banner72

Çolak'tan Bayan Gül'e Tepki

Saadet Partisi Rize İl Başkanı Cemil Çolak'tan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşinin söylediği sözlere tepki...

Çolak'tan Bayan Gül'e Tepki

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün ülkede başörtüsü sorununun bir türlü çözüme ulaştırılmaması nedeniyle sarfettiği “Bu konuda yaşanan bir cehalet varsa biz bunu da ortadan kaldıracağız. İlkokul öğrencisinin kendi isteği ile başörtüsü takması gibi bir şey söz konusu olamaz. Bu konuda karar verecek yaşa geldiğinde kararını verir” sözlerine Saadet Partisi Rize İl Başkanı Cemil Çolak yazılı olarak sert tepki gösterdi. Çolak'ın tepkisinden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de nasibini aldı...

Başkan Cemil Çolak yaptığı yazılı açıklamada "Hayrünnisa Hanım'ın sözleri başörtüsü sorununun çözüme ulaştırılması sürecini baltalamış ve hanımefendi yaptığı bu açıklamayla başörtüsünü hor gören, milletin kılık kıyafetiyle inancını tam anlamıyla yaşamak isteyenlerin karşısında yer alan statükocuların safında yer aldığını göstermiştir. Hanımefendi Gül’ün yapmış olduğu zamansız, yersiz, pervasız ve cehalet içeren bu açıklamasını esefle kınıyor, aziz milletimizden özür dilemeye davet ediyoruz" dedi.

Çolak açıklamasında şunları kaydetti: Eğitim hakkı, özgürlük ve dinini yaşamak insan olmamız münasebetiyle elde etmiş olduğumuz en temel haklardandır. İnsanların eğitim haklarının gaspı, özgürlüklerinin kısıtlanması, dinlerini yaşamalarına mani olunması insan haklarına aykırı olmakla beraber, evrensel hukuk metinleriyle de bağdaşmamaktadır.

Türkiye’de sorun olan, tartışılan ve çözülmesi gereken mesele yüksek öğretimde başörtüsünün serbest olmasıdır. Türkiye’de ilköğretimler bir tarafa, liselerde dahi başörtüsünün serbest kalması gibi bir tartışma ne geçmişte, nede bugün yaşanmamıştır. Sayın Hanımefendinin bu konuyu ilköğretime kadar indirmek suretiyle öteden beri yüksek öğretimde başörtüsünü yasaklayan, üniversitelerde ikna odaları kurup başörtülü öğrencileri hizaya çekmeye çalışan, bu aziz milleti kıyafeti, inancı, inancını yaşama arzusu münasebetiyle çağdışı gören ve horlayan statükonun tarafında yer aldığını deklare ederek, sorunun çözüme ulaşması sürecini baltalamıştır.

Hukuken reşit olana kadar çocuklar ebeveynlerinin himayesi altındadır. Çocukların hangi ilköğretime, liseye gideceğine aileleri karar verir. Aileler çocuklarını dinine bağlı, inançlı ve inancını yaşayan birer fert olarak yetiştirmesi ve bunu istemesi onların en doğal hakkı olmakla beraber ebeveynlik vazifesidir. Türkiye’de ilköğretime başörtülü gitmek hukuken mümkün değildir, ama bunu istemek suç, çağdışılık ve cahillikte değildir. Asıl cehalet halkın isteklerini küçümsemek ve halka tepeden bakmaktır.

Sayın Hanımefendinin “Bu konuda yaşanan bir cehalet varsa biz bunu da ortadan kaldıracağız. İlkokul öğrencisinin kendi isteği ile başörtüsü takması gibi bir şey söz konusu olamaz. Bu konuda karar verecek yaşa geldiğinde kararını verir” sözleri cehaletin bariz bir örneği olarak ortadadır.

Hangi çocuk kendi isteği ile bale, tiyatro, gitar vb kurslara gidiyor? Çocukların nasıl giyineceği, hangi kurslara gideceği aileleri tarafından belirleniyorsa, bazı ailelerin ilköğretime çocuklarını başörtülü olarak göndermek istemesini yadırgamak doğru değildir.

Biz burada ilköğretime başörtülü gidilip gidilmemesi gerektiğini tartışmıyoruz. Türkiye’nin gündeminde böyle bir mesele yokken Bayan Gül’ün bunu gündeme taşıyan bir açıklama yapması ve bu açıklamada halka hakaret etmesini kınıyoruz. Hepimiz eğitim özgürlüğünü, inanç özgürlüğünü, inancı yaşama ve öğretme özgürlüğünü, insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü savunmalıyız. Bu açıklamamız bu çerçevede yapılmış bir açıklamadır.

Ayrıca Sayın Hanımefendi, halkının isteklerini küçümseyen, halkını çağdaş- çağdışı, bilgili- cahil olarak sınıflara ayıran, hakaret eden cumhurbaşkanı eşi ve Sayın Cumhurbaşkanının da eşinin bu sözlerini destekler mahiyette açıklama yaparak bu yanlışlığa ortak olmak suretiyle halkını ayrımcılığa tabi tutan, hakaret eden, aşağılayan cumhurbaşkanı olarak tarihe geçmişlerdir.

Ayrıca Sayın Hanımefendi bu açıklamasıyla içtihat etmiştir. Kendisini müçtehit makamında gören Hanımefendi Gül’ün yapmış olduğu zamansız, yersiz, pervasız ve cehalet içeren bu açıklamasını esefle kınıyor, aziz milletimizden özür dilemeye davet ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2010, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73