banner72

Çernobil’in Çocuklara Mirası: Radyasyon

Ukrayna’da araştırmalar yapan ve aralarında bir Türk’ün de bulunduğu Greenpeace ekibi, Çernobil kazasının üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen, süt, yabani böğürtlen ve mantarda yüksek oranda radyoaktivite tespit etti.

Çernobil’in Çocuklara Mirası: Radyasyon

7 Nisan 2011- Kiev, Ukrayna - Ukrayna’da çalışmalarına devam eden Greenpeace radyasyon uzmanları, Çernobil felaketinin 25. yılında, farklı temel gıdalarda yüksek seviyede radyasyona rastladı.

Greenpeace, Ukrayna'nın Rivneska Bölgesi'nde bir köyde süt örneklerinde yaptığı analizde, sütlerin %93’ünde uzun ömürlü izotop sezyum-137 olduğunu belirledi. Bu, Ukrayna'da çocuklar için kabul edilebilir radyasyon değerinin çok üstünde.

Greenpeace Uluslararası’ndan bilim insanı Iryna Labunska “Gıda örnekleri üzerinde yaptığımız analizde, Çernobil felaketinden kalma radyoaktiviteye rastlandı. En kritik düzeylerde radyasyon süt, yabani böğürtlen ve mantarda bulundu. Pek çok durumda radyoaktif sezyum seviyeleri Ukrayna’da kabul edilebilir düzeyin üzerinde. Ukrayna’nın Çernobil’den etkilenen bölgelerinde tarım toprakları ve otlak alanlarında derin bir bilimsel radyasyon kirliliği incelemesi gerekiyor” dedi.

Greenpeace Uluslararası İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Aslıhan Tümer, “Kazanın üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen Çernobil’in yüzlerce kilometre ötesinde yaşayan insanlar bile, yerel gıdalar vasıtasıyla tehlikeli düzeylerde radyasyona maruz kalıyor. Ukrayna Hükümeti’nden radyasyon seviyeleri üzerindeki incelemelerine devam etmesini talep ediyoruz” dedi.Ukrayna tarım alanlarının 18 bin km2’si radyasyonlu

Çernobil nükleer santralinde bundan 25 yıl önce yaşanan patlama, pek çok ülkeyi etkileyen ciddi sorunlara neden oldu. Ukrayna’da 18.000 km2’lik tarım toprakları radyoaktif kirlenmeye maruz kaldı. Ülke ormanlarının %40’ı (toplam 35.000 km2) kirlendi.

Kazayı takip eden yıllarda, Ukrayna Hükümeti kirlenen bölgelerde üretilen gıdalarda düzenli incelemeler gerçekleştirdi. Acil Durumlar ve Nüfus Koruma Bakanlığı bu verileri yayımladı. Ancak son iki yıldır bu inceleme gerçekleştirilmiyordu.


Tümer sözlerine şöyle devam etti  “Fukuşima’da da süt ve sebzeler üzerinde benzer bir kirlenmenin oluştuğunu görüyoruz. Eğer Çernobil ya da Fukuşima gibi felaketlerin yaratacağı bu gibi etkilerin önüne geçmek istiyorsak, hükümetler nükleer enerjiden vazgeçmeli ve temiz, güvenli yenilenebilir enerji kaynakları ile enerji verimliliğine yatırım yapmalılar.”


Fotoğraf altı bilgileri:
ID:GP02C59

© Robert Knoth / Greenpeace
Rosochovz, Ukrayna’da Çernobil’den en çok etkilenen alanlardan birindeki terk edilmiş bir köy. İnsanların bu bölgelere girilmesine izin verilmiyor. Ukrayna’da bu gibi pek çok köy yavaş yavaş terk edilip yok oluşa sürükleniyor.

 

ID:GP02C4S

© Robert Knoth / Greenpeace

Rokytne, Ukrayna. Rokytne gıda testi merkezinde Rivenska Oblast’taki radyoaktivite düzeyleri ölçülüyor. Bu bölgedeki gıdalarda, özelikle sütte rastlanan radyoaktivite düzeyleri, Ukrayna’da izin verilen en üst düzeyin iki katı.

ID:GP02C4N

© Robert Knoth / Greenpeace

Rivenska Oblast bölgesinde mantar, süt gibi gıdalarda yüksek düzeyde radyoaktiviteye rastlandı ve bu mantarlar pazarlarda satılmaya devam ediyor.

ID:GP02BZB

© Jan Grarup / NOOR / Greenpeace

Greenpeace nükleer uzmanı Tobias Muencmeyer Çernobil nükleer santrali çevresinde nükleer radyoaktivite ölçümü yapıyor.

 

 

 

 

Daha fazla bilgi için:

 

Aslıhan Tümer, Greenpeace Uluslararası Enerji Kampanyası Sorumlusu, + 31 646 162 022, atumer@greenpeace.org

 

Pınar Aksoğan, Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Sorumlusu, 0 530 291 01 30, paksogan@greenpeace.org

 

Gülçin Şahin, Greenpeace Akdeniz İletişim Sorumlusu, 0 530 963 10 91, gsahin@greenpeace.org

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2011, 21:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73