CHP, Artvin Milletvekilinden “İHALE” Soru Önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri İhalelerinin Herhangi Bir Yerel Gazete Aracılığı İle Yayınlanmamasının Sebeplerinin Ne Olduğunu Öğrenmek Amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Bir Soru Önergesi Vererek Konunun İçişleri Bakanı İdris Naim ŞAHİN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını İstedi.

CHP, Artvin Milletvekilinden “İHALE” Soru Önergesi
Bayraktutan, verdiği soru önergesinde İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e şu soruları yönelti:
Artvin Valiliği’ne bağlı olan ve her ilçede ayrı ayrı tüzel kişiliğe sahip bulunan 11 Haziran 2005 Tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren, 5355 sayılı yasa ile kurulan Köylere Hizmet Götürme Birlikleri ülkemizde köylere ve kırsala yatırımların ulaştırılmasında çok önemli görevler üstlenmektedir. Bu görevlere haiz olan Köylere Hizmet Götürme Birlikleri ilimizde her yıl onlarca ihale yaptığı ve bu ilanların herhangi bir yerel gazete aracılığı ile yayınlanmadığı bilinen bir gerçektir.

Artvin Gazeteciler Derneği İl ve ilçelerde zor şartlarda yayın hayatlarını sürdüren Gazetelerin desteklenmesi ve İl Merkezi ve ilçelerde bulunan Köylere Hizmet Götürme Birlikleri tarafından gerçekleştirilen yatırımların ihalelerinden kamuoyunun daha açık bilgilendirilmeleri ve de ihalelerdeki şeffaflığın sağlanabilmesi maksadıyla bu ihalelerin ilanlarının gazetelerde yayınlanmasını talep etmektedirler. Her ilçede bulunan Köylere Hizmet Götürme Birlikleri’nce gerçekleştirilecek olan ilanların aynı ilçede Basın İlân Kurumu Teşkiline dair 195 sayılı Kanun uyarınca yayınlanacak ilân ve reklâmlar ile bunları yayınlayacak mevkuteler kapsamında gerçekleştirilecek olan yatırımların ihale edilmesinin duyurulmasına dayalı yayınlanacak olan ilanlar o ilçedeki gazetelerde, gazeteleri olmayan ilçelerde ise Merkez ilçede yayınlanan gazetelerde yayınlanmasını talep etmektedirler.

Bu Bağlamda;

1-     Köylere Hizmet Götürme Birlikleri ilimizde her yıl onlarca ihale yaptığı ve bu ilanların herhangi bir yerel gazete aracılığı ile yayınlanmamasının sebepleri nelerdir?

2-    Köylere Hizmet Götürme Birlikleri tarafından gerçekleştirilen yatırım ihalelerinden kamuoyunun daha açık bilgilendirilmeleri ve de ihalelerdeki şeffaflığın sağlanabilmesi maksadıyla bu ihalelerin ilanlarının İl ve ilçe gazetelerinde yayınlanmamasının maksadı nedir?

3-     Zor şartlar altında canını dişine takıp, geceli-gündüzlü imkansızlıklarla çalışan gazetecilerimizin bu mağduriyetlerini dikkate alarak, bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2012, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER