banner72

Cemil Çiçek'te Samast yorumu

Cemil Çiçek'ten Ogün Samast yorumu"Kim olursa olsun 18 yaşından küçük herkes çocuktur"şeklinde oldu.

Cemil Çiçek'te Samast yorumu

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Hrant Dink suikastının sanıklarından Ogün Samast'ın, ''Suça itilmiş çocuklara yönelik yasadan'' faydalanmak için yaptığı başvuruyu değerlendirirken, ''Bizim hukukumuzda 18 yaşından küçük olan herkes çocuk sayılmaktadır. Dolayısıyla bunun adının şu veya bu olması, davasının şu dava olması yasanın uygulaması açısından çok fazla önem arz etmez. Doğru olan ne ise o yapılır'' dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hrant Dink suikastının faillerinden Ogün Samast'ın ''Suça itilen çocuklarla ilgili yasadan yararlanmak için başvurusunun olduğunu'' ifade eden bir gazetecinin, ''Sizce uygulama açısından yasa amacından saptı mı?'' sorusuna Bakan Çiçek, şu yanıtı verdi:

''Hayır. Çıkarılan yasalar genel ve eşit düzenlemelerdir. Herhangi bir davayı veya bir şahsı esas alarak Türkiye'de yasa çıkarılmaz. Siz genel, eşit düzenleme yaparsınız, ceza politikaları açısından belli konuları amaçlarsınız bununla ilgili yaparsınız düzenlemeleri. Bundan istifade eden de olur etmeyen de olur. Meseleye o açıdan bakmak lazım gelir. Bizim hukukumuzda 18 yaşından küçük olan herkes çocuk sayılmaktadır. Dolayısıyla bunun adının şu veya bu olması, davasının şu dava olması, yasanın uygulaması açısından çok fazla önem arz etmez. Doğru olan ne ise o yapılır. Kaldı ki bu yasanın çıkması noktasında da sivil toplum örgütleri başta olmak üzere çok önemli çabalar sürdürülmüştür, Hükümet nezdinde Adalet Bakanlığı nezdinde... Bu yasa hatta neden biraz da geç çıkarıldı diye zaman zaman serzenişler de olmuştur. O nedenle şahsa bağlı yorum yapmak bence doğru olmaz. ''

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2010, 08:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73