banner72

Çelik'ten Öğretmenlere Mesaj

Rize İl Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Çelik'ten Öğretmenlere Mesaj

İl Milli Eğitim Müdürü Çelik, yayımladığı mesajında "Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım tarihinin ÖĞRETMENLER GÜNÜ olarak kabul edilişinin 29. yıldönümünü kutlamanın gurur ve sevincini hep birlikte yaşamaktayız." dedi ve şunları kaydetti:

Ulusların gelişmişlik düzeyleri eğitimlerine verdikleri önemle ölçülmektedir. Eğitimde en önemli unsur ise öğretmendir. Öğretmen, çocukları hayata hazırlayan, onlara aile, vatan, ulus, bayrak, insanlık sevgisini aşılayan, özgürlük ve demokrasi bilincini kazandıran yegane kişidir. Üstlendikleri yüce görev nedeniyle toplumların yaşamında her zaman özel ve saygın bir konum edinmişlerdir. Cehalete karşı açtığı savaşta ve ulaşılan başarıların getirdiği zafer aydınlığında ilerlemeyi Türk öğretmenlerine bir görev olarak vermiş olan Atatürk, “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözleri ile öğretmenlik mesleğinin ağır sorumluluğunu hatırlatarak, varlığımızın temeli, bağımsızlığımızın esası Cumhuriyetimizin sonuna kadar payidar kalmasının öğretmenlere bağlı olduğunu da belirtmiştir.

Çocuklarımız, yarınlarımızdır. Yetişmiş, iyi bir gençliğe sahip olmayan milletler yok olmaya mahkûmdurlar. Unutulmamalıdır ki, bu yetişmenin yolu da inanmaktan, eğitimden, ülkesini çok sevmekten, çok çalışmaktan ve başarmaktan geçer. Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde bizlerde üstümüze düşen görevleri yerine getirebilirsek, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun bulunmadığını görürüz. Milletimizin aydınlık yarınlarını kucaklayan çocuklarımızın, sağlıklı, eğitimli, mutlu, kendini ifade edebilen, özgür bireyler olarak hayata hazırlanmalarını sağlamak en büyük arzumuzdur.

Sizleri daima, Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı görev ve sorumluluklarını bilen, Türk Milletinin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün gerçek savunucusu olan, Türk milli eğitiminin temel amaçları doğrultusunda, Atatürk milliyetçiliğini, ilke ve inkılaplarını benimsemiş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletinin simgesi, geleceğimizin vazgeçilmez mimarı olarak görüyoruz. Biliyoruz ki gelecek ancak eğitimli gençlerin omuzları üzerinde yükselecektir. Evlatlarımızı huzurlu, çağın gereklerini kavramış, kendisi ve çevresi ile barışık, duyarlı birer vatandaş olarak yetiştirmek görevi sizlere düşmektedir. Verilecek eğitimin, vatan, millet ve insan sevgisiyle bütünleşmesi gerektiğini unutmayalım. Çocuklarımıza geleceğin büyükleri gözüyle bakılmalı ve öyle davranılmalıdır. Yapacağımız teşviklerin, onları cesaretlendirecek sözlerin, göstereceğiniz sevgi ve saygının çok iyi sonuçlar vereceği aşikardır.

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,

Görevinizi yerine getirirken Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün birleştirici, kaynaştırıcı, bütünleştirici, yol gösterici direktifleri bütün çalışmalarınızda her zaman ve her yerde sizlerin ilham kaynağı ve rehberi olmalıdır. Gençlerimize kazandıracağınız milli ruh, bilinç, kimlik, kişilik ve karakter sizlerin aynası, ailelerinin ve milletimizin mutluluğu olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, birlik ve beraberlik duygularıyla bütünleştiğimiz 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ’nüzü en kalbi duygularımla kutluyor, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, emekli öğretmenlerimize sağlıklı, uzun ömürler diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyor, yaşamınız boyunca başarılar diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2010, 20:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73