banner72

Çocukların Kemençeci İsyanı

Rize'nin Fındıklı ilçesinde, kemençe ve tulum ustası Yılmaz Şişman, 20 yıldır kaldığı mahalleden taşınınca, onu çok seven minikler pankart açtı, eylem yaptı!

Çocukların Kemençeci İsyanı

CANER KARATAŞ
Rize’nin Fındıklı ilçesi Ada mahallesinde uzun süredir tulum ve kemençe ustalığı yapan Yılmaz Şişman’ın Halk Eğitim Merkezi’ne taşınması sevenlerini üzdü. Özellikle çocukların çok sevdiği Yılmaz Şişman’ın mahalleden ayrılması, miniklerin ilginç de bir eylemine neden oldu.

11 yaşındaki Ceren Aykut ve 9 yaşındaki Gamze Özcihan, bugün ellerine aldıkları pankartlarla kemençe ustasının taşındığı Fındıklı Halk Eğitim Merkezi binasına giderek eylem yaptılar.

Polis veya herhangi bir güvenlik görevlisinin engellemesiyle karşılaşmayan ikili, Yılmaz Şişman’ın sınıfına girerek şiir okudu.
27070
Şiirle “Sen yoksun bizi uyandıran. Kemençe sesin yok! Kuşlar ötmüyor, çiçekler açmıyor. Seni kim aldı bizim mahalleden?” diye haykıran küçükler, “Yılmaz amcamızı geri istiyoruz” dediler.
27071
Eylemin kendisini duygulandırdığını söyleyen kemençe ustası Yılmaz Şişman, “Eski dükkânımız küçük ve soğuktu. Fındıklı Halk Eğitim müdürümüz Yücel Yıldırımkaya’nın isteği üzerine bu binaya taşındık. Burada hem işlerimizi yapacak hem de yeni kemençe ustaları yetiştireceğiz. Çocukların bu eylemine hem şaşırdım hem de duygulandım. Ne yapacağımı bilmiyorum. Ben orada 20 yıldır çalışıyordum. Çocuklar hep gelip beni dinlerlerdi. Anlaşılan benim mahalleden dükkânı taşımam onlar için üzüntüye sebep olmuş.’’ dedi.


Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73