banner72

CHP Toz Duman, Muhalif Kanat Devre Dışı Kaldı

CHP'nin aday listesinde; Baykal ve Önder Sav ekibinin ağır topları liste dışı kaldı. Önder Sav'ın da üzeri çizildi.

CHP Toz Duman, Muhalif Kanat Devre Dışı Kaldı

CHP 12 Haziran'da halkın önüne çıkaracağı milletvekili aday listesini belirledi. Önder Sav ve ekibinin partideki izi tamamen silindi. Deniz Baykal Antalya'dan liste başı yapılırken CHP'ye adaylık için başvuran Ergenekon sanıkları Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve Sinan Aygün seçilebilir sıralardan kendilerine yer buldu.

Haberal ve Aygün'ün aday adaylığı üzerine, "CHP gibi sosyal demokrat bir partinin, Sinan Aygün'le, Mehmet Haberal'la ne işi olabilir? Bu isimlerden gelecek bir tane oy yoktur" diyerek tepki gösteren PM üyesi Enver Aysever, eleştirdiği isimlerin seçilebilir sıralara konulup kendisinin İstanbul 16. sıra adayı gösterilmesi üzerine partisinden istifa etti.

Kesinleşen ilk milletvekili adayları ve liste dışı kalanların isimleri şöyle:

İSTANBUL 1. BÖLGE: 1. Gürsel Tekin, 2. Osman Korutürk, 3. A. Hamza Çebi

İSTANBUL 2. BÖLGE: 1. Kemal Kılıçdaroğlu, 2. Bihlun Tamaylıgil, 3. Sezgin Tanrıkulu, 4. Aydın Ayaydın

İSTANBUL 3. BÖLGE: 1. Erdoğan Toprak, 2. Umut Oran, 3. Süleyman Çelebi, 4. Oktay Ekşi, 5. Sabahat Akkiraz

İZMİR 1. BÖLGE: 1.Güldal Mumcu, 2. Rıza Türmen

İZMİR 2. BÖLGE: 1. Alaattin Yüksel, 2. Mustafa Balbay

ANKARA 1. BÖLGE: 1. Sencer Ayata , 2. Emrehan Halıcı, 3. Emine Ülker Tarhan, 7. Altan Taşdelen

ANKARA 2. BÖLGE: 1. Gülsüm Bilgehan, 2. İzzet Çetin, 3. Sinan Aygün

ANTALYA: 1.Deniz Baykal, 2. Osman Kaptan

ZONGULDAK: 1. Mehmet Haberal

ESKİŞEHİR: 1. Sühely Batum

ADANA: 1. Faruk Loğoğlu

KONYA: 1. Atilla Kart

DİYARBAKIR: 1. Salih Sümer

MERSİN: 2. İsa Gök

YALOVA: 1. Muharrem İnce

LİSTE DIŞI KALANLAR
Hikmet Çetin, Murat Karayalçın, Ercan Karakaş, İlhan Cihaner, Tuncay Özkan,Tayyibe Gülek ve Kadir Özbek liste dışı kaldı.

KUŞ UÇURTULMADI
Bugün YSK’ya teslim edilecek listeler için dün CHP Genel Merkezi’nde toplantı üstüne toplantı yapıldı. Listelerin dışarıya sızmasını önlemek için adeta kırmızı alarm verilen Genel Merkez’de gazetecilerin ise ikinci kattan yukarıya çıkmasına izin verilmedi. Toplantı sırasında genel merkezde sinyal bozucu (jammer) çalıştırılarak, telefonla dışarı bilgi çıkışının da önüne geçilmeye çalışıldı. CHP’nin kapıları dışarıya kapanırken içeride fırtınalar ve sürprizler yaşanmaya başlandı.

ANADOL ZOR SAKİNLEŞTİRİLDİ
CHP’de ilk sürpriz MYK toplantısından önce yaşandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yıllardır Meclis’te birlikte mesai yaptığı Grup Başkanvekili Kemal Anadol’u telefonla arayarak liste dışı kaldığını belirtti ve “Sizden anlayış bekliyorum” dedi. Anadol, bunun üzerine soluğu Genel Merkez’de aldı ve MYK toplantısına katılarak, aday gösterilmeme nedenini sordu. “Parti dokusunun bozulmasının” bir bedeli olacağını söyleyen Anadol’u MYK üyeleri güçlükle sakinleştirdi. MYK toplantısının uzaması nedeniyle daha önce saat 17.00’de toplanacağı duyurulan PM toplantısı, yaklaşık 3.5 saat gecikmeyle başlayabildi.

MYK ÜYELERİNİN TAMAMI LİSTEDE
Mevcut MYK üyeleri listede kendilerine seçilebilir sıralardan yer buldu. Buna göre CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul 2. Bölgeden, Gürsel Tekin 1. Bölgeden liste başı oldu. Kılıçdaroğlu'nun hemen arkasında ise Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil yer aldı.

