kalmaz. Yapmayan okullarımızın bu konuda biraz daha gayret sarf etmesi lazım. Dershane, okul ve anne baba üçgeninin iyi oluşturulması lazım. Anne babanın sık sık okula gitmesi gerekiyor. Böylece çocuğun kendisine değer verildiğinin fark ettirilmesi gerek'' diye konuştu.

Çelik, birinci dönem yaptıkları eğitim programlarına 21 bin velinin katıldığını, rehber öğretmenlerinin de okullarında velilere yönelik eğitim programı uyguladıklarını anlatarak, velilerin çocuklarının takibini iyi yapması gerektiğini söyledi.Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73