banner72

CHP liderinden Meclis'e çağrı

Kılıçdaroğlu: "Meclis, seçim barajı dahil çözüm yollarını görüşmek için toplanmalı"

CHP liderinden Meclis'e çağrı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun 12 bağımsız milletvekili adayıyla ilgili iptal kararına ilişkin, "CHP olarak Meclis’in olağanüstü toplanmasını ve seçim barajını düşürmekte dahil alınması gereken önlemleri zaman geçirmeden alınmasını öneriyoruz. CHP olarak sorun çözüme kavuşturulana kadar aralıksız çalışmaya ve her türlü yapıcı öneriyle, bu sorunun çözümüne katkıda bulunmaya hazırız" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlığında toplandı.

Kılıçdaroğlu, toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu ve sorularını yanıtladı.

YSK’nın 12 bağımsız milletvekiline ilişkin iptal kararının tartışmalı yeni bir duruma neden olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, CHP’nin her zaman seçme ve seçilme hakkı ile temel hak ve özgürlüklerin eksiksiz kullanılmasından, çoğulculuktan, çok seslilikten yana olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Geçmişte Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi yasağının kaldırılması ve Meclise girebilmesinin yolu CHP’nin demokrasiden özgürlüklerden yana bu politikası ile açılmıştır. CHP bu yasama yılında da ilkeli ve tutarlı politikasının gereği olarak yüzde 10 seçim barajının kabul edilebilir bir orana indirilmesini önermiş, bu istemini kamuoyuyla paylaşmış, her platformda seslendirmiş, TBMM’de de dile getirmiştir.

Ne yazık ki anayasa değişikliği için referanduma giderken ileri demokrasiden başka laf etmeyenler, demokratik temsilin önünü açacak ve seçmenin iradesini tam olarak Meclis’e yansıtacak yasal düzenlemeyi yapmamış bizim bu önerimizi engellemişlerdir. Böylece Meclise girmek için yasaları dolanmaktan başka seçenek bırakılmamıştır. Gelinen bu noktada iyi niyetle ve demokratik temsil kurallarına uygun hareket edilerek, seçim takvimi aksatılmadan soruna çözüm bulunabilir. CHP olarak bu nedenle Meclis’in olağanüstü toplanmasını ve seçim barajını düşürmekte dahil alınması gereken önlemleri zaman geçirmeden alınmasını öneriyoruz. CHP olarak sorun çözüme kavuşturulana kadar aralıksız çalışmaya ve her türlü yapıcı öneriyle bu sorunun çözümüne katkıda bulunmaya hazırız.

TBMM’de temsil edilen siyasi partilerle birlikte demokrasiden, hukuktan, halkın iradesinin Meclis’e tam olarak yansımasından yana olanları da bu önerimize destek vermeye çağırıyoruz."

AKP'DEN JET YANIT !

Kılıçdaroğlu'nun çağrısına AKP kanadından ilk yorum AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'tan geldi. Elitaş, soru üzerine, "Popülizm konusunda kimse Cem Uzan'ın eline su dökemez" dedi.

Yüksek Seçim Kurulu, aralarında Hatip Dicle, Leyla Zana, Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak'ın da bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının adaylıklarını, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetleri bulunduğu gerekçesiyle dün iptal etmişti. 

AB: "ENDİŞELİYİZ"

Avrupa Birliği 12 bağımsız adaya yasak getirilmesinden endişe duyduğunu bildirdi...

Brüksel'de gerçekleştirilen Türkiye-AB Ortaklık Konseyi'nin 49'uncu toplantısında Avrupa Komisyonu'nu temsil eden genişlemeden sorumlu üye Stefan Füle'nin sözcüsü Natasha Butler tarafından yapılan açıklamada, "Alınan bu kararın hukuki ve siyasi boyutlarını yakından takip ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

EurActiv'in haberine göre, YSK'nın bağımsız adayları vetosunun demokrasi ve bölgede barış süreci için kaygı verici olduğu belirten Butler, bu adımın, 2009 yılında başlayan demokratikleşme sürecinin durağanlaştığını kanıtladığını söyledi.

BAHÇELİ'DEN VETOYA İLK YORUM

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YSK'nın bağımsız adayların adaylığını veto etmesiyle ilgil ilk açıklamasını yaptı. Bahçeli, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Yargı kararlarına saygı duyulmalı. Yasalara uygun adaylar belirlemek her partinin görevi.

Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nun acil toplanma çağrısı için de "CHP ile AKP, ağız birliği içinde" yorumunu yaptı.

BDP'DEN SON DAKİKA FORMÜLÜ

CHP'nin Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırmasının ardından BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş 'ortak imza' önerisinde bulundu.110 milletvekilinin imzalaması halinde Meclis Genel Kurulu olağanüstü toplanabiliyor. CHP'nin 110 imza ile Genel Kurulu toplaması halinde Ak Parti'nin Meclis'e geleceğini düşünen BDP yönetimi, CHP'ye bu formülü öneriyor. Şimdi gözler 'ortak imza' toplanıp toplanmayacağında...

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2011, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73