Diyarbakır'dan adaylık başvurusu yapmaması eleştiri konusu olan Sezgin Tanrıkulu ise 2. bölgeden aday gösterildi. İstanbul 3. bölgede Genel başkan yardımcıları Erdoğan Toprak ile Umut Oran da listenin üst sıralarında yer aldı.

TBMM Başkanvekili görevinde bulunan Güldal Mumcu İzmir 1. bölge, Genel Başkan Yardımcıları Volkan Canalioğlu Trabzon'dan, Hurşit Güneş Kocaeli'nden Faik Öztrak Tekirdağ'dan liste başı oldu. Genel Başkan Yardımcıları Alaattin Yüksel ve İzzet Çetin de İzmir'de kendine yer bulan isimler oldu. Eski büyükelçi Osman Korutürk ise İstanbul birinci bölgeden aday gösterildi.

HABERAL VE BALBAY LİSTEDE
Ergenekon sanıklarında gazeteci Mustafa Balbay için Aydın'dan kontenjan ayrıldığı konuşuluyordu, ancak Balbay CHP'nin büyük şehirler arasında en yüksek oy aldığı İzmir'de 1. Bölge 2. sıradan aday gösterildi. Mehmet Haberal Zonguldak 1. sıra, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ise 2. bölge 3. sıra adayı oldu. Aygün'ün 38 red oyuna karşılık aday olduğu öğrenildi.

Eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ve Tuncay Özkan ise aday gösterilmedi.

ÖNDER SAV'IN YERİNE SENCER AYATA
CHP'nin yeni dönem parti politikalarının belirlenmesinde önem taşıyan Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata Önder Sav'ın yerine Ankara'da 1. bölgede liste başı oldu. Ankara 2. bölgenin liste başı ismi ise bir önceki seçimde sırasını Nesrin Baytok'a kaptırdığı için Meclis dışında kalan Gülsün Bilgehan oldu. Genel Başkan Yardımcısı Emrahan Halıcı ve PM üyesi Nazlı Aka da Ankara'dan aday gösterildi.

ESKİ YARSAV BAŞKANI ANKARA ADAYI
YARSAV eski Başkanı Emine Ülker Tarhan'da Ankara listesine giren isimlerden biri oldu.
Eski ANAP'lı Bülent Kuşoğlu, avukat Levent Gök de Ankara listesinin diğer isimleri.

CHP'den Ankara için aday adaylığı başvurusu yapan HSYK Başkanvekili Kadir Özbek'e ise listede yer verilmedi.

BAYKAL LİSTE BAŞI
CHP eski genel başkanı Deniz Baykal'ın ekibi tırpanlandı ancak kendisi Antalya'da liste başı oldu. Antalya'da ikinci sırada Baykal'a yakın isimlerden Osman Kaptan yer aldı.

BİR DÖNEM KAPANDI
Baykal ve Sav’ın ekibinin budanması CHP’de “bir dönemin kapanması” şeklinde yorumlandı. CHP’de sosyal projelerin altında imzası bulunan Sencer Ayata, Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran, Süheyl Batum, Sezgin Tanrıkulu, Hurşit Güneş, İzzet Çetin, Sena Kaleli, Alaattin Yüksel, Gülsün Bilgehan, Engin Altay, Faik Öztrak, Volkan Canalioğlu’nun aralarında yer aldığı MYK üyeleri ise “banko” seçilecek yerden listede yer aldı.

PM’DEN TBMM’YE
Kılıçdaroğlu, PM’den de 50’nin üzerinde ismi listeye aldı. PM üyeleri Muhammet Çakmak, Gökhan Günaydın, Atilla Kart, Hüseyin Pazarcı gibi isimler aday listesinde yer buldu.

SANATÇILAR İLK SIRADA
Muğla’da büyük bir sürprizle ön seçimde birinci çıkan sanatçı Tolga Çandar, türkücü Sabahat Akkiraz ile Grup Yorum’un efsane solisti Hilmi Yarayıcı listede yer alan isimler arasındalar.

VİTRİNDE YENİ İSİMLER
CHP’nin vitrininde BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Şafak Pavey de yer alıyor. Henüz 19 yaşındayken sol kolunu ve bacağını geçirdiği tren kazasında kaybeden, Pavey, İstanbul’dan aday gösterildi.

ÇETİN LİSTEDE YOK
Ön seçimde liste birincisi olan eski Genel Sekreter Adnan Keskin, eski Devlet Bakanı Fikret Ünlü gibi sosyal demokrat kesimin yakından tanıdığı isimler listede yer aldı. Eski CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ile eski milletvekilli ve PM üyesi Ercan Karakaş’ın ise PM’ye sunulan listede yer almaması dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2011, 07:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73